Bez zaskoczenia – Sejm wybrał dwie kandydatki Prawa i Sprawiedliwości do Rady Polityki Pieniężnej (RPP). To Gabriela Masłowska i Iwona Duda. Będą teraz m.in. współdecydowały o wysokości stóp procentowych, które mają wpływ na wysokość rat kredytów.
Nie za darmo rzecz jasna. Członkowie RPP miesięcznie dostają tyle, ile wiceprezes NBP. A od 1 sierpnia 2021 roku jest to 37 tys. złotych miesięcznie. Brutto co prawda. Pytanie, czy pensja odzwierciedla kompetencje każdego z członków Rady.
Z Radia Maryja i Sejmu do RPP
Z pewnością ciekawy przebieg kariery ma na swoim koncie Gabriela Masłowska, z domu Szczuka, urodzona 27 czerwca 1950 roku.
To przede wszystkim wieloletnia posłanka - kolejno na Sejm IV, V, VI, VII, VIII i IX kadencji. Najpierw związana z ultraprawicową Ligą Polski Rodzin, ale od 2007 roku wierna Prawu i Sprawiedliwości, z którego to list startowała do Sejmu.
Wiara w PiS i prezesa Kaczyńskiego się opłaciła, ale liczyć pani Masłowska umie, przynajmniej na papierze, bo z wykształcenia jest ekonomistką i ma z tego doktorat.
W życiu jednak wolała udzielać się politycznie i publicystycznie. To drugie mogła realizować przede wszystkim na antenie Radia Maryja, toruńskiej rozgłośni ojca-dyrektora Tadeusza Rydzyka.
Kariera naukowa
Gabriela Masłowska ukończyła studia na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w 1974 roku, a w 1982 uzyskała na tej uczelni stopień doktora nauk ekonomicznych. Na podstawie pracy: "Skala produkcji a efektywność gospodarowania w indywidualnych gospodarstwach specjalistycznych".
W latach 1974-76 była asystentem w Instytucie Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk. Od 1976 do 1980 wykładała na UMCS, później została adiunktem na Wydziale Agrobioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Jako wykładowczyni była związana także z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu (obecnie Akademia), której ojcem-założycielem jest – a jakże – Tadeusz Rydzyk. Uczelnia należy do fundacji "Lux Veritatis", której współzałożycielem też jest ojciec Rydzyk.
W końcu się zdecydowała
Kandydatura doktor nauk ekonomicznych, posłanki i publicystki Gabrieli Masłowskiej do Rady Polityki Pieniężnej przez Prawo i Sprawiedliwość została zgłoszona już w lutym 2022 roku. Wtedy jednak kandydatka zrezygnowała, co tłumaczyła "powodami osobistymi".
Najwidoczniej sprawy prywatne udało się poukładać, bo już w październiku nie odmówiła prezesowi Kaczyńskiemu i całej rządzącej formacji – kandydaturę przyjęła. Po czym nastąpiło głosowanie w Sejmie i decyzją posłów PiS została włączona w poczet RPP. Jej kadencja potrwa do 2028 roku.
Zobacz także