Pierwsze Masters&Robots Awards przyznane. Zwyciężył Jakub Bartoszek z MAB Robotics
Artykuł PRowy Masters&Robots
04 listopada 2022, 16:08·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 04 listopada 2022, 16:08
Za nami 6. konferencja Masters&Robots, która w tym roku odbyła się pod hasłem „What if…”. Zgromadzeni w Nowym Teatrze w Warszawie przedstawiciele nauki i biznesu rozmawiali m.in. o przyszłości pracy, przywództwa, klimatu, medycyny i inżynierii genetycznej. Wydarzeniu towarzyszyła pierwsza edycja konkursu Masters&Robots Awards zorganizowanego przez Sebastiana Kulczyka i Digital University. Nagrodę i tytuł Tech Disruptora otrzymał Jakub Bartoszek z MAB Robotics za opracowanie koncepcji robotów kroczących, zastępujących człowieka w niebezpiecznych pracach pod ziemią.
Reklama.
Reklama.
„What if…?” czy “Now what?”
Masters&Robots to jedna z najistotniejszych konferencji poświęconych transformacji cyfrowej i trendom związanym z nowymi technologiami w Europie Środkowo-Wschodniej, organizowana corocznie przez Digital University ze wsparciem partnera strategicznego – InCredibles. Tegoroczne hasło „What if…” miało zwrócić uwagę na istotę prognozowania trendów. Amy Webb, amerykańska futurolożka, założycielka Future Today Institute mówiła o tym jak ważne jest przygotowanie organizacji na różne scenariusze. Podkreślała, że jeśli teraz nie poświęcimy czasu na zastanowienie się „Co jeśli”, wkrótce możemy mierzyć się z dużo trudniejszym pytaniem „Co teraz?!”.
W swoim wystąpieniu Amy Webb pokazała, dlaczego to jest ważne, abyśmy śledzili trendy technologiczne i umieli odróżniać trendy od tego, co jest chwilową modą. Nawet jeśli wydaje nam się, że takie tematy jak metaversum czy blockchain nie dotyczą naszego sektora – musimy je rozumieć, bo w niedalekiej przyszłości one wpłyną na nasz biznes i dobrze, abyśmy byli na tę zmianę przygotowani– mówi Jowita Michalska, CEO Digital University, inicjatorka i organizatorka konferencji Masters&Robots.
Pierwszy tytuł Tech Disruptor przyznany
Podczas konferencji rozstrzygnięto pierwszą edycję konkursu Masters&Robots Awards, którego celem jest popularyzacja nowych rozwiązań służących społecznościom i środowisku. Jury pod przewodnictwem Sebastiana Kulczyka postanowiło przyznać nagrodę nie tylko za przełomowe myślenie, ale także za pozytywne przejście z fazy testowej do komercyjnej.
Wiedzieliśmy, że decyzja o tym, kto otrzyma tytuł pierwszego polskiego Tech Disruptora, wyznaczy dalszą drogę całego konkursu Masters&Robots Awards. Zależało nam więc, żeby wyróżnić osobę, która poza wizją i innowacyjnymi pomysłami, przekuwa teorię w praktykę: potrafi wdrożyć swoje rozwiązanie, pozyskać inwestorów oraz zderzyć cele rozwojowe z realiami biznesowymi. Poza tym chcieliśmy nagrodzić inicjatywę, która jest wyjściem w stronę potrzeb ludzi i społeczeństwa. Tegoroczny laureat spełnia oba te kryteria – podkreśla Sebastian Kulczyk.
Pierwszą w historii nagrodę Masters&Robots otrzymał Jakub Bartoszek, współzałożyciel MAB Robotics, za stworzenie i przetestowanie w otoczeniu operacyjnym robota kroczącego.
Nasz robot pozwala znacząco zminimalizować ryzyko inspekcji niebezpiecznych lub wręcz niedostępnych dla człowieka miejsc. Dzięki temu diagnostyka rozwiązań infrastruktury podziemnej, w tym tuneli sieci ciepłowniczych, może stać się bardziej efektywna czasowo, kosztowo oraz bardziej bezpieczna, czyli skuteczniejsza. W dłuższej perspektywie oznacza to także eliminację konieczności prac wykopowych, co przekłada się na mniejsze zakorkowanie miast – mówi Jakub Bartoszek, tegoroczny zwycięzca Masters&Robots Awards.
Kogo jeszcze warto obserwować w najbliższym czasie?
Wyróżnienia Masters&Robots Awards 2022, czyli miano innowatorów wartych obserwowania otrzymali:
Filip Sobel ze Staffly za wniesienie procesu rekrutacji na nowy poziom;
Agnieszka Czmyr-Kaczanowska z Talenti za tworzenie rozwiązań wspierających kobiety i pielęgnujących różnorodność;
Marcin Brysiak z MX Labs za tworzenie oprogramowania, dostarczającego precyzyjnych i łatwo dostępnych cyfrowych rozwiązań diagnostycznych;
Medard Krzyżyński z ZF Polpharma za wdrożenie NASA technologii digital twin do zarządzania zakładem produkcyjnym i szkoleniami pracowników;
Emil Gdula z MB Pneumatyka za innowacyjne rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo prowadzenia pojazdów użytkowych na całym świecie;
Konrad Szczygieł z eRecruitment Solutions za przygotowanie kompleksowego rynku talentów, który znacząco poprawia doświadczenia pracowników;
Piotr Pajda współzałożyciel Simply Rent za innowacyjne rozwiązania, które usprawniają współpracę pomiędzy wynajmującymi i najemcami na rynku nieruchomości.