INNPoland_avatar

Na własne M nie stać ponad połowy Polaków. Tego żądają rodacy

Natalia Bartnik

20 października 2022, 11:50 · 2 minuty czytania
Polski sen pozostanie tylko snem. Mieszkania są dla większości obywateli za drogie, a wynajem się nie opłaca. Coraz więcej osób żąda, aby rząd uregulował ceny na rynku nieruchomości.


Na własne M nie stać ponad połowy Polaków. Tego żądają rodacy

Natalia Bartnik
20 października 2022, 11:50 • 1 minuta czytania
Polski sen pozostanie tylko snem. Mieszkania są dla większości obywateli za drogie, a wynajem się nie opłaca. Coraz więcej osób żąda, aby rząd uregulował ceny na rynku nieruchomości.
Polaków nie stać na własne mieszkania Fot. Bartlomiej Magierowski/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Ponad połowa Polaków uważa, że zakup nieruchomości opłaca się bardziej niż wynajem
  • Badania wskazują, że przeciętnego obywatela nie stać na zakup mieszkania
  • Polacy oczekują, że rząd wpłynie na ceny nieruchomości

Polacy chcą regulacji cen mieszkań

Sondaż przeprowadzony przez GfK [platformę świadczącą usługi konsultingowe dla branży produktów konsumenckich – red.] nie pozostawia złudzeń.

60 proc. Polaków uważa, że zakup nieruchomości opłaca się bardziej niż wynajem, a jednak ich nie kupuje – informuje "Rzeczpospolita". Ponieważ mieszkania stały się dla nich niedostępne, żądają wsparcia od rządu oraz zmiany cen.

W najnowszym, wrześniowym badaniu kluczowych trendów wśród konsumentów GfK podało, że już 72 proc. Polaków uważa, że ceny nieruchomości osiągnęły poziom niedostępny dla większości. Dodatkowo, 56 proc. badanych uważa, że państwo powinno uregulować kwestie wzrostu cen nieruchomości – i ta grupa rośnie."Rzeczposoplita"

Badanie GfK wyraźnie wskazuje na to, że przeciętnych obywateli nie stać już na mieszkanie. Liczba osób, które wyraziły taką opinię, stale rośnie. Dlatego Polacy żądają, aby rząd zareagował i uregulował ceny nieruchomości. Z sondażu dla "Rz" wynika, że za takim rozwiązaniem opowiada się 56 proc. Polaków.

Czytaj także: Mieszkanie prawem, nie towarem? "Młodzi ludzie starzeją się w mieszkaniach rodziców"

Bardzo prawdopodobne jest pojawienie się na przełomie roku okazji cenowych na rynku wtórnym, gdyż część osób, która zaciągnęła kredyty hipoteczne przy wyjątkowo niskich stopach będzie chciała ograniczyć rosnące koszty ich obsługi i zdecyduje się na sprzedaż kupionych wcześniej mieszkań.Evaluer Index 2022

Gdzie tanio kupić mieszkanie?

Mimo gwałtownego wzrostu cen na rynku nieruchomości, we wrześniu kwoty powoli zaczęły się obniżać. W innym artykule w INNPoland sprawdziliśmy, gdzie mieszkania są najtańsze.

Wrocław i Rzeszów nadal biją rekordy pod względem wysokości cen mieszkań. Za to największy spadek cen odnotowały:

  • Częstochowa –9 proc.
  • Sosnowiec –8 proc.
  • Bydgoszcz –5 proc.

Za to w Bydgoszczy, Gdyni oraz Katowicach ceny nieruchomości zbliżają się do ubiegłorocznych, choć wówczas również były wysokie.

Eksperci z Expandera i Rentier.io przygotowali zestawienie z medianami cen mieszkań za metr kwadratowy. Poniżej podajemy przykładowe miasta.

  • Częstochowa – 5 980 zł
  • Sosnowiec – 5 659 zł
  • Katowice – 7 125 zł
  • Warszawa – 13 023 zł
  • Wrocław – 10 480 zł
Polacy powinni poszukiwać okazji cenowych na przełomie 2022 i 2023 roku. W raporcie Evaluer Index eksperci wypowiedzieli się, że w tym czasie część osób, które zaciągnęły kredyty hipoteczne przy wyjątkowo niskich stopach, będzie chciała ograniczyć rosnące koszty ich obsługi, dlatego może zdecydować się na sprzedaż kupionych wcześniej lokali. Im więcej będzie takich ludzi, tym większa podaż, przez co mogą spaść ceny mieszkań. Prognozy wskazują, że może do tego jednak dojść dopiero z początkiem 2023 roku.Total Money

Czytaj także: https://innpoland.pl/183931,ile-lat-pracy-na-wlasne-mieszkanie-polska-w-srodku-europejskiej-stawki