Dzisiaj wypada ta niedziela, kiedy wrócisz do domu z pełnymi siatami. 28 sierpnia nie obowiązuje bowiem zakaz handlu. Oznacza to, że większość sklepów otwiera swoje podwoje przed klientami.
Reklama.
Reklama.
28 sierpnia wypada niedziela handlowa
Do końca roku zostały jeszcze tylko dwie takie niedziele
Wiemy, w których sklepach możesz dzisiaj zrobić zakupy
Niedziela handlowa 28 sierpnia jest jednym z niewielu w tym roku wyjątków od zakazu handlu. Jest to ostatnia niedziela przed rozpoczęciem roku szkolnego. Oznacza to, że sklepy są otwarte a szkolne wyprawki można zakupić bez przeszkód. Poza dzisiejszą niedzielą w tym roku zostały jeszcze dwie, w których nie będzie obowiązywał zakaz handlu.
Niedziela handlowa 28 sierpnia
Dzisiaj wypada piąta niedziela handlowa w tym roku. 28 sierpnia zrobimy zakupy zarówno w dużych dyskontach i marketach (Biedronka, Auchan, Lidl, Kaufland), jak i mniejszych sklepach (Żabka, sklepy osiedlowe).
Kolejne niedziele handlowe wypadają dopiero w dwa grudniowe weekendy przed świętami Bożego Narodzenia.
Niedziele handlowe – lista
W 2022 r. przewidziano siedem niedziel handlowych. Tak wygląda ich pełna lista:
30 stycznia;
10 kwietnia;
24 kwietnia;
26 czerwca;
28 sierpnia;
11 grudnia;
18 grudnia.
Przypomnijmy, że nie zawsze zasady były aż tak restrykcyjne. Zakaz handlu w niedziele zaczął obowiązywać w 2018 r. - wówczas zakupy można było robić w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Rok później — już tylko w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.
Do radykalnego zaostrzenia przepisów doszło w 2020 r., kiedy wyznaczono tylko siedem niedziel handlowych. Jednak z uwagi na wzbierającą drugą falę pandemii COVID-19 rząd postanowił wyznaczyć dodatkowy dzień na zakupy, aby rozładować tłumy w sklepach (w niedzielę 6 grudnia).
Duża dziura w przepisach załatana. Ale sklepy i tak kombinują
Jak pisaliśmy w INNPoland, niedziela handlowa została wprowadzona z myślą przede wszystkim o pracownikach. Inicjatorzy zakazu handlu w ostatni dzień tygodnia wskazywali, że na tym rozwiązaniu z pewnością zyskają małe sklepy, zwłaszcza na wsiach.
Stało się jednak inaczej — z analizy firmy Sagra Technology wynika, że po wprowadzeniu niedziel handlowych coraz więcej lokalnych przedsiębiorców zamyka swoje biznesy, a w ich miejsce pojawiają się franczyzobiorcy lub duże sieci handlowe.
Wszędzie tam, gdzie są zakazy, zawsze znajdzie się podmiot, który będzie próbował ominąć przepisy. Szlaki do omijania niewygodnego zakazu handlu w niedzielę przetarła Żabka, która już w 2018 r. otworzyła swoje sklepy jako "placówki pocztowe". W jej ślady poszły inne znane sieci handlowe m.in. Carrefour, Biedronka czy Lidl. Wystarczyło bowiem nawiązać współpracę z firmą kurierską, aby bez przeszkód sprzedawać produkty w niedziele niehandlowe.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Po latach nadużyć rządzący postanowili ukrócić te praktyki. Od 1 lutego 2022 r. obowiązuje nowa zasada, zgodnie z którą przychód z działalności pocztowej danego sklepu musi wynosić co najmniej 40 proc. W przeciwnym razie placówka nie może otwierać się w niedziele handlowe.
Jestem redaktorem prowadzącym INNPoland.pl. Pracowałem m.in. dla Vice, newonce, naTemat i Next.gazeta.pl. W INN piszę swoje "rakoszyzmy". Prywatnie tworzę własne "Walden" w nadwarciańskim zaciszu. Poza tym co jakiś czas studiuję coś nowego.