INNPoland_avatar

Zużycie prądu ponad 2000 kWh i... co dalej? Eksperci mają dla nas złe wieści

Katarzyna Florencka

04 października 2022, 19:40 · 3 minuty czytania
Ile będziemy płacić za prąd po przekroczeniu słynnego "limitu Kaczyńskiego"? Rząd wciąż nie podał tej istotnej dla Polaków informacji – a eksperci nie mają dla nas dobrych wiadomości. Po przekroczeniu limitu 2000 kWh może się zrobić naprawdę drogo.


Zużycie prądu ponad 2000 kWh i... co dalej? Eksperci mają dla nas złe wieści

Katarzyna Florencka
04 października 2022, 19:40 • 1 minuta czytania
Ile będziemy płacić za prąd po przekroczeniu słynnego "limitu Kaczyńskiego"? Rząd wciąż nie podał tej istotnej dla Polaków informacji – a eksperci nie mają dla nas dobrych wiadomości. Po przekroczeniu limitu 2000 kWh może się zrobić naprawdę drogo.
Ile będzie kosztował prąd po przekroczeniu limitu 2000 kWh? Fot. Wojciech Strozyk/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Rządowy projekt zamrożenia cen prądu dla odbiorców indywidualnych trafił do Senatu
  • Warunkiem niskich cen energii elektrycznej będzie zużycie nie wyższe niż 2000 kWh rocznie
  • Po przekroczeniu tzw. limitu Kaczyńskiego odbiorcy będą płacić więcej – wciąż jednak nie wiadomo, ile dokładnie
  • Eksperci ostrzegają, że stawka za prąd ponad limitem może być nawet kilkukrotnie wyższa

Ile będzie kosztował prąd w 2023 roku?

Rządowy projekt zamrożenia cen energii elektrycznej dla części odbiorców zakłada, że rachunki za prąd będą wynosić tyle, co w tym roku. Aby skorzystać z niższej ceny koniecznie będzie jednak utrzymanie rocznego zużycia prądu na poziomie poniżej limitu 2000 kWh. Wyjątkiem będą osoby z niepełnosprawnościami (limit 2600 kWh rocznie) oraz rolnicy i rodziny z co najmniej trójką dzieci (limit 3000 kWh rocznie).

Jaki będzie koszt energii elektrycznej po przekroczeniu 2000 kWh? Oficjalnie tego jeszcze nie wiemy – jednak eksperci radzą, żeby nastawić się na wysokie ceny.

– W tym roku hurtowe ceny energii są zdecydowanie wyższe niż przed rokiem. Dlatego należy spodziewać się, że cena energii dla gospodarstw domowych na przyszły rok będzie zdecydowanie wyższa w tej części rachunku, który wykracza ponad ustalony limit zużycia energii. Myślę, że to może być nawet trzykrotny wzrost – ocenia w rozmowie z serwisem Business Insider Piotr Dzięciołowski, analityk DM Banku Handlowego.

Jak ocenia ekspert, dla koncernów energetycznych nie będzie to wielkim problemem.

– Dostaną albo rekompensatę od państwa za zamrożenie cen prądu do ustalonego limitu, albo pieniądze od klientów, którzy zapłacą cenę rynkową za pozostałą zużytą energię – mówi.

Decyzja Urzędu Regulacji Energetyki

Ile będzie kosztował prąd w przyszłym roku? Sprzedawcy energii składają wnioski do Urzędu Regulacji Energetyki (URE) o zmianę taryf na sprzedaż prądu gospodarstwom domowym pod koniec poprzedniego roku. Opierają się one w dużym stopniu na kontraktach rocznych na Towarowej Giełdzie Energii – które w tym roku biją rekordy.

– Jeśli spojrzymy na kontrakty roczne na TGE, to możemy wysnuć wniosek, że ceny energii w 2023 roku powinny być nawet trzy razy wyższe niż obecnie. Nie wiemy jednak, w jakim stopniu zakontraktowały się już na przyszły rok spółki energetyczne ani też, w jakim stopniu regulator uwzględni tę kontraktację w ustalaniu nowych taryf na rok 2023. Szczególnie że jak dotąd – w mojej ocenie – hurtowa cena energii w 2023 roku pozostaje wielką niewiadomą — ocenia dla BI Paweł Puchalski, analityk Santander BM.

Tańsza energia dla emerytów

Tymczasem jednak te osoby, które chcą skorzystać z zamrożenia cen prądu, muszą przedłożyć stosowne dokumenty. Okazuje się, że grono uprzywilejowanych może być znacznie większe. Z wyższych limitów będą mogli skorzystać także emeryci i renciści. Trzeba jednak spełnić jeden warunek.

Emeryci i renciści będą musieli złożyć oświadczenie, że wychowują lub mieli na wychowaniu troje lub więcej dzieci, w którym podadzą numer Karty Dużej Rodziny i załączą jej kopię. Dokument można wysłać w wersji elektronicznej lub tradycyjnej (papierowej). Proponowana ustawa wskazuje, że czas na przesłanie oświadczenia upływa 30 czerwca 2023 r.

Czytaj także: https://innpoland.pl/184639,ceny-pradu-ida-w-gore-za-rachunki-beda-placic-takze-wiezniowie