Spora część z nas nie ma jeszcze w swoim smartfonie możliwości skorzystania z sieci 5G, ale świat technologii nie próżnuje. W największych przedsiębiorstwach trwają prace badawczo-rozwojowe, których efektem ma być zaprezentowanie światu nowego, jeszcze lepszego standardu: 6G.
W środę 7 września 2022 roku ogromny krok ku tej technologii wykonała firma LG Electronics wraz z dwoma instytutów: Fraunhofer HHI i Fraunhofer Institute for Applied Solid State Physics (IAF). Jak czytamy w serwisie gsmmaniak.pl, udało im się pobić zeszłoroczny rekord przesyłu danych w standardzie 6G THz. O ile rok temu odległość ta wyniosła 100 metrów na zewnątrz, tym razem zdołano ją zwiększyć do 250 metrów.
Serwis podkreśla, że odległość zwiększono 2,5 razy dzięki wzmacniaczowi mocy, który zwiększył siłę transmisji, oraz wzmacniaczowi o niskim poziomie szumów, dzięki któremu ulepszono jakość sygnału przychodzącego.
LG zamierza oficjalnie ogłosić wyniki najnowszego testu 6G i podczas Wielkiego Szczytu 6G, który odbędzie się 23 września 2022 roku w Seulu. Jak jednak wspominaliśmy, firma ta nie jest zresztą jedynym miejscem, w którym toczą się prace nad rozwojem technologii 6G.
Jak pisaliśmy w INNPoland, w rozwój sieci 6G inwestują m.in rządy Chin czy Niemiec. Ten pierwszy kraj grupy robocze mające zająć się nową technologią utworzył jeszcze w 2019 roku. Prace nad 6G prowadzi również chiński gigant Huawei. Jej założyciel i CEO Ren Zhengfei zdradził, że prace nad 5G i 6G prowadzone były równocześnie.
Z kolei niemiecki rząd zamierza do 2025 roku przeznaczyć do 700 mln euro na finansowanie badań nad technologią 6G.
— Z 4G mieliśmy po raz pierwszy bezprzewodowy internet szerokopasmowy i możliwe stało się używanie prostych aplikacji. 5G już wyznacza ważne standardy i przeniesie sieci cyfrowe na następny poziom. 6G będzie jednak technologią przyszłości i zdeterminuje, a nawet zrewolucjonizuje naszą komunikację w przyszłej dekadzie — stwierdziła w ubiegłym roku Anja Kraliczek, ówczesna niemiecka minister ds. badań naukowych.
Celem technologii 6G jest stworzenie możliwości przesyłu danych o prędkości 1 TB/s w budynkach oraz poza nimi. W sieci 4G maksymalna prędkość wynosi 600 Mb/s, z kolei w 5G — 20 Gb/s. Poważne dyskusje dotyczące standaryzacji 6G powinny rozpocząć się ok. 2025 roku, z komercjalizacją technologii pod koniec obecnej dekady, w 2029 roku.
Czytaj także: https://innpoland.pl/154779,internet-zuzywa-wiecej-pradu-niz-rosja-jak-wplywa-na-srodowisko