Nie dawaj podwójnego łóżka osobom, które nie są małżeństwem - radzi Ordo Iuris hotelarzom
Nie dawaj podwójnego łóżka osobom, które nie są małżeństwem - radzi Ordo Iuris hotelarzom Jeremy Doddridge / Unsplash
Reklama.
  • Hotelarzu, możesz odmówić sprzedania podwójnego łóżka dla pary, która nie jest małżeństwem
  • To jedna z porad Ordo Iuris dla przedsiębiorców
  • Konserwatywny instytut zabrał się teraz za radzenie firmom, jak dać odpór bezeceństwom
  • Ordo Iuris podpowiada też jak nie sprzedać tortu albo jedzenia na wesele pary jednopłciowej
  • "Opublikowaliśmy niedawno przystępny poradnik prawny dla pracowników, przedsiębiorców, przedstawicieli zawodów medycznych oraz wykładowców akademickich, których wolność sumienia, słowa czy wyznania jest zagrożona w miejscu pracy" - pisze na swojej stronie Instytut Na Rzecz Kultury Prawnej "Ordo Iuris". To ultrakatolicka organizacja, zwana czasem "fundamentalistyczną".

    Ordo Iuris uznało po raz kolejny, że katolicy są w Polsce dyskryminowani, więc pokusiło się o udzielenie swoim sympatykom kilku praktycznych rad. Cały poradnik jest obszerny, liczy 48 stron. Sporo w nim porad dla lekarzy, którzy odmawiają przeprowadzania aborcji czy farmaceutów, którym sumienie nie pozwala na sprzedawanie środków antykoncepcyjnych.

    Dużo miejsca Ordo Iuris poświęca przedsiębiorcom i radzi im, jak unikać sprowadzania ludzi na ścieżkę grzechu i utrudniać im popełnianie różnych bezeceństw. Wśród szeregu porad i rozważań znalazł się również punkt, w którym Ordo Iuris wyjaśnia, jak i kiedy przedsiębiorca powinien odmawiać obsługiwania klientów. Wszystko podane jest jak na tacy, w formie przykładów. Oto niektóre z nich.

    "Cukiernia może odmówić wykonania tortu ślubnego dla pary jednopłciowej, jeśli z uwagi na wyznawane wartości sprzeciwia się nadaniu przywilejów małżeńskich jednopłciowym konkubinatom". Ordo Iuris dość mocno akcentuje "problem" małżeństw osób tej samej płci, radząc, by w organizację takich wesel nie dały się wplątać hotele, zespoły muzyczne, krawcy, restauratorzy etc.

    Ale dbanie o moralność trzeba - zdaniem Ordo Iuris - pielęgnować także u par różnopłciowych. A można to robić na przykład w hotelach. "Hotel może odmówić wynajmowania pokoi z łóżkami dwuosobowymi dla par, które nie są małżeństwami" - pisze Ordo Iuris w przewodniku.

    Organizacja nie tłumaczy jednak, jak i dlaczego hotelarz miałby pytać osoby rezerwujące nocleg o to, czy są małżeństwem. Prawdopodobnie w ten sposób naruszyłby prawo i zażądał informacji, które nie są niezbędne do zawarcia umowy.

    Czy Ordo Iuris zajmuje się tym, ile osób śpi w jednym łóżku?

    "Informacje znajdujące się w publikacji mają na celu udzielenie odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania i wątpliwości dotyczące sytuacji, gdy ze względu na wyznawaną religię czy światopogląd pracownicy, osoby zrzeszone w samorządach zawodowych lub działające na podstawie innych niż umowa o pracę umów spotykają się z dyskryminacją z uwagi na wyrażenie sprzeciwu sumienia" – czytamy we wstępie publikacji.

    "Przedsiębiorca ma prawnie zagwarantowaną możliwość sprzeciwu sumienia w sytuacji, gdyby wykonanie usługi było sprzeczne z wyznawanymi przez niego wartościami, co może wprost zakomunikować potencjalnemu usługobiorcy. Oczywiście komunikaty wysyłane do potencjalnych kontrahentów powinny być wyważone" - przypomina Instytut.

    Ordo Iuris mówi też prokuratorom, co mają robić

    Instytut wziął się też za wsparcie organów ścigania w tropieniu osób, które zdecydowały się na udzielenie pomocy w przerwaniu ciąży. Powstał specjalny poradnik dla... prokuratorów.

    Na oficjalnej stronie Ordo Iuris środki poronne nazywa się "pigułką śmierci". "Aborcja farmakologiczna i turystyka aborcyjna oferowane są w Polsce bezkarnie mimo przepisów zakazujących przerywania ciąży poza określonymi sytuacjami" – czytamy.

    Fundamentaliści wprost zachęcają do zawiadamiania organów ścigania w sprawie wykonywania aborcji farmakologicznej. Udostępnili także specjalny poradnik dla prokuratorów.

    Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl

    – Nielegalny obrót środkami poronnymi, wiąże się z bardzo ważnym problemem, który nie spotkał się dotychczas z należytą reakcją organów ścigania – stwierdziła Katarzyna Gęsiak, dyrektorka Centrum Prawa Medycznego i Bioetyki Ordo Iuris.

    W sprawie naszego artykułu otrzymaliśmy od Instytutu Ordo Iuris wniosek o publikację sprostowania. Treść sprostowania publikujemy poniżej (zachowując oryginalną pisownię).

    1. Nieprawdą jest, że Instytut Ordo Iuris kieruję wobec hotelarzy wytyczne, wedle których, pokój z podwójnym łóżkiem może wynająć jedynie małżeństwo.
    2. Poradnik Instytutu zawiera m.in. przykłady sytuacji, w których przedsiębiorca, w tym prowadzący hotel, jest uprawniony do odmowy realizacji usługi powołując się na swobodę umów i klauzulę sumienia.
    3. Poradnik jest skierowany do wszystkich wymienionych w nim grup, a nie wyłącznie do osób wyznania katolickiego.
    4. Według jednego z tych przykładów hotelarz ma, nie obowiązek, ale prawo odmówić wynajmowania pokoi z łóżkami dwuosobowymi parom, które nie są małżeństwami.

    Czytaj także: