logo
Z okazji Dnia bez Samochodu wielu Polaków wybrało komunikację publiczną. Fot. Adam Burakowski/REPORTER
Reklama.
  • W Dzień bez samochodu komunikacja publiczna w wielu miastach jest darmowa
  • Niektóre środki transportu wymagają okazania dowodu rejestracyjnego samochodu
  • Konin ma pierwszy w Polsce autobus na ogniwo wodorowe
  • Za darmo to uczciwa cena

    Jak podaje Business Insider, w Dzień bez samochodu Polacy przesiedli się na komunikację publiczną. Tym chętniej, że tego dnia w wielu miastach jest darmowa.

    W Warszawie "czwartkowa oferta" jest bardzo bogata. Objęła:

  • tramwaje
  • autobusy
  • metro
  • parkingi P+R
  • oraz pociągi:

  • Szybkiej Kolei Miejskiej
  • Warszawskiej Kolei Dojazdowej
  • Kolei Mazowieckich
  • Kraków ma dla swoich mieszkańców podobną promocję. Jego mieszkańcy nie zapłacą za podróż komunikacją miejską, a w Kolejach Małopolskich zapłacą za nią symboliczną cenę – złotówkę.

    Na tle tych dwóch miast wyróżnia się Olsztyn. Co prawda bezpłatne będą przejazdy kolejowe w Miejskim Obszarze Funkcjonowania Olsztyna (z Olsztyna do Jonkowa, Biesala, Gryźlin, Marcinkowa i Barczewa), ale w samym Olsztynie za bilet nadal trzeba zapłacić.

    Nie ma samochodu – nie ma darmowego biletu

    Oryginalne rozwiązanie zastosowano w województwie zachodniopomorskim (i nie tylko). W Dzień bez samochodu za darmo pojedziesz pociągami regionalnymi. Warunek jest jeden – okazanie dowodu rejestracyjnego. Tak samo w sąsiadujących z zachodniopomorskim województwami lubuskim, pomorskim i wielkopolskim.

    Dowód rejestracyjny będzie ci też potrzebny tego dnia w komunikacji miejskiej Szczecina.

    W Dzień bez samochodu do "przesiadki" namawia mieszkańców województwa łódzkiego Łódzka Kolej Aglomeracyjna i Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne.

    Za bilet nie zapłacą pasażerowie posiadający ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu. Podróżować nieodpłatnie mogą również towarzyszące im osoby – maksymalnie tyle, na ile zarejestrowany jest samochód.

    Joanna Osińska

    rzeczniczka ŁKA

    Podobny warunek obowiązuje w łódzkich autobusach i tramwajach.

    Białystok, Pomorze i Gdańsk

    W czwartek w Białymstoku bezpłatne będą przejazdy autobusami komunikacji miejskiej. Jest też dodatkowa oferta – w ramach darmowego limitu dłużej będzie można jeździć miejskimi rowerami. Na taką komunikację załapią się też mieszkańcy Łomży.

    Na Pomorzu darmowy transport oferuje komunikacja miejska oraz pociągi Polregio i SKM. W większości powiatów z możliwości bezpłatnego przejazdu skorzystają właściciele i współwłaściciele samochodów. Muszą mieć jednak ich dowody rejestracyjne.

    To samo uprawnienie wydał Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej (MZKZG). Mieszkańcy metropolii, która obejmuje 14 gmin w województwie, nie zapłacą za bilet ani w autobusie, ani w tramwaju, ani w trolejbusie operatorów komunalnych. Konduktorom Gdyni i Wejherowa będzie trzeba jednak okazać dowód rejestracyjny właściciela lub współwłaściciela auta.

    Natomiast w gdańskiej komunikacji miejskiej z bezpłatnych przejazdów będą mogli skorzystać posiadacze aktywnej Gdańskiej Karty Mieszkańca (z zapisanym Pakietem Mieszkańca, ważnym na bieżący rok).

    Bartosz Szwarc

    przedstawiciel MZKZG

    Poznań, Wrocław i Śląsk

    W Poznaniu dowód rejestracyjny auta uprawnia do darmowego podróżowania komunikacją miejską. Tak samo pociągami Kolei Wielkopolskich oraz Polregio w granicach województwa.

    Operator Poznańskiego Roweru Miejskiego oświadczył, że każdy użytkownik PRM będzie mógł bezpłatnie wypożyczyć rower na godzinę. Oferta dotyczy zarówno posiadaczy biletów okresowych, jak i tych, którzy go nie mają.

    ZarząduTransportu Metropolitalnego, będący komórką Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, również zapewnia w niej darmową komunikację miejską. Warunek? Ponownie – należy mieć przy sobie sobie dowód rejestracyjny.

    Przejazdy komunikacją miejską i liniami strefowymi będą bezpłatne także we Wrocławiu. Każdego roku akcja dotyczy wszystkich linii miejskich – tramwajowych i autobusowych (z numerami linii rozpoczynającymi się od 1, 2, 3 i 6) oraz linii strefowych (z numerami linii z 9 z przodu).

    Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl

    Wyjątkowy autobus w Koninie

    Jak pisaliśmy w INNPoland, w Koninie pojawił się (pierwszy w Polsce!) autobus miejski napędzany ogniwem wodorowym. Premiera tego pojazdu miała miejsce podczas Globalnego Szczytu Transportu Publicznego UITP w Sztokholmie w dniach 9-12 czerwca 2019 r.

    Mowa o modelu Solaris Urbino 12 Hydrogen. Przy zasięgu 350 kilometrów emituje bardzo niski poziom hałasu oraz wibracji, a woda to jedyny produkt reakcji chemicznej, jaka zachodzi w ogniwie wodorowym. Autobus ma przy tym wszystkie zalety napędu elektrycznego.

    Solaris buduje takie modele już od 2014 r., ale u nas jeden z nich pojawił się w 2021 r. MZK Konin w 2022 r. zacznie dzierżawę pojazdu na cztery lata. Również w tej miejsowości powstanie pierwsza ogólnodostępna stacja tankowania wodoru.

    Czytaj także: