INNPoland_avatar

Szefowa YouTube'a rezygnuje. Bez niej mogłoby w ogóle nie być Google'a

Konrad Bagiński

16 lutego 2023, 20:27 · 3 minuty czytania
Susan Wojcicki, szefowa firmy YouTube, zrezygnowała ze stanowiska. Kierowała firmą od 9 lat, dla koncernu Google pracuje od 25 lat. Co więcej: to właśnie w jej garażu Google miał pierwszą siedzibę. Wojcicki wyznaczyła już swojego następcę w YouTube; to Neal Mohan.


Szefowa YouTube'a rezygnuje. Bez niej mogłoby w ogóle nie być Google'a

Konrad Bagiński
16 lutego 2023, 20:27 • 1 minuta czytania
Susan Wojcicki, szefowa firmy YouTube, zrezygnowała ze stanowiska. Kierowała firmą od 9 lat, dla koncernu Google pracuje od 25 lat. Co więcej: to właśnie w jej garażu Google miał pierwszą siedzibę. Wojcicki wyznaczyła już swojego następcę w YouTube; to Neal Mohan.
Susan Wojcicki rezygnuje z szefowania YouTube FABRICE COFFRINI/AFP/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Po 9 latach ze stanowiska odchodzi szefowa YouTube.
  • Susan Wojcicki pracuje dla Google'a od 25 lat.
  • Teraz chce się skupić na doradzaniu koncernowi.
  • Jej następcą w YouTube będzie Neal Mohan.

"Dziś, po prawie 25 latach pracy, postanowiłam wycofać się z roli szefowej YouTube i rozpocząć nowy rozdział, skupiając się na rodzinie, zdrowiu i osobistych projektach, które są moją pasją" – napisała Susan Wojcicki w liście do pracowników.

To jedna z najważniejszych osób w branży internetowej. I nie chodzi nawet już o to, że pracuje w Google od ćwierćwiecza i szefowała YouTube'owi. Tak naprawdę bez niej Google mogłoby w ogóle nie powstać.

Dlaczego? Bo Larry Page i Sergey Brin, w 1998 roku studenci Uniwersytetu Stanforda, wynajęli garaż od Susan Wójcicki, Amerykanki polskiego pochodzenia. To właśnie w jej garażu rodziła się potęga Google'a.

Co dalej z YouTube?

Wojcicki wyjaśniła, że jej następcą będzie Neal Mohan. Pracowała z nim od 15 lat i uznała, że sprawdzi się jako szef YouTube.

"Ma wspaniałe wyczucie naszego produktu, naszego biznesu, naszych twórców i społeczności użytkowników oraz naszych pracowników. Neal będzie wspaniałym liderem dla YouTube" – twierdzi Wojcicki.

W sumie dla koncernu Google pracowała przez ostatnie 25 lat. Teraz – jak wynika z jej listu do pracowników – zajmie się doradztwem dla Google'a.

Kim jest Susan Wojcicki?

Wcześniej pracowała m.in. dla Intela. W Google na początku zajmowała się marketingiem viralowym i pierwszymi "Google doodles". Pracowała nad rozwojem Google Images i Google Books. Była również starszym zastępcą dyrektora działu Advertising & Commerce, który zajmował się AdWords, AdSense, DoubleClick i Google Analytics. Jako odpowiedzialna za Google Video zaproponowała kupno YouTube'a.

Chociaż na co dzień zarządza jedną z największych na świecie firm technologicznych, to ukończyła historię oraz literaturę. Jak twierdzi dlatego, że była zachęcana przez rodziców do poszerzania horyzontów i zdobywania wiedzy w bardzo różnych dziedzinach. Dzięki temu później skończyła również ekonomię. Na początku Wojcicki planowała kontynuować karierę akademicką i robić doktorat, ale na ostatnim roku studiów zafascynowała ją technologia. W efekcie postanowiła rozpocząć swoją przygodę z Doliną Krzemową. Jak widać, z dobrym skutkiem – dziś jest uznawana za jedną z najbardziej wpływowych kobiet w branży technologicznej. Co ciekawe, Susan to starsza siostra Anne Wojcicki, amerykańskiej biolożki, współzałożycielki i prezeski 23andMe. To firma, która zajmuje się biotechnologią i badaniami genetycznymi. Firmowy zestaw do samodzielnych testów na ponad 90 schorzeń i został nazwany przez magazyn "Time" wynalazkiem 2008 roku.

Z końcem 2014 roku 23andMe przebadało ponad 750 tysięcy osób. W ten sposób firma weszła w posiadanie jednej z największych na świecie bazy genów. Ojciec sióstr Wojcicki to Stanley Wójcicki, urodzony w Warszawie profesor fizyki, który pracował w wielu placówkach na całym świecie.

Czytaj także: https://innpoland.pl/178891,koszty-serwisow-streamingowych