INNPoland_avatar

Brat Obajtka rezygnuje z ważnego certyfikatu. "Lasy będą cięte bez ograniczeń"

Katarzyna Florencka

13 sierpnia 2022, 13:34 · 3 minuty czytania
Drewno z pomorskich lasów od listopada nie już będzie objęte ważnym ekologicznym certyfikatem — zdecydował Bartłomiej Obajtek, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, brat Daniela Obajtka. Na alarm bije zarówno biznes, jak i ekolodzy.


Brat Obajtka rezygnuje z ważnego certyfikatu. "Lasy będą cięte bez ograniczeń"

Katarzyna Florencka
13 sierpnia 2022, 13:34 • 1 minuta czytania
Drewno z pomorskich lasów od listopada nie już będzie objęte ważnym ekologicznym certyfikatem — zdecydował Bartłomiej Obajtek, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, brat Daniela Obajtka. Na alarm bije zarówno biznes, jak i ekolodzy.
Bartłomiej Obajtek, szef Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, podjął decyzję o rezygnacji z certyfikatu gospodarki leśnej FSC. Fot. Stanislaw Bielski/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych na Pomorzu zrezygnowała z przyznawanego drewnu certyfikatu FSC
  • FSC świadczy o tym, że drewno pozyskano w ramach odpowiedzialnej gospodarki leśnej
  • Biznes obawia się w związku z tym utraty klientów, a ekolodzy — wycinania lasów "bez ograniczeń"
  • Dyrektorem RDLP w Gdańsku jest Bartłomiej Obajtek, brat prezesa Orlenu

Pomorskie drewno bez certyfikatu FSC

"Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku informuje, że podjęła decyzję o rezygnacji z kontynuowania certyfikacji gospodarki leśnej w systemie FSC" - czytamy w wydanym 11 sierpnia komunikacie opublikowanym na stronie gdańskiej RDLP. Oznacza to, że w listopadzie drewno z pomorskich lasów utraci najważniejszy międzynarodowy certyfikat.

O tych planach już na wiosnę opowiadał dyrektor RDLP w Gdańsku Bartłomiej Obajtek (prywatnie brat szefa PKN Orlen Daniela Obajtka). Jak podaje "Rzeczpospolita", argumentem podanym przez RDLP było to, że utrzymanie certyfikatu "skutkować może szeregiem szkód w gospodarce leśnej, a co się z tym wiąże, także w gospodarce krajowej i w przemyśle drzewnym przez znaczące, w nieodległej perspektywie czasowej, ograniczenie dostępności drewna z polskich lasów na rynku wewnętrznym".

Pomysł ten nie wzbudził entuzjazmu biznesu, który może w konsekwencji po prostu stracić klientów.

– Klient nie kupi naszych produktów bez tego certyfikatu. Dziś się szczycimy produkcją okien czy mebli, za chwilę będziemy wyłączeni z rynku – mówił w kwietniu "Rz" Rafał Szefler, dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego. Według niego to właśnie zagraniczni klienci wymagają certyfikatu FSC.

Co oznacza rezygnacja z certyfikatu FSC?

Przeciwko decyzji gdańskiego oddziału Lasów Państwowych protestują również ekolodzy. "Pomorskie lasy będą już cięte bez ograniczeń międzynarodowego certyfikatu FSC" - piszą członkowie organizacji "Nasze Lasy".

Jak tłumaczą, powodem zerwania współpracy z FSC są problemy, które pojawiły się w trakcie procesu recertyfikacji FSC (umowa licencyjna na plan certyfikacyjny podpisywana jest co 5 lat).

"Swoje wątpliwości co do treści umowy licencyjnej RDLP w Gdańsku przedstawiła w piśmie do władz FSC International. Licząc na dalszy, szczegółowy i merytoryczny dialog, FSC International zwróciło się w piśmie z 3 sierpnia br. do RDLP w Gdańsku (...) z prośbą o wskazanie konkretnych zapisów w umowie licencyjnej, które budzą zastrzeżenia wraz z uzasadnieniem. FSC International jak dotąd nie otrzymało odpowiedzi na to pismo" - twierdzą ekolodzy.

Co oznacza decyzja RDLP w Gdańsku o nieprzedłużaniu certyfikatu? Utratę możliwości sprzedaży drewna ogromnej części unijnego rynku — czyli tym odbiorcom, którzy certyfikatu wymagają.

"Nieoficjalnie leśnicy mówią, że standardy ekologiczne FSC bardzo utrudniały im pracę i teraz będą mogli znacząco zwiększyć efektywność swojej działalności, a drewno zawsze można sprzedać odbiorcom za oceanem, którzy nie mają żadnych ekologicznych wymagań, a porty w Trójmieście są blisko" - czytamy na Twitterze "Naszych Lasów"

Czytaj także: https://innpoland.pl/166487,kim-jest-bernadetta-obajtek-bohaterka-tasm-gw-kariery-ludzi-obajtka