INNPoland_avatar

Bank odda ci opłatę za kredyt mieszkaniowy. Nawet kilka tysięcy złotych

Iga Kołacz

31 lipca 2022, 15:27 · 3 minuty czytania
Banki, które pobierają dodatkowe opłaty za okres od udzielenia kredytu hipotecznego do uzyskania wpisu do księgi wieczystej, będą musiały je zwrócić kredytobiorcom.


Bank odda ci opłatę za kredyt mieszkaniowy. Nawet kilka tysięcy złotych

Iga Kołacz
31 lipca 2022, 15:27 • 1 minuta czytania
Banki, które pobierają dodatkowe opłaty za okres od udzielenia kredytu hipotecznego do uzyskania wpisu do księgi wieczystej, będą musiały je zwrócić kredytobiorcom.
Kredytobiorcy mogą liczyć na zwrot pieniędzy z banku fot. Wojciech Strozyk/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google

Banki mają zwrócić pieniądze

Nowe zasady są wynikiem nowelizacji ustawy o kredycie hipotecznym i o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego oraz agentami. Wynika z niej, że banki w Polsce mają obowiązek oddać kredytobiorcom poniesione przez nich dodatkowe opłaty za okres, w którym czekali na wpis hipoteki do księgi wieczystej.


Dla banków oznacza to, że będą musiały oddać kredytobiorcom od kilkuset do kilku tysięcy złotych, w zależności od wysokości kredytu hipotecznego i warunków, na jakich zostały przyznane. Ile dokładnie? „W przypadku mniejszego kredytu i półrocznego pobierania przez bank opłat może to być 800 zł. Przy większych kredytach i dłuższym okresie bez wpisu do księgi wieczystej może to być nawet 4200 zł i więcej” - podał serwis Business Insider. 

Sprawa dotyczy wyłącznie nowych umów, choć i przepisy te mogą jeszcze zostać zaostrzone. „Z naszych nieoficjalnych rozmów z przedstawicielami banków wynika, że nie spodziewają się już istotnych zmian w przepisach, szczególnie rozszerzenia prawa na już istniejące umowy” - relacjonuje Business Insider.

Czekanie miesiącami na wpis do księgi

Oczekiwanie na wpis do księgi wieczystej może trwać miesiącami, co powoduje straty finansowe po stronie kredytobiorców. Przedłużające się postępowania wieczystoksięgowe stanowiły barierę dla rozwoju branży deweloperskiej oraz odbijają się negatywnie na sytuacji prawnej i finansowej konsumentów.

"Nabycie własnego mieszkania (najczęściej przy finansowaniu kredytem hipotecznym) stanowi jedną z najważniejszych decyzji w życiu. Obecnie panująca sytuacja utrudnia, a czasem i uniemożliwia zakup lokalu mieszkalnego konsumentom, tak na rynku pierwotnym, jak i wtórnym” - alarmował już rok temu Polski Związek Firm Deweloperskich. 

Związek podał wówczas przykład Gdańska, gdzie w 2014 roku średni czas rozpatrzenia sprawy wieczystoksięgowej wynosił pół miesiąca, a w połowie 2020 roku - niemal 11 miesięcy. Podobna sytuacja wyglądała w większości polskich miast. Przykładowo warszawskim Mokotowie czekało się około 9 miesięcy. W dodatku taki okres oczekiwania był normą a nie wyjątkiem.

Koniec z pazernością

"Banki będą zwracać wszystkie dodatkowe opłaty poniesione przez kredytobiorców w okresie oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej. […] Koniec z pazernością banków!" – napisał na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł zaraz po tym, jak Sejm przyjął nowelizację ustawy Prawo bankowe.

Jednocześnie Warchoł wskazał, że "projekt zakłada [zwrot] tylko dla nowych umów. Ale została zgłoszona poprawka, której ideę popieram, aby również dotyczył umów już zawartych oczekujących na wpis".

Kilka dni wcześniej polityk wypowiadał się o tym problemie w rozmowie z "Dziennikiem Gazety Prawnej". "Nie powinno być tak, że w czasie oczekiwania na wpis hipoteki zabezpieczającej zakup mieszkania czy innej nieruchomości banki pobierają z tego tytułu dodatkową i wygórowaną opłatę. Tak być nie może, ponieważ ponad 99 proc. wniosków o wpis hipoteki jest uwzględnianych, udzielenie kredytu poprzedza analiza zdolności kredytowej, a wypłata pieniędzy nie nastąpi przed złożeniem wniosku o wpis zabezpieczenia do księgi wieczystej" - powiedział wiceminister sprawiedliwości.

Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl