Do Sejmu trafiła obywatelska petycja o wprowadzenie stałego zasiłku dla małżeństw, których staż wynosi 50 lat i więcej. Co musi się wydarzyć, aby inicjatywa została wdrożona?
Reklama.
Reklama.
Z inicjatywy obywateli do Sejmu trafiła petycja o zasiłek dla małżeństw
Świadczenie ma swoich zwolenników wśród polityków partii rządzącej
Małżeństwa ze stażem wynoszącym 50 lat i więcej należą do najmniej majętnej grupy społeczeństwa
Małżeństwo plus
Dwa lata temu prezydentowi przedłożono prośbę o inicjatywę ustawodawczą. Ponieważ nie została podjęta, obecnie skierowano ją w formie petycji do Sejmu –jak podajestrefabiznesu.pl. Zgodnie z nią zostałby wprowadzony stały zasiłek w wysokości 500 plus dla małżeństw o długim stażu małżeńskim. Z kolejnymi latami kwota miałaby być coraz wyższa.
Tym razem petycję formalnie zaczęli rozpatrywać posłowie ze specjalnej komisji powołanej do rozpatrywania petycji. Jak podaje komisja, najpierw należy ustalić, ile jest w Polsce małżeństw ze stażem wieloletnim oraz ile taki projekt kosztowałby budżet państwa. Leży to w gestii Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Sejm zaczął już "w pełni" funkcjonować, możliwe więc, że kolejne dni przyniosą odpowiedź na pytanie o to, czy świadczeniezostanie wprowadzone. Za odpowiedzią pozytywną przemawia fakt, że idea ma zwolenników wśród polityków z kręgu partii rządzącej – Prawa i Sprawiedliwości. Popiera ją także była ministerka rodziny Elżbieta Rafalska.
Z badań m.in. autorów inicjatywy wynika, że małżeństwa z tak dużym stażem w Polsce należą do najmniej majętnej grupy, która równocześnie zmaga się z problemami m.in. na tle zdrowotnym. Według twórców petycji rozwiązaniem jest właśnie wsparcie finansowe, które nie obciąży zbytnio budżetu państwa.
Co musi się stać, aby Małżeństwo plus zostało wprowadzone?
Jeśli Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej dość szybko przygotuje dla komisji analizę (ilość małżeństw z odpowiednim stażem, koszt), jest możliwe, że jeszcze w 2022 r. zostanie podjęta decyzja w zakresie wypłaty ewentualnego zasiłku dla seniorów. Mówiąc wprost – dowiemy się, czy rząd uruchomi program Małżeństwo plus.
Projekt ustawy musi trafić do marszałka (obecnie marszałkinią jest Elżbieta Witek– red.), a potem pod głosowanie Sejmu. Jeśli w głosowaniu posłowie nie odrzucą go, trafi do komisji sejmowych, które przygotują go do uchwalenia.
Jeśli projekt będzie poselski, trafi od razu do Sejmu, a jeśli rządowy – po przygotowaniu i konsultacjach decyzję o skierowaniu do Sejmu podejmie Rada Ministrów.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Pierwsza wersja programu Małżeństwo plus
Kilka miesięcy temu petycja o świadczenie mówiła o przyznaniu go parom o stażu małżeństwa wynoszącym 40 lat. W pierwotnej wersji projekt zakładał, że kwota wynosiłaby również 500 zł miesięcznie. "Fakt" opublikował uzasadnienie tej prośby.
W INNPoland od września 2022 r. Przedtem pisała artykuły dla magazynów studenckich oraz wykonywała w nich redakcję i korektę. W czasie wolnym czyta o PRL-u oraz psychologii, gra w planszówki i głaszcze koty.
Zwracamy się z apelem do Wysokiej Izby o uchwalenie ustawy Małżeństwo plus. Medal za długoletnie pożycie, który został ustanowiony przed laty, jest pięknym uhonorowaniem dotrzymywania przysięgi małżeńskiej, ale nie pomoże w trudnych chwilach. Należy pamiętać, że oprócz chwil wzniosłych jest proza życia, a więc opieka nad towarzyszem życia, którą małżonkowie świadczą sobie wzajemnie. Jeśli zaś sił nie starsza, trzeba korzystać z płatnej opieki osób trzecich.
Petycja o wprowadzenie świadczenia Małżeństwo plus