Siła różnorodności. Oto jak IKEA podchodzi do kwestii uchodźczej i aktywizuje polski biznes
Redakcja INNPoland
13 lutego 2023, 09:08·4 minuty czytania
Publikacja artykułu: 13 lutego 2023, 09:08
Zatrudnianie i włączanie osób z doświadczeniem uchodźczym to jedna z najbardziej palących i nie mniej problematycznych kwestii we współczesnym świecie biznesu. Sprawdźmy, na jakie rozwiązania postawiła IKEA, realizując program aktywizacji zawodowej "Liczą się umiejętności!" oraz w jaki sposób dzieli się swoimi doświadczeniami, motywując do podobnego działania innych.
Reklama.
Reklama.
Stołeczna ulica Marszałkowska, siedziba Skandynawsko-Polskiej Izby Handlowej (SPCC). To właśnie tutaj odbywa się spotkanie zorganizowane przez IKEA. Wśród jego uczestników znajdziemy reprezentacje organizacji pozarządowych, środowisk biznesowych, samorządów z całego kraju, a także świata nauki.
Cel: rozmowa na temat narzędzi, które umożliwiają naprawdę skuteczne wspieranie osób z doświadczeniem uchodźczym poprzez tworzenie włączających miejsc pracy.
Mowa tutaj o rozwiązaniach takich jak inicjatywa "Liczą się umiejętności!", czyli jeden z pierwszych w naszym kraju kompleksowych programów aktywizacji zawodowej, ułatwiających uchodźczyniom i uchodźcom nie tylko odnajdywanie się w życiu zawodowym, lecz również społecznym.
Jak mówi serwisowi INNPoland Marina Dubakina, Prezeska i Dyrektorka Generalna ds. Zrównoważonego Rozwoju w IKEA Retail w Polsce, podobne działania na rzecz osób z doświadczeniem uchodźczym rozpoczęły się na długo przed wojną w Ukrainie.
Globalny program "Refugee Skills for Employment" (dziś działający w dwudziestu czterech krajach) zapoczątkowany został bowiem kilka lat temu, jako reakcja Ingka Group na rozmaite problemy współczesności; począwszy od kryzysu klimatycznego, a skończywszy na konfliktach zbrojnych.
Efektem ma być wsparcie do końca tego roku aż 2,5 tysiąca uchodźczyń i uchodźców w 300 sklepach zlokalizowanych w 30 krajach. W roku ubiegłym do owego grona dołączyła również Polska – wówczas to IKEA, współpracując ściśle z Fundacją Ocalenie, rozpoczął edycję pilotażową programu, zapraszając do niego dziesięć osób pochodzących z Białorusi, Tadżykistanu, Czeczenii, Iraku oraz Pakistanu, które rozpoczęły płatne, trwające pół roku staże w różnych działach sklepu IKEA na warszawskim Targówku.
Ewa Baturo, Liderka Projektu ds. Zatrudniania Osób z Doświadczeniem Uchodźczym w IKEA Retail w Polsce, podkreśla, iż omawiany program stażowy skupiał się nie tylko na szkoleniach związanych bezpośrednio z obowiązkami zawodowymi, lecz uwzględniał także (między innymi) zabezpieczenie prawne, psychologiczne, mentorskie, warsztaty kulturowe oraz intensywne kursy języka polskiego.
Uczestniczki i uczestnicy pierwszej edycji programu podzielili się swoimi doświadczeniami z pozostałymi pracowniczkami i pracownikami IKEA w specjalnie przygotowanych filmikach.
Oriana, która koordynowała staże w Dziale IKEA Food w sklepie na Targówku, wspominała, że dużym zaskoczeniem było, jak łatwo te osoby włączyły się do pracy w zespole. Miała obawy, czy różnice kulturowe nie będą zbyt dużym wyzwaniem, ale jak mówi – wyzwaniem w ogóle nie były.
Efekt zaskoczył koordynatorów i koordynatorki z IKEA pozytywnie (aż sześć z dziesięciu wspomnianych przed chwilą osób dołączyło do zespołu IKEA na stałe), motywując IKEA do kontynuacji owej inicjatywy.
Dodajmy: kontynuacji realizowanej w kooperatywie zarówno z Fundacją Ocalenie, jak i nowymi partnerami (m.in. Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, Salam Lab oraz Internationaler Bund Polska) ze znacznie większym rozmachem, gdyż w drugiej – startującej już w marcu br. – edycji programu udział wezmą 52 osoby, które odbędą staże w pięciu sklepach IKEA (do Targówka dołączą sklepy IKEA w Jankach, w Krakowie, Łodzi oraz Gdańsku).
Dziś, w przededniu kolejnej odsłony programu "Liczą się umiejętności!", zorganizowane przy ulicy Marszałkowskiej spotkanie przy "okrągłym stole" pozwoliło nie tylko podzielić się dotychczasowymi doświadczeniami IKEA i organizacji partnerskich, lecz także budować zupełnie nowe płaszczyzny do poszukiwania kolejnych rozwiązań.
Wszystko to dzięki rozmowom w siedzibie Skandynawsko-Polskiej Izby Handlowej (SPCC), w których udział wzięli zarówno przedstawiciele innych firm (jednym z celów IKEA jest zainspirowanie świata biznesu do efektywnego wspierania uchodźczyń i uchodźców w odnajdywaniu perspektyw w nowym miejscu do życia), jak i osoby zajmujące się podobną problematyką z ramienia samorządów bądź też organizacji pozarządowych.
– Musimy nauczyć się integrować uchodźców w naszym środowisku społecznym i ekonomicznym, co niezmiernie ważne: nie zdając się wyłącznie na państwo. Absolutną podstawą są tutaj rozwiązania systemowe realizowane nie tylko w porozumieniu z NGO-sami (organizacjami pozarządowymi), będącymi tutaj prawdziwymi asami w rękawie, lecz także pracodawcami – apelował zasiadający przy "okrągłym stole" dr hab. Maciej Duszczyk z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego.
Wypracowane podczas spotkania stanowiska, zaprezentowane opinie i omówione studia przypadków zostaną utrwalone w postaci poradnika dla biznesu, przygotowanego przez IKEA.
Jego planowane w czerwcu b.r. wydanie ma być inspiracją dla pracodawców, którzy chcieliby, podobnie jak IKEA, włączyć osoby z doświadczeniem uchodźczym do swoich organizacji, ale nie wiedzą, od czego powinni zacząć.
IKEA nieustannie stara się rozwijać przyjazne i włączające środowisko pracy. Firma zachęca zainteresowanych przedsiębiorców do włączenia się w tę inicjatywę. Więcej o pilotażowej edycji programu "Liczą się umiejętności!” można przeczytać tutaj.