INNPoland_avatar

Tryb zimowy w oknie to ciepły dom i niskie opłaty. Wyjaśniamy, jak go ustawić

Natalia Bartnik

18 listopada 2022, 10:50 · 2 minuty czytania
Tryb zimowy w oknie pozwala zatrzymać ciepło w mieszkaniu. Mogłeś nie wiedzieć, że nawet przez (teoretycznie) szczelne okna ucieka wysoka temperatura, a ty niepotrzebnie tracisz pieniądze.


Tryb zimowy w oknie to ciepły dom i niskie opłaty. Wyjaśniamy, jak go ustawić

Natalia Bartnik
18 listopada 2022, 10:50 • 1 minuta czytania
Tryb zimowy w oknie pozwala zatrzymać ciepło w mieszkaniu. Mogłeś nie wiedzieć, że nawet przez (teoretycznie) szczelne okna ucieka wysoka temperatura, a ty niepotrzebnie tracisz pieniądze.
Zmiana trybu okna na zimowy pozwoli zaoszczędzić Fot. materiały własne
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Zmienienie trybu okna na zimowy pozwala zaoszczędzić pieniądze na ogrzewaniu i utrzymać w mieszkaniu wysoką temperaturę
  • Aby dokręcić śrubę w oknie, wystarczy mieć płaski śrubokręt, klucz imbusowy albo kombinerki
  • Tryb zimowy okna polega na wyregulowaniu docisku uszczelki

Czym jest tryb zimowy okna?

Tryb zimowy okna polega jedynie na wyregulowaniu docisku uszczelki, która odpowiada za zmienianie przepływu powietrza pomiędzy środowiskiem zewnętrznym (podwórkiem) a wewnętrznym (domem). Po zastosowaniu się do poniższej instrukcji przez okno nie będzie uchodziło ciepłe powietrze ani dostawało się zimne.

Jak ustawić w oknie tryb zimowy?

Zmienienie trybu okna na zmowy jest banalnie proste, a instrukcja bardzo krótka. Znajdziesz ją m.in. na kanale "Jacek Zawada" na YouTubie. Potrzebny ci będzie jedynie płaski śrubokręt, w dużo rzadszych przypadkach zamiast niego trzeba użyć kombinerek lub klucza imbusowego. Możesz zabrać się do tego samodzielnie w każdej chwili.

Po otworzeniu okna w jego szynie zobaczysz śrubkę (bolec). Jej aktualne położenie to tryb letni. Jedyne, co musisz zrobić, to za pomocą płaskiego śrubokręta przekręcić ją o 90 st. w stosunku do wcześniejszego ułożenia. Jeśli w bolcu nie ma płaskiego wejścia, użyj kombinerek.

Każdy bolec ma oznaczenie w postaci kropek lub paska (szczeliny). Jeśli mamy do czynienia z paskiem, musi on zostać ustawiony równolegle do podłoża. W przypadku kropki, ta musi się znaleźć jak najbliżej uszczelki okna. Właśnie tak ustawia się okna w tryb zimowy.

Zazwyczaj w jednym oknie są 3 albo 4 takie wejścia. Okno jest uszczelnione po przestawieniu wszystkich w tryb zimowy.

Czy warto zmieniać tryb okna na zimowy?

Ponieważ okna prawie zawsze montuje się lub wymienia wiosną albo latem, ich początkowym ustawieniem jest tryb letni. To rozwiązanie dobre na ciepłe miesiące, ale na jesień i zimę dla zatrzymania ciepła lepiej będzie ustawić w oknach tryb zimowy. Dzięki temu można trochę zaoszczędzić. Czytaj także: Chcesz mniej płacić za ogrzewanie? To ostatni dzień na decyzję

Jak oszczędzać zimą?

O innych sposobach na to, jak oszczędzać zimą na ogrzewaniu, pisaliśmy w innym artykule w INNPoland. W oknach znajdują się listwy, które mogą być nieszczelne. Sprawdź te u siebie i wymień je w razie potrzeby.

Jeśli podobny problem dotyczy drzwi wewnętrznych, połóż pod nimi poduszkę antyprzeciągową.

Dużą rolę w ogrzewaniu pomieszczenia może odegrać zasłanianie okien. Pamiętaj jednak o tym, by nie przesłaniać grzejnika, bo wtedy ogrzane przez niego powietrze pozostanie za zasłoną. Zamiast niej można użyć rolety. W ten sposób zostanie zachowana prawidłowa cyrkulacja powietrza, a ciepło rozejdzie się po całym pomieszczeniu.

Grzejnik można "ulepszyć" na jeszcze jeden sposób. Wystarczy, że między niego a ścianę włożysz karton styropian oklejony folią aluminiową. Folia odbije ciepło, a pomieszczenie szybciej się nagrzeje.

Czytaj także: https://innpoland.pl/184615,sposoby-na-nizsze-rachunki