INNPoland_avatar

W portfelu pusto, nie wystarczy na przeżycie miesiąca. Tak żyje co czwarty Polak

Paweł Orlikowski

10 października 2022, 10:31 · 2 minuty czytania
Polacy są słabo wyedukowani finansowo, więc najczęściej nie mają żadnych oszczędności. Większość powie, że to przez zbyt niskie zarobki, ale problem jest szerszy. Raport OECD pokazał, że co czwartej osobie w Polsce nie wystarczy na przeżycie całego miesiąca.


W portfelu pusto, nie wystarczy na przeżycie miesiąca. Tak żyje co czwarty Polak

Paweł Orlikowski
10 października 2022, 10:31 • 1 minuta czytania
Polacy są słabo wyedukowani finansowo, więc najczęściej nie mają żadnych oszczędności. Większość powie, że to przez zbyt niskie zarobki, ale problem jest szerszy. Raport OECD pokazał, że co czwartej osobie w Polsce nie wystarczy na przeżycie całego miesiąca.
Raport OECD pokazuje, że co czwarty Polak nie ma na przeżycie całego miesiąca Fot. Bartlomiej Magierowski/EastNews
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Raport OECD obnaża finansowy stan Polek i Polaków. Oszczędności brak
  • Wiele osób nie ma nawet tyle pieniędzy, by przeżyć cały miesiąc
  • Z kolei inflacja wciąż się rozpędza, we wrześniu rok do roku wzrosła o 17,2 proc.
  • Problemem nie są zarobki, lecz brak odpowiedniej edukacji finansowej.
  • Co więcej, gdy już ktoś oszczędza, to najczęściej nic z pieniędzmi nie robi – trzyma je w banku lub w skarpecie

Z raportu OECD dotyczącego świadomości oraz edukacji finansowej w Polsce wynika, że jako społeczeństwo mamy olbrzymi problem z oszczędzaniem. 7,9 proc. z nas nie przetrwa nawet tygodnia żyjąc z samych oszczędności. Kolejne 15,2 proc. nie pociągnie tak przez cały miesiąc. A to oznacza, że co czwarty z nas nie ma na przeżycie jednego miesiąca.

Jak czytamy w "Business Insiderze", który przytacza dane z raportu OECD, grupa Polaków została zapytana, jak długo byłaby w stanie przetrwać ze zgromadzonych oszczędności w przypadku utraty dochodu. Przy założeniu, że nie wiąże się to z obniżeniem standardu życia oraz nie wymaga pożyczania pieniędzy.

7,9 proc., którzy nie przeżyją tygodnia plus 15,2 proc, tych, k†órzy wytrwają na oszczędnościach tylko nieco dłużej to łącznie nieco ponad 23 proc. (czyli niemalże co czwarta osoba), która nie ma tyle w portfelu, by po utracie pracy czy źródła dochodu przetrwać choćby jeden miesiąc.

Niektórzy mają

Raport OECD pokazuje, że są Polacy, którzy oszczędzać potrafią. Najczęściej są to środki zaoszczędzone na 1 do 3 miesięcy. Na taką odpowiedź wskazało blisko 30 proc. respondentów.

Jak czytamy na portalu, w niezłej sytuacji jest mniej więcej co trzeci Polak. 19 proc. deklaruje przeżycie od 3 do 6 miesięcy, a 13 proc. – więcej niż pół roku ze zgromadzonych oszczędności.

OECD dopytało również o formę oszczędzania, jeśli już ktoś umie i ma z czego oszczędzić. Najpopularniejszą formą to trzymanie środków na koncie w banku. Tak robi aż 67 proc. osób.

Z kolei ponad 40 proc. wciąż przyznaje się do trzymania pieniędzy w tzw. skarpecie, czyli po prostu w domu, w gotówce. Inne formy oszczędzania, jak choćby inwestycyjne, nie cieszą się w Polsce zbyt dużym zainteresowaniem. Na to też wpływ ma zbyt niska eudkacja finansowa, a co za tym idzie – zbyt niska świadomość.

Drożyzna się rozpędza

Tym trudniej jest oszczędzać, czy w ogóle przeżyć cały miesiąc, im wyższa jest inflacja. A w Polsce, jak informowaliśmy wcześniej w INNPoland.pl, jest gorzej niż przewidywano. We wrześniu inflacja wzrosła do 17,2 proc. rok do roku.

Eksperci przewidywali znacznie niższy wskaźnik inflacji. Konsensus prognoz wyniósł 16,5 proc. W sierpniu 2022 roku inflacja wyniosła 16,1 proc. Jak poinformował GUS, w stosunku do tego miesiąca ceny we wrześniu wzrosły o 1,6 proc. 

Czytaj także: https://innpoland.pl/185323,budzet-wydatki-rzadu-16-mld-zl