Jak wynika z pisma Śniadka, do którego dotarł portal dlahandlu.pl, poseł uważa pomysł otwarcia sklepów Biedronki w niedziele niehandlowe za "nie do przyjęcia". W piśmie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta wskazuje kilka powodów i prosi o przeciwdziałanie praktykom sieci będącej własnością Jeronimo Martins.
Poseł PiS donosi na Biedronkę do UOKiK
Zdaniem Janusza Śniadka działanie Biedronki oznacza:
- Pogwałcenie równości podmiotów gospodarczych wobec prawa.
- Bezkarność takich poczynań może skłaniać inne sieci handlowe do stosowania analogicznego oszustwa.
- Otwarcie sieci dużych sklepów w niedziele oznacza utratę należnego zatrudnionym tam pracownikom jednego dnia dla rodziny.
- Naruszenie zasad prawa UE.
"W konsekwencji w mojej ocenie sprawa ta narusza fundamenty Państwa i jego skuteczność w regulowaniu stosunków społecznych dla dobra Obywateli" – podsumował poseł w piśmie cytowanym przez dlahandlu.pl.
Biedronka miała być wypożyczalnią książek
Jak pisaliśmy w INNPoland, nieoficjalne informacje w sprawie otwarcia sklepów Biedronki w niedziele niehandlowe przedostały się do mediów już miesiąc temu. Na początku pojawiły się pogłoski, że sieciówka chce wykorzystać jeden z ustawowych wyjątków i będzie oferować usługi medyczne. Ta koncepcja została porzucona i Biedronka uznała, że otworzy się w niedziele niehandlowe jako wypożyczalnia książek.
Do pracowników sieci zostały już nawet rozesłane specjalne instrukcje pracy w niedziele. W sklepach zaczęły pojawiać się stojaki na książki, a do wybranych sklepów jeszcze w nocy z piątku na sobotę miało trafić około 140 książek.
Jaki plan miała Biedronka? Sieciówka chciała umożliwić wypożyczanie książek tym klientom, którzy posiadają kartę lojalnościową "Moja Biedronka". Kaucja na wypożyczenie miała wynosić 3 zł. Przy zwrocie książki pieniądze miały być zwracane w formie vouchera.
Klient miał mieć dwa tygodnie na oddanie książki. W przeciwnym razie jego karta lojalnościowa "Moja Biedronka" miała być blokowana — ale nie na zakupy, tylko na wypożyczenie kolejnej książki.
Pracownicy stanowczo przeciwko
Decyzję o wdrożeniu tego pomysłu pracodawca podjął bez konsultacji z pracownikami. Zaledwie wczoraj portal INNPoland.pl rozmawiał z Anną Gonerą, skarbnikiem NSZZ "Solidarność" w Biedronce, która przekonywała, że "nastroje wśród pracowników są fatalne". Zatrudnieni od rana do wieczora wydzwaniali do związkowców, aby pomogli im zatrzymać pomysł otwierania sklepów w niedziele niehandlowe.
- Otwieranie sklepów pod fałszywym pretekstem w niedziele po to, żeby uzyskać przewagę nad innymi, jest aktem nieuczciwej konkurencji i formą oszustwa, która powinna być ścigana - ocenił Janusz Śniadek w rozmowie z portalem Wirutalnemedia.pl.
Sprawą zainteresowała się nawet minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Również w piątek szefowa resortu zwróciła się do głównej inspektor pracy Katarzyny Łażewskiej-Hrycko o przeprowadzenie przez Państwową Inspekcję Pracy (PIP) wzmożonych kontroli przestrzegania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta.
Skąd ten pomysł, żeby udawać wypożyczalnię książek? Jeszcze do lutego większość sieciówek z powodzeniem gościła klientów w niedziele, ponieważ działała jako placówki pocztowe. Jednak w wyniku uszczelnienia zasad niezbyt wiele sklepów może korzystać z tego wyjątku. Od 1 lutego 2022 r. sklep może otworzyć się w niedzielę jako placówka pocztowa, jeśli miesięczny dochód z działalności pocztowej stanowi 40 proc.