INNPoland_avatar

Węgry przyjmą euro wcześniej niż Polska? To możliwe, Orban ma ważny powód

Maria Glinka

13 października 2022, 12:42 · 3 minuty czytania
Skłócone z Komisją Europejską Węgry rozważą wejście do strefy euro. To pierwsza tego typu zapowiedź konserwatywnego rządu Wiktora Orbana. Za przyjęciem wspólnej waluty może przemawiać katastrofalna kondycja forinta. Jednak spełnienie warunków umożliwiających przyjęcie euro nie będzie takie proste. Polska nadal broni się rękami i nogami przed wspólną walutą.


Węgry przyjmą euro wcześniej niż Polska? To możliwe, Orban ma ważny powód

Maria Glinka
13 października 2022, 12:42 • 1 minuta czytania
Skłócone z Komisją Europejską Węgry rozważą wejście do strefy euro. To pierwsza tego typu zapowiedź konserwatywnego rządu Wiktora Orbana. Za przyjęciem wspólnej waluty może przemawiać katastrofalna kondycja forinta. Jednak spełnienie warunków umożliwiających przyjęcie euro nie będzie takie proste. Polska nadal broni się rękami i nogami przed wspólną walutą.
Węgry zastanowią się nad przyjęciem euro Fot. ATTILA KISBENEDEK/AFP/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Minister finansów Węgier wskazuje, że jego kraj zastanowi się nad przystąpieniem do mechanizmu ERM-II (przedsionek strefy euro), pod warunkiem, że uda się osiągnąć porozumienie z Brukselą w sprawie funduszy
  • Za przyjęciem wspólnej waluty może przemawiać słaba kondycja forinta, który traci coraz więcej do dolara, euro, a nawet złotego
  • Jarosław Kaczyński kategorycznie wyklucza możliwość przystąpienia do strefy euro

Węgry w strefie euro? Minister finansów nie wyklucza, ale stawia warunek

Minister finansów Węgier Mihaly Varga oznajmił, że jego kraj może rozważyć przystąpienie do mechanizmu ERM-2. Jest to pierwszy etap wejścia do strefy euro, w trakcie którego państwo przechodzi test stabilności waluty. Przez dwa lata kurs danej waluty wobec euro nie może odchylać się o więcej niż 15 proc. To pierwszy raz, kiedy z ust członka konserwatywnego rządu Viktora Orbana padły tego typu stwierdzenia.

Szef resortu przyznał w rozmowie z agencją Reuters, że Węgry na razie nie potrzebują wspólnotowej waluty, ponieważ ich wzrost gospodarczy jest wyższy niż ten w strefie euro. Jednak podkreślił, że mechanizm ERM-2 powinien rozważyć każdy, kto rozsądnie podchodzi do kwestii polityki monetarnej lub fiskalnej.

Varga dodał, że Węgry uważnie przypatrują się Chorwacji, która wprowadzi euro już 1 stycznia 2023 r. Jednak przyznał, że ewentualne przystąpienie do mechanizmu ERM-2 nie było jeszcze dyskutowane w rządzie.

Polityk zaznaczył, że taki scenariusz będzie możliwy pod warunkiem, że Budapeszt porozumie się z Brukselą w sprawie odblokowania unijnych funduszy. Komisja Europejska niedawno zamroziła środki, które miały być przeznaczone dla Węgier.

Forint szoruje po dnie, inflacja przebiła 20 proc.

Minister finansów snuje wizję przyjęcia wspólnej waluty w czasie, gdy forint jest wyjątkowo słaby. Zdaniem niektórych ekonomistów to właśnie dramatyczna pozycja węgierskiej waluty mogła skłonić Budapeszt do zmiany podejścia.

Forint jest rekordowo słaby nie tylko wobec dolara, czy euro, lecz także wobec złotego, który sam boryka się z ogromnymi problemami. Do polskiej waluty traci już 9 proc. Businessinsider.pl podaje, że gdyby złoty tracił tyle samo co forint, to dziś za dolara trzeba byłoby zapłacić 5,54 zł, a za euro - 5,37 zł.

Ogromnym problemem jest także wysoka inflacja. Z ostatnich szacunków wynika, że ceny na Węgrzech wzrosły o 20,1 proc. rdr. Jeszcze w marcu inflacja w tym kraju wynosiła 8,5 proc. rdr.

Poza tym budżet Węgier i wymiana z zagranicą są obarczone dużymi deficytami. To w połączeniu z inflacją sprawia, że forint słabnie coraz szybciej, co tylko podbija wzrost cen. W tak trudnej sytuacji jedną z możliwości byłoby pozbycie się forinta.

PiS nie chce, żeby Polska wstąpiła do strefy euro

Mimo że historyczne przysłowie głosi, że Polak i Węgier to "dwa bratanki", to akurat w podejściu do kwestii wspólnej waluty rząd PiS jest dużo bardziej wstrzemięźliwy. Ostatnio głos w tej sprawie zabrał nawet sam prezes partii Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem przyjęcie euro oznaczałoby "wielkie obrabowanie Polaków".

Zupełnie innego zdania jest jego odwieczny rywal Donald Tusk. – Patrząc strategicznie, politycznie, namawiałbym wszystkich, żeby spokojnie, krok po kroku przygotować Polskę do strefy euro, ze świadomością, że to przynosi dobre skutki, ale nie zawsze i niekoniecznie są one gwarantowane – stwierdził lider Platformy Obywatelskiej w maju.

Czytaj także: https://innpoland.pl/181585,kaczynski-wyjasnil-o-co-chodzilo-z-euro-za-3-zlote