INNPoland_avatar

Węgla brak, bo PiS zużył go gdzieś indziej. Teraz Polacy nie mają czym palić

Paweł Orlikowski

26 września 2022, 10:21 · 3 minuty czytania
Węgla na zimę brak, bo spółki sprzedawały prąd na eksport i wypaliły całe zapasy już wiosną. Tak twierdzi były premier Jerzy Buzek, który ma wiele zastrzeżeń do polityki energetycznej, prowadzonej przez rząd PiS. "Nad tym nikt nie panuje" – twierdzi.


Węgla brak, bo PiS zużył go gdzieś indziej. Teraz Polacy nie mają czym palić

Paweł Orlikowski
26 września 2022, 10:21 • 1 minuta czytania
Węgla na zimę brak, bo spółki sprzedawały prąd na eksport i wypaliły całe zapasy już wiosną. Tak twierdzi były premier Jerzy Buzek, który ma wiele zastrzeżeń do polityki energetycznej, prowadzonej przez rząd PiS. "Nad tym nikt nie panuje" – twierdzi.
Chrust zamiast węgla w polskich piecach. Zdaniem Jerzego Buzka, wiosną spółki przepaliły węgiel na prąd na eksport Fot. Bartlomiej Magierowski/EastNews
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Były premier Jerzy Buzek twierdzi, że to przez złą politykę energetyczną rządu obecnie w Polsce brakuje węgla
  • Jego zdaniem, surowca na całym świecie nie brakuje, tylko jest drogi, bo został za późno zamówiony
  • Co więcej, zdaniem Buzka, polskie spółki energetyczne wypaliły zapasy do produkcji prądu na eksport. A spółki węglowe sprzedały zapasy, bo mogły dużo zarobić

W Europie jest wojna, a w czasie wojny taki jest nastrój. Temu nie ma się co dziwić. Widać tylko - kto, na co i jak się przygotował. A Polska mogła być bezpieczna jeśli chodzi o węgiel. gdybyśmy w kwietniu, zamiast buńczucznie ogłaszać embargo, zbierali węgiel, skoro go nie było na zimę – powiedział "Gość Piaseckiego" w TVN24 były premier Jerzy Buzek.

Bałagan, totalny bałagan, nad tym nikt nie panuje. Z jednej strony nasze spółki sprzedawały prąd (na eksport – przyp.) i z rezerw w elektrowniach wypaliły właściwie cały węgiel – dodał.

Jak podkreślił, także spółki węglowe sprzedawały węgiel, bo był bardzo drogi. – Mogły na zewnątrz sprzedać węgiel z wielką korzyścią dla spółek. To jest ich obowiązek, korzyść dla spółek. Robiły bardzo dobrze, ale nikt nad tym nie panował – zaznaczył Buzek w TVN24.

Jego zdaniem, węgla na świecie jest dosyć i można go sprowadzać z każdego kierunku, tylko trzeba o tym za wczasu pomyśleć.

– Tutaj Polska się uzależniła od rosyjskiego węgla, podobnie jak Niemcy od gazu. Nie ma żadnej różnicy. Czasami słyszymy jak polski rząd wytyka palcami Niemców, a kto uzależnił nasz kraj, że nie mamy dzisiaj czym palić w piecach? Węgla jest dosyć, ale jest drogi, bo go nie zamówiliśmy na czas – dodał.

Z kolei wicepremier i minister aktywów państowywch Jacek Sasin obiecuje, że do końca roku do polski trafią miliony ton węgla. – Do końca roku spółki Skarbu Państwa: PGE Paliwa i Węglokoks sprowadzą do Polski 11,2 mln ton węgla – zapowiedział w TVP wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

– To węgiel zmieszany, węgiel energetyczny. Około 25 proc. z tego węgla to będzie węgiel dostępny dla gospodarstw domowych - dodał.

Jak poinformował, węgiel jest sprowadzany ze wszystkich możliwych kierunków, ograniczeniem jest przepustowość polskich portów. Jednak zapewnił, że "pełna dostępna przepustowość portów jest wykorzystywana". 

Braki też w gazie

– Tej zimy gaz będzie, bo magazyny są wypełnione. Trudniejsza może być kolejna zima, bo do kwietnia wypróżnimy te magazyny do zera – stwierdził w TVN24 Jerzy Buzek.

Jak dodał, za mało się uzbroiliśmy wcześniej, zwłaszcza Niemcy. – Oni popełnili największy błąd. Ceny dlatego są tak wysokie, bo Niemcy się uzależniły od gazu (z Rosji – przyp.) w tak dramatyczny sposób – podkreślił były premier.

Rządowy sposób na wysokie ceny

Wicepremier i minister aktywów państwowych chce "łagodzić skutki wzrostu cen energii", dlatego proponuje nowy podatek, o czym informowaliśmy w INNPoland.

"Skierowałem do premiera Mateusza Morawieckiego rozwiązanie dotyczące opodatkowania nadzwyczajnych zysków spółek Skarbu Państwa i przedsiębiorstw prywatnych" – poinformował w sobotę wieczorem Jacek Sasin.

"Szacowany wpływ do budżetu to 13,5 mld zł, które przeznaczymy na łagodzenie skutków wzrostu cen energii" – dodał.

Na biurko premiera Mateusza Morawieckiego trafił projekt "rozwiązania", które proponuje wicepremier i minister aktywów państwowych. "Nie zostawimy samorządów i instytucji wrażliwych samych z szalejącymi cenami energii" – podał resort. Jak dodano w komunikacie, projekt ma zapewnić ochronę przed gigantycznymi wzrostami rachunków za prąd.

Informowaliśmy też, że jest to raczej swego rodzaju ucieczka do przodu, bo pomysł opodatkowania spółek od ich "nadzwyczajnych" zysków zapowiedziała wcześniej Komisja Europejska.

Skoro i tak polski rząd będzie musiał się dostosować do unijnego prawa, to lepiej na szybko przegłosować taki projekt w Sejmie i ogłosić, że to wszystko po to, by ratować polskie gospodarstwa domowe, firmy i samorządy przed gigantycznym wzrostem rachunków za prąd.

Czytaj także: https://innpoland.pl/184678,wegiel-na-zime-jacek-sasin-obiecuje-do-polski-przyjada-miliony-ton