Od dziś Chorwaci płacą w euro. Na monetach zaskakujące elementy
Od 1 stycznia w Chorwacji obowiązuje nowa waluta – euro. Na monetach pojawiły się unikalne, choć dość zaskakujące elementy. Jedną z nich zdobi... Tesla.
Reklama.
Od 1 stycznia w Chorwacji obowiązuje nowa waluta – euro. Na monetach pojawiły się unikalne, choć dość zaskakujące elementy. Jedną z nich zdobi... Tesla.
Od dziś Chorwaci mogą płacić w euro. W nocy z 31 grudnia 2022 r. na 1 stycznia 2023 r. Chorwacja stała się bowiem 20. członkiem strefy euro.
Kuna chorwacka, która była oficjalną walutą w czasie II wojny światowej, a później od 1994 r., odchodzi w zapomnienie. W jej miejsce pojawiło się euro o dość nietypowych elementach.
W każdym kraju członkowskim rewersy monet są wybite według uniwersalnego wzoru. Dużo ciekawsze są awersy. Ta strona monety nawiązuje bowiem do tradycji i kultury konkretnego państwa.
Jak informuje Europejski Bank Centralny (EBC), Chorwacja zdecydowała się na cztery wersje. Każda z nich posiada motyw chorwackiej szachownicy w tle. Poza tym na wszystkich monetach widnieje 12 gwiazd flagi Unii Europejskiej (UE).
Na chorwackiej monecie 2 euro widnieje geograficzny obrys kraju i napis "HRVATSKA", czyli nazwa tego państwa w ojczystym języku. Z kolei na brzegu umieszczono napis "O LIJEPA O DRAGA O SLATKA SLOBODO" ("O piękna, o droga, o słodka wolności"). To tekst ze znanej sielanki "Dubravka" Ivana Gundulića.
Z kolei moneta o nominale 1 euro bezpośrednio nawiązuje do poprzedniej waluty Chorwacji. Przedstawia bowiem kunę – zwierzę znajduje się na chorwackiej szachownicy, a obok widnieje napis "HRVATSKA". W średniowieczu skóry kun były używane w handlu jako jednostka wartości lub wymian, stąd zwierzę stało się symbolem tego państwa.
Natomiast na bilonach o nominałach 50, 20 i 10 centów umieszczono twarz Nikoli Tesli. Ten wynalazca, urodzony na terenie Chorwacji, stworzył technologię stosowania prądu przemiennego.
Na monetach 5, 2 i 1 centów pojawiła się ligatura liter "HR" w głagolicy kanciastej. To najstarszy znany alfabet słowiański, który był używany w Chorwacji do XIX wieku.
Eksperci wskazują, że euro pomoże ochronić gospodarkę Chorwacji, która jest jedną z najsłabszych w całej UE. Jak podaje money.pl, w tym państwie inflacja wyniosła w listopadzie 13,5 proc., podczas gdy w strefie euro wzrost cen był na poziomie 10 proc. Ana Sabic z chorwackiego banku centralnego jest przekonana, że "euro z pewnością przyniesie stabilność gospodarczą i bezpieczeństwo".
Poza wkroczeniem do strefy euro Chorwacja przystąpiła też do strefy Schengen. Ten krok może przyczynić się do dalszego rozwoju turystyki. W 2022 r. Chorwacja przyjęła cztery razy więcej turystów niż posiada mieszkańców, a dzięki wejściu do strefy Schengen napływ podróżnych będzie jeszcze większy. Po długich kolejkach na granicach z Węgrami czy Słowenią nie będzie już śladu.