Przepisy rozszerzające uprawnienia skarbówki weszły w życie w lipcu 2022 roku, o czym pisaliśmy w INNPoland. Dzięki nim każdy naczelnik urzędu skarbowego może zażądać od banku wydania informacji w sprawie dowolnej osoby – nie musi mieć ona statusu podejrzanego w żadnej sprawie. Wystarczyło w jednym z przepisów Polskiego Ładu zamienić słowo "podejrzany" na "osoba fizyczna".
Okazuje się, że skarbówka już zaczęła korzystanie z nowych przepisów – choć na razie nie jest to proceder na wielką skalę.
"W lipcu i sierpniu 2022 r. naczelnicy urzędów skarbowych skierowali łącznie 33 wystąpienia do banków na podstawie art. 48 ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej" – taką informację przekazała KAS serwisowi Business Insider.
Jak przypomina serwis, jedną z konsekwencji nowych przepisów jest fakt, że o toczącym się w naszej sprawie postępowaniu możemy nie mieć pojęcia – i tym samym nie wiedzieć, że do naszego rachunku bankowego mieli dostęp kontrolerzy fiskusa.
– Podatnik nie jest nawet informowany o wszczęciu postępowania "w sprawie". Z pewnością wskutek omawianych zmian uszczerbku doznaje ochrona prywatności obywateli – mówi w rozmowie z BI Magdalena Pieślak, menedżer w kancelarii podatkowej Crido.
O problemie z przepisami rozszerzającymi uprawnienia skarbówki eksperci mówili nie raz. Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich stwierdził wręcz, że z punktu widzenia porządku prawnego i zasad tajemnicy bankowej przepisy te stanowią "bardzo niebezpieczny wyłom w prawie". Przepisy bardzo ściśle regulują bowiem dostęp organów do tajemnicy bankowej.
– Nawet prokurator w postępowaniu karnym nie ma dostępu do informacji objętych tajemnicą bankową na etapie wcześniejszym – podkreślał Białek w rozmowie z serwisem Money.pl. Mowa tutaj o postępowaniu przygotowawczym, gdyż prokurator może zażądać od banku informacji objętych tajemnicą bankową jedynie w stosunku do osoby o statusie podejrzanego.
Przedstawiciele Ministerstwa Finansów bronili koncepcji przepisów dających kontrolerom skarbówki tak duże uprawnienia – tłumacząc, że dostęp będzie możliwy dopiero po wszczęciu postępowania przygotowawczego lub "czynności wyjaśniającyc odpowiednio w sprawie o przestępstwa, lub wykroczenia oraz przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego".