INNPoland_avatar

Zapłacą ci za małżeństwo? "Złota rocznica" nareszcie byłaby dosłowna

Natalia Bartnik

01 listopada 2022, 16:51 · 3 minuty czytania
Do Sejmu trafiła obywatelska petycja o wprowadzenie stałego zasiłku dla małżeństw, których staż wynosi 50 lat i więcej. Co musi się wydarzyć, aby inicjatywa została wdrożona?


Zapłacą ci za małżeństwo? "Złota rocznica" nareszcie byłaby dosłowna

Natalia Bartnik
01 listopada 2022, 16:51 • 1 minuta czytania
Do Sejmu trafiła obywatelska petycja o wprowadzenie stałego zasiłku dla małżeństw, których staż wynosi 50 lat i więcej. Co musi się wydarzyć, aby inicjatywa została wdrożona?
Świadczenie za małżeństwo byłoby przyznawane po 50 latach od jego zawarcia Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Z inicjatywy obywateli do Sejmu trafiła petycja o zasiłek dla małżeństw
  • Świadczenie ma swoich zwolenników wśród polityków partii rządzącej
  • Małżeństwa ze stażem wynoszącym 50 lat i więcej należą do najmniej majętnej grupy społeczeństwa

Małżeństwo plus

Dwa lata temu prezydentowi przedłożono prośbę o inicjatywę ustawodawczą. Ponieważ nie została podjęta, obecnie skierowano ją w formie petycji do Sejmu jak podaje strefabiznesu.pl. Zgodnie z nią zostałby wprowadzony stały zasiłek w wysokości 500 plus dla małżeństw o długim stażu małżeńskim. Z kolejnymi latami kwota miałaby być coraz wyższa.

Tym razem petycję formalnie zaczęli rozpatrywać posłowie ze specjalnej komisji powołanej do rozpatrywania petycji. Jak podaje komisja, najpierw należy ustalić, ile jest w Polsce małżeństw ze stażem wieloletnim oraz ile taki projekt kosztowałby budżet państwa. Leży to w gestii Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Sejm zaczął już "w pełni" funkcjonować, możliwe więc, że kolejne dni przyniosą odpowiedź na pytanie o to, czy świadczenie zostanie wprowadzone. Za odpowiedzią pozytywną przemawia fakt, że idea ma zwolenników wśród polityków z kręgu partii rządzącej – Prawa i Sprawiedliwości. Popiera ją także była ministerka rodziny Elżbieta Rafalska.

Z badań m.in. autorów inicjatywy wynika, że małżeństwa z tak dużym stażem w Polsce należą do najmniej majętnej grupy, która równocześnie zmaga się z problemami m.in. na tle zdrowotnym. Według twórców petycji rozwiązaniem jest właśnie wsparcie finansowe, które nie obciąży zbytnio budżetu państwa.

Czytaj także: Czy małżeństwa zyskają na Polskim Ładzie? Tłumaczymy, co z ulgą dla klasy średniej

Co musi się stać, aby Małżeństwo plus zostało wprowadzone?

Jeśli Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej dość szybko przygotuje dla komisji analizę (ilość małżeństw z odpowiednim stażem, koszt), jest możliwe, że jeszcze w 2022 r. zostanie podjęta decyzja w zakresie wypłaty ewentualnego zasiłku dla seniorów. Mówiąc wprost – dowiemy się, czy rząd uruchomi program Małżeństwo plus. Projekt ustawy musi trafić do marszałka (obecnie marszałkinią jest Elżbieta Witek – red.), a potem pod głosowanie Sejmu. Jeśli w głosowaniu posłowie nie odrzucą go, trafi do komisji sejmowych, które przygotują go do uchwalenia.

Jeśli projekt będzie poselski, trafi od razu do Sejmu, a jeśli rządowy – po przygotowaniu i konsultacjach decyzję o skierowaniu do Sejmu podejmie Rada Ministrów.

Pierwsza wersja programu Małżeństwo plus

Kilka miesięcy temu petycja o świadczenie mówiła o przyznaniu go parom o stażu małżeństwa wynoszącym 40 lat. W pierwotnej wersji projekt zakładał, że kwota wynosiłaby również 500 zł miesięcznie. "Fakt" opublikował uzasadnienie tej prośby.

Zwracamy się z apelem do Wysokiej Izby o uchwalenie ustawy Małżeństwo plus. Medal za długoletnie pożycie, który został ustanowiony przed laty, jest pięknym uhonorowaniem dotrzymywania przysięgi małżeńskiej, ale nie pomoże w trudnych chwilach. Należy pamiętać, że oprócz chwil wzniosłych jest proza życia, a więc opieka nad towarzyszem życia, którą małżonkowie świadczą sobie wzajemnie. Jeśli zaś sił nie starsza, trzeba korzystać z płatnej opieki osób trzecich.Petycja o wprowadzenie świadczenia Małżeństwo plus
Czytaj także: https://innpoland.pl/184477,500-plus-dla-malzenstw-z-50-letnim-stazem-projekt-juz-w-sejmie