Europejski Bank Centralny podniósł trzy podstawowe stopy procentowe o 75 pb. Tym samym daje znak do silnej walki z inflacją w regionie. Rada zapowiada kolejne podwyżki.
Reklama.
Reklama.
"Rada Prezesów postanowiła dziś podnieść trzy podstawowe stopy procentowe Europejskiego Banku Centralnego o 75 punktów bazowych. Ten istotny krok przybliża przejście od obecnego poziomu stóp procentowych o wysoce łagodzącym oddziaływaniu do poziomów, które zapewnią, aby inflacja wkrótce powróciła do przyjętego przez EBC celu wynoszącego 2 proc. w średnim okresie" – czytamy w komunikacie Europejskiego Banku Centralnego.
Europejski Bank Centralny podnosi stopy procentowe
EBC wykonywał ostry ruch podnosząc trzy podstawowe stopy procentowe o 75 punktów bazowych. Tym samym stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu i depozytu w banku centralnym wzrosną do odpowiednio: 1,25 proc., 1,50 proc. oraz 0,75 proc., ze skutkiem od 14 września 2022.
"Rada Prezesów podjęła dzisiejszą decyzję i przewiduje dalsze podwyżki stóp procentowych, ponieważ inflacja pozostaje zdecydowanie zbyt wysoka i prawdopodobnie przez dłuższy czas będzie przekraczać docelowy poziom. Według szacunków flash Eurostatu w sierpniu inflacja wyniosła 9,1 proc. – czytamy w komunikacie.
Jak wyjaśniono, inflację w Eurolandzie nadal windują gwałtowny wzrost cen energii i żywności, presja popytowa w pewnych sektorach spowodowana ponownym otwieraniem się gospodarki oraz zatory podażowe. Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego jest zdania, że inflacja w dalszym ciągu może rosnąć. Jeśli chodzi o dalsze perspektywy, eksperci EBC znacznie zrewidowali w górę projekcje inflacji i obecnie oczekuje się, że wyniesie ona średnio 8,1 proc, w 2022, 5,5 proc. w 2023 i 2,3 proc. w 2024.
Podkreślono również, że najnowsze dane wskazują na znaczne spowolnienie wzrostu gospodarczego w strefie euro, po odbiciu w pierwszej połowie 2022; przy czym przewiduje się, że w dalszej części roku i pierwszym kwartale 2023 gospodarka będzie w stanie stagnacji. Bardzo wysokie ceny energii zmniejszają siłę nabywczą dochodów ludności, a zatory podażowe, mimo że się zmniejszają, nadal ograniczają aktywność gospodarczą. Obecnie eksperci przewidują, że gospodarka odnotuje wzrost o 3,1 proc. w 2022, 0,9 proc. w 2023 i 1,9 proc. w 2024.
"Opierając się na aktualnej ocenie, Rada Prezesów przewiduje, że na następnych kilku posiedzeniach będzie dalej podnosić stopy procentowe, co ma osłabić popyt i chronić przed ryzykiem stałego wzrostu oczekiwań inflacyjnych" – wskazano.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Zmiana wpłynie na złotego
Ostra podwyżka stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego powinna umocnić euro w relacji z dolarem. To istotne, ponieważ w ostatnich tygodniach amerykańska waluta była droższa od wspólnotowej. Ważne także dla złotego, ponieważ im mocniejsze euro w stosunku do dolara, tym silniejszy złoty.
Jestem redaktorem prowadzącym INNPoland.pl. Pracowałem m.in. dla Vice, newonce, naTemat i Next.gazeta.pl. W INN piszę swoje "rakoszyzmy". Prywatnie tworzę własne "Walden" w nadwarciańskim zaciszu. Poza tym co jakiś czas studiuję coś nowego.