Niedługo BLIK-iem zapłacisz także w urzędzie. Ale nie w każdym
Od 1 stycznia 2023 r. zapłacisz BLIK-iem w urzędzie skarbowym. Zmiana będzie jednak dotyczyła tylko e-urzędów.
Reklama.
Od 1 stycznia 2023 r. zapłacisz BLIK-iem w urzędzie skarbowym. Zmiana będzie jednak dotyczyła tylko e-urzędów.
W 2023 r. w internetowych urzędach skarbowych pojawi się opcja płacenia BLIK-iem. Ale nie tylko, będą też inne nowe formy płatności. Skorzystają z nich zarówno "standardowi" podatnicy, jak i przedsiębiorcy.
Opłacanie rachunków w e-Urzędzie Skarbowym BLIK-iem oraz pozostałymi metodami będzie możliwe od 1 stycznia. Do tych drugich należą instrumenty płatnicze wykorzystujące kody autoryzujące.
Jak informuje "Business Insider" Sejm prace nad wprowadzeniem tych zmian rozpoczął w środę. Miało wtedy miejsce I czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym i innych ustaw (druk nr 2764).
Przy wykorzystaniu którejś z nowych metod opłacania rachunków podatnik będzie zobowiązany do złożenia dodatkowego oświadczenia. Zadeklaruje w nim, że pieniądze przekazywane na zapłatę podatku pochodzą z jego rachunku.
Oświadczenie będzie składane pod rygorem odpowiedzialności karnej.
Projekt ma również wprowadzić zmiany w opodatkowaniu akcyzą tzw. samochodów z wtyczką oraz dla prosumentów energii elektrycznej.
Czytaj także: Nie trzeba karty i gotówki, wystarczy spojrzeć. Polski sklep zrobił to jako pierwszy na świecie
Od 7 lipca naczelnicy urzędów skarbowych sprawdzali i blokowali konta, choć nie mieli do tego prawa. Pisaliśmy o tym w innym artykule w INNPoland. Takie uprawnienia ma tylko Szef Krajowej Administracji Skarbowej, którym obecnie jest Bartosz Zbaraszczuk. Naczelnicy mieli zyskać upoważnienie na mocy rozporządzenia w sprawie upoważnienia do wykonywania zadań z zakresu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych. Wydało je Ministerstwo Finansów. Ale rozporządzenie zostało spisane nieprawidłowo.
Wynika z tego, że wszystkie blokady, które naczelnicy założyli od 7 lipca, są nielegalne. Tak zadecydował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w precedensowym wyroku, o czym napisał "Business Insider".
Ministerstwo Finansów stara się więc szybko naprawić swój błąd, dlatego szybko procedowane są przepisy, który "przywrócą" naczelnikom urzędów skarbowych prawo do zakładania blokad na konta.
uzasadnieniu do projektu Ministerstwa Finansów