INNPoland_avatar

Ostro biorą się za automaty paczkowe. Z mapy miasta ma zniknąć aż 58 z nich

Konrad Bagiński

31 stycznia 2023, 19:20 · 3 minuty czytania
Miejski Konserwator Zabytków nakazał demontaż 58 nielegalnie postawionych automatów paczkowych. Chodzi o 43 paczkomaty InPostu i 15 maszyn należących do Allegro. Dodatkowo ukarał obie firmy finansowo.


Ostro biorą się za automaty paczkowe. Z mapy miasta ma zniknąć aż 58 z nich

Konrad Bagiński
31 stycznia 2023, 19:20 • 1 minuta czytania
Miejski Konserwator Zabytków nakazał demontaż 58 nielegalnie postawionych automatów paczkowych. Chodzi o 43 paczkomaty InPostu i 15 maszyn należących do Allegro. Dodatkowo ukarał obie firmy finansowo.
Poznań wyrzuca automaty paczkowe postawione bez wymaganych zgód Poznan.pl
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Poznań wyrzuca paczkomaty InPostu i automaty Allegro z części miasta
  • Zniknąć ma 58 urządzeń - 43 maszyny InPostu i 15 Allegro
  • Miasto podkreśla, że zostały postawione wbrew przepisom, na terenie objętym ochroną konserwatorską
  • Urzędnicy podkreślają, że obie firmy wiedziały o tym, że muszą mieć odpowiednie pozwolenia

- Decyzja nakazująca demontaż dotyczy 15 automatów Allegro oraz 43 InPostu. Wszystkie zostały zainstalowane bez uzyskania pozwoleń na terenie objętym ochroną konserwatorską, czyli Centrum, Wildy, Jeżyc, Sołacza, Łazarza. Wraz z zawiadomieniem o kontroli zdemontowane zostały dwa urządzenia. Należy dodać, że obowiązująca ustawa o ochronie zabytków nie przewiduje procedury legalizacji – mówi Jacek Maleszka, zastępca dyrektora Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Kontrole automatów przeprowadzono w zeszłym roku. Liczne wnioski w tej sprawie do Miejskiego Konserwatora Zabytków wysyłali mieszkańcy i rady osiedli m.in. Stare Miasto i Sołacz. Jak ustalili pracownicy urzędu, tylko 3 spośród wszystkich skontrolowanych urządzeń stały legalnie.

- Nie jesteśmy przeciwnikami automatów paczkowych. Urządzenia tego typu posiadają wiele zalet i są współcześnie nieodłączną częścią miejskiego krajobrazu, a także dużą wygodą dla mieszkańców. Muszą one jednak być lokalizowane w sposób przemyślany – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. 

– Tak, aby nie zakłócały dostępu do komunikacji pieszej i drogowej, z uwagą na bezpieczeństwo, estetykę, a przede wszystkim z poszanowaniem przepisów, które jasno wskazują, że ustawianie automatów znajdujących się w strefie ochrony konserwatorskiej wymaga uzyskania odpowiedniej zgody – tłumaczy.

InPost i Allegro dostały też kary

Miejski Konserwator Zabytków nałożył na firmy także kary finansowe, od których spółki odwołały się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W przypadku uprawomocnienia się decyzji InPost będzie zobowiązany do zapłaty 107 500 zł, a Allegro 37 500 zł na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków, co wynika z ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. 

– InPost działa na polskim rynku od wielu lat, wielokrotnie jednak naruszył obowiązujące przepisy i nie podjął żadnych dobrowolnych działań celem uniknięcia skutków łamania prawa – zaznacza Jacek Maleszka.

W Poznaniu Allegro traktują łagodniej

– Automaty Allegro natomiast funkcjonują w przestrzeni miast od niedawna, a sama firma zobowiązała się do wprowadzenia odpowiednich procedur, by uniknąć tego rodzaju naruszeń w przyszłości. Obie firmy wiedziały, że muszą uzyskać konieczne pozwolenia, czego dowodem są m.in. dwa wydane pozwolenia Miejskiego Konserwatora Zabytków dla urządzeń InPost oraz wystąpienia Allegro z zapytaniem o możliwość lokalizacji urządzeń w konkretnych lokalizacjach na terenie osiedla Stare Miasto kilka miesięcy przed kontrolą legalności – dodaje. 

W ocenie Miejskiego Konserwatora Zabytków umiejscowienie urządzeń przechowujących przesyłki na terenie ochrony konserwatorskiej jest możliwe i akceptowalne. 

– Firmy stawiające automaty tego typu muszą jednak otrzymać odpowiednie pozwolenie Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz dokonać zgłoszenia do Wydziału Urbanistyki i Architektury, a w przypadku indywidualnego wpisu do rejestru zabytków pozwolenie na budowę. Co więcej, urządzenia powinny wpisywać się w przestrzeń i stanowić jej estetyczne uzupełnienie, czemu w wielu przypadkach zaprzeczają, pogłębiając chaos przestrzenny – mówi Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejska Konserwatorka Zabytków.

– Takie zasady ciążą na inwestorach również w przypadku innych inwestycji. Wygoda użytkowania i ułatwienie dla mieszkańców nie zwalniają z obowiązków nałożonych przez prawo. W wielu przypadkach postawienie urządzeń może przyczynić się do poprawy jakości otoczenia poprzez wprowadzenie zieleni, remont nawierzchni czy inne działania – podkreśla Bielawska-Pałczyńska. 

Jak tłumaczą władze Poznania, lokalizowanie automatów znajdujących się w strefie ochrony konserwatorskiej, czy przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków albo w pasie drogowym wymaga uzyskania odpowiednio: pozwolenia konserwatorskiego oraz zgody Zarządu Dróg Miejskich. Ponadto należy także dokonać zgłoszenia lub uzyskać pozwolenie na budowę, o których mowa w ustawie prawo budowlane.

Procedur należy dopełnić przed ustawieniem automatu. Ponadto urządzenia paczkowe nie mogą być sytuowane w obrębie "Parku Kulturowego Stare Miasto". 

Zgodnie z przyjętą niedawno poznańską uchwałą krajobrazową, z chwilą, w której zacznie ona obowiązywać, wprowadzone zostaną również ograniczenia w zakresie dopuszczalnej powierzchni przeznaczonej na reklamy na tych urządzeniach na terenie całego miasta. 

Czytaj także: https://innpoland.pl/188305,co-sie-dzieje-z-automatami-paczkowymi-poczty-polskiej-jest-ich-tylko-200