INNPoland_avatar

Za leki zapłacimy więcej. Powód wysokich cen jest nietypowy

Maria Glinka

21 września 2022, 15:38 · 3 minuty czytania
Szykuje się podwyżka cen leków? Niewykluczone, ponieważ o kilkadziesiąt procent mogą wzrosnąć ceny opakowań kartonowych. Producenci, którzy już walczą z wysokimi rachunkami, obawiają się przerw w dostawach prądu lub gazu.


Za leki zapłacimy więcej. Powód wysokich cen jest nietypowy

Maria Glinka
21 września 2022, 15:38 • 1 minuta czytania
Szykuje się podwyżka cen leków? Niewykluczone, ponieważ o kilkadziesiąt procent mogą wzrosnąć ceny opakowań kartonowych. Producenci, którzy już walczą z wysokimi rachunkami, obawiają się przerw w dostawach prądu lub gazu.
Ceny leków mogą wzrosnąć Fot. Jan Bilecki/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Firmy produkujące opakowania obawiają się, że dostawcy surowców, np. kartonów wstrzymają produkcję
  • Ceny opakowań kartonowych mogą wzrosnąć o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent, co przełoży się na ceny leków i artykułów spożywczych
  • To już kolejny rok podwyżek dla producentów opakowań

Problemy producentów opakowań. Obawiają się wstrzymania produkcji

Branża produkująca opakowania znalazła się w potrzasku. O tym, z jak trudną sytuacją zmagają się wytwórcy opowiadają przedstawiciele zarządu firmy Akomex, producenta opakowań dla branży farmaceutycznej, spożywczej, elektronicznej, producentów artykułów domowych czy środków higieny osobistej.

– Spodziewamy się opóźnień w realizacji dostaw surowców niezbędnych do produkcji opakowań – przekonują. Ich zdaniem może dojść do zatrzymania produkcji u niektórych dostawców surowców m.in. kartonu.

Poza z tym rosną obawy o przerwy w dostawach prądu i gazu dla firm, które produkują surowce. Dodając do tego wysokie ceny energii, kolejne miesiące zapowiadają się niezbyt optymistycznie.

- Warunki w naszej branży zmieniają się z tygodnia na tydzień. Producenci papieru z Polski, ale również ci zagraniczni nieustanie wprowadzają kolejne podwyżki na swoje produkty, które wykorzystujemy do produkcji opakowań kartonowych – wskazuje Grzegorz Łajca, prezes Akomeksu, cytowany przez Interię.

Niektórzy kontrahenci spółki nie owijają w bawełnę i alarmują, że może dojść do czasowego wstrzymania produkcji. W rezultacie łańcuch dostaw może zostać zakłócony, co przełoży się na dłuższy czas oczekiwania na transport surowców potrzebnych do produkcji opakowań.

Firma od początku roku zwiększała zapasy w magazynach. Udało się je zapełnić w całości, więc nie może już dłużej zabezpieczać się w ten sposób. Prezes wskazuje, że "papiernie skracają nam czas magazynowania surowca, podnoszą opłaty za magazynowanie". – Od dawna płacimy za karton cenę z dnia dostawy, a nie cenę użytą przy kalkulacji oferty dla klienta – tłumaczy.

Ceny leków mogą podskoczyć

Problemy leżą nie tylko po stronie dostawców. Sama spółka zmaga się bowiem z rosnącymi cenami transportu, farb, palet, ale głównie energii. – W przyszłym roku za dostawy prądu do naszych zakładów produkcyjnych będziemy płacić więcej o nawet 250 proc. – ujawnia Łajca.

Jego zdaniem tak "drastyczna podwyżka" wpłynie na ceny końcowe produktów. – Jeśli sytuacja w najbliższych miesiącach się nie ustabilizuje, ceny opakowań kartonowych mogą kolejny raz wzrosnąć o kilkanaście, a nawet o kilkadziesiąt procent – szacuje.

Ten czarny scenariusz odczują wszyscy. Droższe opakowania sprawią, że wzrosną ceny leków czy artykułów spożywczych, które są pakowane w kartony.

Czarna seria wzrostów cen trwa

Sektor opakowań kartonowych już w zeszłym roku mierzył się z podwyżkami cen surowca. Wzrost sięgał 50 proc., a w przypadku niektórych rodzajów kartonów – nawet 100 proc.

Z kolei palety stosowane w transporcie podrożały o 170 proc., a folie do pakowania – o 60 proc. Za pudła tekturowe do transportu płaci się o 40 proc. więcej. Najmniejszy, choć i tak dotkliwy, wzrost cen dotyczy lakierów i farb używanych do produkcji opakowań kartonowych (o 20 proc.).

Jednak ewentualna podwyżka cen leków to nie jedyny problem. Jak już informowaliśmy w INNPoland.pl, europejscy producenci alarmują, że w razie przerwania łańcuchów dostaw może zacząć brakować leków ratujących życie. Ma to związek z faktem, że 80 proc. substancji czynnych stosowanych do produkcji leków jest wytwarzanych w Azji.

Czytaj także: https://innpoland.pl/183025,systemy-kaucyjne-ktore-warto-nasladowac