Taka właśnie historia spotkała pana Adama, właściciela firmowego samochodu Citroen Jumper. Jak podaje serwis dostawczakiem.pl, w lipcu tego roku kontroler Poczty Polskiej zainteresował się oklejonym busem należącym do mężczyzny. W ramach kontroli wykonano wówczas dokumentację zdjęciową pokazującą, że w samochodzie znajduje się odbiornik radiowy.
Pan Adam o kontroli oraz o wszczęciu w związku z nią postępowania administracyjnego dowiedział się ze sporządzonego 13 września pisma z Wydziału Abonamentu RTV Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej. Mężczyzna jest proszony m.in. o złożenie deklaracji, czy kontrolowane auto to pojazd firmowy i od kiedy jest własnością firmy.
Jak zwraca uwagę serwis, sprawdzanie samochodów, które już na pierwszy rzut oka należą do firm, znacznie ułatwia pracę kontrolerom.
"Taka kontrola radioodbiornika w samochodzie jest zgodna z prawem a takie użytkowe pojazdy jak dostawczak czy ciężarówka są łatwym celem dla kontrolera Poczty Polskiej. No bo przecież kto prywatnie jeździ chłodnią FRC lub eksportówką z 10-paletową zabudową?" - czytamy.
Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, wyjątkowo nielubiany przez Polaków abonament RTV zgodnie z prawem należy płacić niezależnie od miejsca, w którym znajduje się urządzenie — co oznacza, że objęte są nim również radia samochodowe.
— Przedmiotowy akt prawny obliguje do rejestracji radioodbiornika lub telewizora i opłacania abonamentu przez jego właściciela, bez rozróżnienia, czy urządzenie znajduje się w domu czy np. w samochodzie — zwracał uwagę rzecznik Poczty Polskiej Daniel Witowski w rozmowie z serwisem wirtualnemedia.pl.
Warto przy tym jednak zauważyć, że jeśli abonament radiowo-telewizyjny opłacamy już od odbiorników znajdujących się u nas w domu, nie musimy powtórnie płacić go od odbiornika samochodowego.
Inaczej jednak przedstawia się sytuacja w przypadku samochodów należących do firm. Jeśli pojazd zarejestrowany jest na firmę, musimy płacić za znajdujące się w nim radio dodatkowe 7,50 zł miesięcznie. Dotyczy to również sytuacji, w której samochód jest wynajmowany lub leasingowany od firmy. Wówczas, o ile umowa nie traktuje inaczej, koszt ten ponosi spółka. Opłatą abonamentową objęty jest każdy odbiornik radiowy znajdujący się w autach zarejestrowanych na firmę.