Milion złotych rocznie plus dodatki. Jacek Kurski znalazł nową pracę po odwołaniu go z funkcji prezesa TVP. W Banku Światowym będzie zastępcą dyrektora wykonawczego. Prezes NBP Adam Glapiński przekonuje, że bardziej kompetentnego nie ma. Naprawdę? Sprawdziliśmy to i... ktoś by się jednak znalazł.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Alternate Executive Director Jacek Kurski. Nowa fucha byłego prezesa TVP w Banku Światowym za milion złotych rocznie
Posiada kompetencje? Tak zapewnia ten, który do Waszyngtonu go wysłał, czyli Adam Glapiński
Prezes NBP przekonywał podczas konferencji, że Kurski "ma najwyższe kwalifikacje" ze wszystkich w Banku Światowym na tym stanowisku
Przejrzeliśmy życiorysy i doświadczenia zawodowe odpowiedników Jacka Kurskiego, na ich tle polski polityk wypada bardzo blado
– BankŚwiatowy nie jest typowym bankiem, jest w dużej mierze instytucjądoradczą. Zajmuje się też różnego rodzaju relacjami między krajami. Dlatego na takie stanowiska trafiają też byli politycy, ale jednak zdoświadczeniemwfinansach – powiedział w rozmowie z INNPoland.pl ekonomista MarekZuber.
– Nie odbieram wielu kompetencji JackowiKurskiemu, choć kierunku, w którym poszła TVP nie popieram. Jednak czy to jest optymalny kandydat na to stanowisko? Nie jest. To trochę jak z obecnym prezesemNBP – podstawy ma, ale odbiera tej instytucji powagę – dodał.
– Może nie użyję słów, że po tej decyzji wyglądamy jak republikabananowa, ale za dobrze nie wyglądamy – podsumował MarekZuber w "Rozmowietygodnia" INNPoland.pl.
– Mogą to państwo porównać z życiorysami innych pracowników BankuŚwiatowego na tym poziomie i wszystkich polskich poprzednich. Założę się, że nie znają państwo ich nazwisk, bo się tym wcześniej nie interesowali. Ma (Kurski – przyp.) najwyższekwalifikacje – stwierdził prof. Glapiński.
EDS24 – szwajcarsko-polska konstytuanta
Grupa Banku Światowego dzieli się na konstytuanty. Te główne - jak USA, Wielka Brytania Niemcy itp. – działają w pojedynkę, inne reprezentują rządy kilku krajów. Łącznie konstytuant jest aż 25.
Polska znajduje się w grupie oznaczonej symbolem EDS24. To szwajcarsko-polska konstytuanta, w której swoje przedstawicielstwa mają też: Azerbejdżan, Kirgistan, Kazachstan, Serbia, Tadżykistan, Turkmenistan oraz Uzbekistan.
Z kolei EDS01 to konstytuanta Stanów Zjednoczonych, a EDS02 – Japonii. W tej pierwszej jest tylko dyrektor wykonawczy, bez zastępcy, ale już w przypadku EDS02 pojawia się odpowiednik Jacka Kurskiego. To Takahiro Tsuda, były urzędnik ministerstwafinansówJaponii.
Przyglądamy się zatem jego życiorysowi. Najpierw licencjatzprawa na Uniwesrytecie Tokijskim, później magisterium z prawa na Uniwersytecie Cambridge. Do tego magisteriumz finansów na London Business School oraz magisteriumzekonomii na John Hopkins University. Wtrakciedoktoryzowania się z filozofii na Uniwersytecie Amerykańskim.
Doświadczenie zawodowe? W latach 2010-2013 ekspertsektorafinansowego w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Stamtąd w 2013 roku trafia do Ministerstwa Finansów Japonii.
Do 2016 roku jest zastępcą dyrektora biura ds. międzynarodowych, później zastępcą dyrektora biura ds. budżetu (2016-2017). Kolejny rok spędza jako pierwszy zastępca eksperta ds. budżetu w dziale: rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo. W latach 2018-2020 jest dyrektorem biura ds. międzynarodowych. A od 2020 roku zastępcą dyrektora wykonawczego w Banku Światowym.
Życiorys zdecydowanie bardziej pasujący do Banku Światowego niż ten Jacka Kurskiego, który całe zawodowe życie zajmował się dziennikarstwem, a później polityką. Z ekonomią ma tyle wspólnego, że ukończył Uniwersytet Gdański na Wydziale Ekonomicznym z handlu zagranicznego.
Wyjątek potwierdza regułę?
Japonia to przypadek? Niedopatrzenie prezesa Glapińskiego? Sprawdzamy dalej. EDS03 to przedstawicielstwo WielkiejBrytanii w Banku Światowym. Odpowiednikiem Kurskiego jest RobinTasker.
W notce biograficznej czytamy, że zanim dołączył do zarządu Banku Światowego (listopad 2021), przez większość kariery zawodowej pracował w HM Treasury, czyli brytyjskim ministerstwiefinansów.
HM Treasury dokładnie to Skarb Państwa Jej Królewskiej Mości – departament rządu Wielkiej Brytanii odpowiedzialny za opracowywanie, wykonywanie i kontrolę rządowej polityki finansów publicznych i polityki gospodarczej.
Tasker pracował jako zastępca dyrektora ds. dobrobytu i inwestycji wielostronnych w międzynarodowej grupie Ministerstwa Skarbu, nadzorując dwustronne stosunki gospodarcze Wielkiej Brytanii z Chinami, Indiami i Brazylią, a także udziały Wielkiej Brytanii w Azjatyckim Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) oraz Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR).
Wcześniej był zastępcą dyrektora na Wielką Brytanię zarówno w EBOR (2017-2019), jak i AIIB (2019-2021). Jeszcze wcześniej zajmował się kwestiami międzynarodowymi i europejskimi w w resorcie finansów i innych departamentach rządu Wielkiej Brytanii, w tym w dwóch delegacjach w Brukseli, zajmując się kwestiami gospodarczymi i budżetowymi.
Grupa EDS04 to Francja, a tam LouisAlbisson, który we wrześniu 2022, po roku doradzania dyrektorowi wykonawczemu, został jego zastępcą, czyli odpowiednikiem Kurskiego.
Przedtem pracował we francuskim MinisterstwieSkarbu jako zastępca kierownika jednostki ds. rynków i produktów ubezpieczeniowych, a następnie w międzyresortowym komitecie ds. restrukturyzacji przemysłu (CIRI).
Kompetencje w Banku Światowym
Japonia, Wielka Brytania i Francja, jak się okazuje, mają zdecydowanie bardziej przygotowanych do pełnienia funkcji członków zarządu w Banku Światowym. Spójrzmy jednak nieco dalej.
Grupa EDS21 reprezentuje rządy Albanii, Grecji, Włoch, Malty, Portugalii, San Marino i Timoru Wschodniego. Funkcję zastępcy dyrektora wykonawczego od 2 lat pełni tam MiguelCoelho z Portugalii.
Doświadczenie zawodowe? Przed Bankiem Światowym przez ponad18lat zajmował się ekonomią i finansamipublicznymi.
Był głównym ekonomistą w biurze ministra finansów Portugalii (2016-2020). Pracował też w kolegium ekonomistów London School of Economics (LSE) w latach 2011-2016, jako starszy ekonomista ds. budżetów rządowych.
Pracował też w kancelarii premiera Wielkiej Brytanii (przy słynnym 10 Downing Street). Był tam starszym doradcą ds. polityki finansowej w zespole analiz oraz doradcą ds. strategii w ministerstwie edukacji.
Przykłady można mnożyć, skupiliśmy się wyłącznie na części osób pełniących dokładnie taką funkcję, jaką będzie pełnił Jacek Kurski. Słowa prezesa NBP mają się nijak do rzeczywistości.
Szef Kurskiego
Szefem Jacka Kurskiego będzie dyrektor wykonawczy szwajcarsko-polskiej konstytuanty. To szwajcar DominiqueFavre. W latach 2017-2020 zastępca stałego przedstawiciela oraz szef działu zrównoważonego rozwoju i spraw humanitarnych w Stałej Misji Szwajcarii przy ONZ w Nowym Jorku.
Wcześniej, w latach 2013-2017 szef sztabu ds. współpracy regionalnej, a następnie zastępca szefa ds. współpracy globalnej w Szwajcarskiej Agencji Rozwoju i Współpracy (SDC) w Bernie.
Już wtedy był zaangażowany w przedstawicielstwo Szwajcarii w Grupie BankuŚwiatowego, ale też innych międzynarodowych instytucjach finansowych.
W swoim życiorysie ma też polskiwątek, w latach 2008-2013 DominiqueFavre był zastępcą szefa, a później szefem szwajcarskiego biura ds. wkładu wWarszawie (dot. wkładu Szwajcarii na rzecz państw członkowskich).
Poprzedniczka Kurskiego
Stanowisko zastępcy dyrektora wykonawczego (a później jako dyrektor wykonawcza) przed Jackiem Kurskim pełniła Katarzyna Zajdel-Kurowska, z wykształcenia ekonomistka.
Większość zawodowego życia związana z bankowością i finansami. Wiceminister finansów w latach 2007-2009. Do 2012 roku pełniła funkcję dyrektor wykonawczej z ramienia Polski w Międzynarodowym Funduszu Walutowym.
Następnie została doradczynią prezesa BGK, a w 2013 roku trafiła do zarządu NBP. Od 2018 roku w Banku Światowym, odwołana z zarządu NBP została doradczynią prezesa tej instytucji (w ministerstwie za Donalda Tuska, a w NBP doradczyni prezesa AdamaGlapińskiego).
Doświadczenie Kurskiego
Sam JacekKurski nigdy aktywnie (poza studiami) nie zajmował się tematami ekonomicznymi i gospodarczymi. Był za to czynnym dziennikarzem, nim stał się politykiem. W latach 80. i 90. publikował w "Tygodniku Solidarność" oraz "Tygodniku Gdańskim". Był też korespondentem agencji DPA (Deutsche Presse-Agentur) oraz brytyjskiego publicznego nadawcy – BBC.
W latach 1991-94 pracował w Telewizji Polskiej, a w latach 1994-98 prowadził agencję reklamową.
Szlachetna karta w jego życiorysie to działalnośćopozycyjnaiantykomunistyczna w PRL. Największą rysą na tym życiorysie jest jego propagandowadziałalność w ramach prezesury TVP za rządów PrawaiSprawiedliwości.
Polityczną karierę od 1994 roku realizował w ramach samorządu na Pomorzu. Po różnych awansach, zmianach barw (m.in. Liga Polskich Rodzin), ale i wyborczych perturbacjach trafia do Prawa i Sprawiedliwości. W 2005 roku wchodzi do Sejmu. W 2009 roku, z ramienia SolidarnejPolski, trafia do ParlamentuEuropejskiego.
W 2014 ponownie w PiS. Po wygranych przez tę partię wyborach w 2015 roku trafia do rządu – zostaje wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego.
Z kolei już w 2016 roku zostaje prezesemzarząduTVP. Z krótką przerwą pełni tę funkcje do września 2022 roku. Później trafia do BankuŚwiatowego, z pensją na poziomie milionazłotychrocznie, a do tego apanaże i dodatkiemerytalne.