logo
Polska chce postawić płot na granicy z Rosją Fot. Piotr Molecki/East News
Reklama.
  • Powstanie "zapora elektroniczna" na granicy z Rosją. Jej budowa pochłonie z budżetu państwa 354 mln zł
  • Pierwsza łopata zostanie wbita jeszcze w tym roku. Budowa ma się zakończyć w połowie 2023 roku
  • Szef MSWiA Mariusz Kamiński zapowiedział, że wykonawca zostanie wyłoniony po 15 listopada
  • "Budowa zapory elektronicznej na granicy z Rosją rozpocznie się w tym roku, a zakończy w połowie przyszłego. Na ten cel przeznaczonych jest w budżecie 354 mln zł – poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA).

    Szef resortu Mariusz Kamiński powiedział na konferencji prasowej, że firma, która wykona zaporę, zostanie wyłoniona "tuż po 15 listopada". – Przystępujemy do realizacji zapory elektronicznej na całej granicy z Rosją. Zwiększy to bezpieczeństwo naszego państwa – dodał szef MSWiA.

    Granica z Rosją dotąd "bardzo bezpieczna"

    Minister zapewnił, że póki co nie będzie ograniczeń w dostępnie do strefy granicznej (co miało miejsce przy budowie zapory na granicy z Białorusią). Zaznaczył jednak, że "jeśli będzie taka potrzeba, z pewnością skorzystamy z tych instrumentów prawnych, które daje nam ustawa o ochronie granicy".

    – Do tej pory 200-kilometrowa granica z rosyjskim obwodem kaliningradzkim była bardzo bezpieczna – stwierdził szef MSWiA Mariusz Kamiński podczas konferencji prasowej.

    – Niezależnie od tego, zwiększamy siły, żeby wszelkie potencjalne zagrożenia skuteczniej neutralizować – dodał.

    Płot na granicy z Białorusią

    Podobne rozwiązanie zastosowano wcześniej na granicy z Białorusią. Jak informowaliśmy w INNPoland.pl, oprócz "bariery fizycznej", powstała też "bariera elektroniczna".

    Zapora elektroniczna została zbudowana na odcinku 202 km. Obejmuje wszystkie obszary w pobliżu zapory fizycznej, a także część wód granicznych. Ponadto wzdłuż granicy zamontowano czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne.

    Tak samo będzie w przypadku granicy z Rosją. Powstaną dwie zapory – fizyczna (płot zakończony drutem kolczastym) oraz elektroniczna – z kamerami, noktowizorami i czujnikami ruchu, o czym poinformował wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

    – Zgodnie z uzgodnieniami, jakie poczyniłem z ministrem obrony narodowej, od dzisiaj (2 listopada 2022 r. – przyp.) na granicy z Rosją rozpoczęły się prace dążące do tymczasowego umocnienia granicy prowadzone przez wojsko – dodał minister Mariusz Kamiński.

    – Wiemy, że działania na granicy z Białorusią były inspirowane z Rosji i miały na celu destabilizację sytuacji w regionie i stworzenie kanału nielegalnej migracji. Nie wykluczamy, że podobne scenariusze mogą być realizowane na granicy z obwodem kaliningradzkim – podkreślił Kamiński.

    Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik poinformował, że w budżecie państwa na przyszły rok są "zabezpieczone środki w postaci 354 mln zł" na ten cel.

    Czytaj także: