Adam Glapiński wypowiada się o zagrożeniach i korzyściach płynących z technologii AI. Sztuczna inteligencja jest wdrażana dla banku centralnego, prezes podaje kilka przykładów jej użycia i mówi o dalszych planach.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
W nowym materiale wideo od NBP oglądamy Adama Glapińskiego mówiącego o problemie sztucznej inteligencji. Oprócz wylistowania zagrożeń i problemów chwali się też pierwszymi osiągnięciami na tym polu technologii.
Bez odwrotu
Podczas wystąpienia słyszymy o tym, że "bank centralny nie może lekceważyć tego zjawiska", jakim jest AI. Prezes wypowiada się o sposobach, w jaki bank wchodzi w wyścig sztucznych inteligencji. NBP aktywnie chce się stać częścią rozwoju i badania tego zjawiska. Od miesięcy ma trwać analiza wywiadów i zagrożeń związanych z AI, w tym materiałów od programistów i ekspertów.
– Z tego też powodu uważam, że na ich liczne apele o współpracę w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji, na szczeblu ogólnoświatowym powinno spotkać się z natychmiastową reakcją – powiedział Glapiński.
Bank centralny już pracuje z AI.
– W NBP od kilkunastu miesięcy testujemy najnowsze narzędzia z elementami sztucznej inteligencji z obszaru informatyki, komunikacji, edukacji i multimediów. Z elementów sztucznej inteligencji korzystamy w zakresie narzędzi cyberbezpieczeństwa, czy też bezpieczeństwa teleinformatycznego i aktualizujemy te rozwiązania na bieżąco – zdradza prezes.
Wśród możliwości, jakie NBP oferuje AI, wymienia także wspieranie pracy programistów i przyśpieszoną analizę danych. I marketing. Niedawno bank centralny w mediach społecznościowych opublikował materiał promujący Centrum Pieniądza NBP.
To film wygenerowany i nagrany całkowicie przez AI. Sztuczność łatwo można zauważyć po ruchu ust “prowadzących”. Do promocji użyto trzech programów, w tym ChatGPT.
Zalety i zagrożenia
Adam Glapiński w swoim materiale dużo poświęcił nie tylko na możliwości generatywnej technologii, ale jej niebezpieczeństwa.
Wymienia też potrzebę reform kilku obszarów życia Polaków, aby nadążyć za przyspieszającymi stale rozwiązaniami. Wśród zagadnień wskazał na edukację i prawa autorskie. Określił ich problem jako “temat rzeka” i wskazał na trudności w identyfikacji czy uczeń stworzył pracę zaliczeniową, czy maszyna.
– Pojawia się więc pytanie, jaki sens ma dalsze testowanie na uczelniach wiedzy za pomocą prac pisemnych? – zauważa.
Jednocześnie też podkreślił, że AI może przyspieszyć tworzenie wielu rzeczy i tu wymienił audiobooki. Przyśpieszenie ich tworzenia do kilku dni z pomocą programów ma według Glapińskiego być korzystne dla nauki. Nie wyraził przy tym zdania na temat tego, jak AI wpłynie na utratę stanowisk pracy wielu osób, w tym lektorów, pisarzy i scenarzystów. Przypomnę, że na zachodzie trwa strajk w Hollywood, wywołany między innymi problemem technologii.
"Jest jeszcze za wcześnie"
Prezes NBP stwierdził, że jeszcze za wcześnie, aby jednoznacznie określić, jak AI wpłynie na banki centralne i gospodarkę. Ostrzega, że publicznie nie mówi się o tym, jak sztuczna inteligencja jest używana masowo do manipulacji politycznej.
Ponowił także deklaracje, że NBP zawsze należał do najbardziej zaawansowanych technologicznie banków centralnych i wyjdzie problemom naprzeciw.
AI prócz reklam i analizy danych zostało już wykorzystane we współpracy z Narodowym Bankiem Ukrainy. Według Glapińskiego wdrożenie tej technologii ma w przyszłości dać NBP szereg korzyści.
Cały świat krzyczy o regulacjach
Glapiński dołącza się do chóru głosów, wzywających ludzi i władze do zwrócenia uwagi na potencjalne problemy, jakie może stworzyć AI. Komisja Unii Europejskiej jest w trakcie negocjacji legislacji na ten temat. Niedawno o zagrożeniach sztucznej inteligencji wypowiadał się sam prezes OpenAI, firmy odpowiedzialnej za ChatGPT. Pisała o tym więcej Maria Glinka.
Czytaj także:
Jego zdaniem USA powinny przemyśleć, czy nie trzeba wdrożyć wymagań licencyjnych i testowych dla rozwoju modeli AI.
– Myślę, że potrzebujemy zasad, wytycznych, dotyczących tego, czego się oczekuje od firmy dostarczającej model sztucznej inteligencji – przekonywał przed senacką Podkomisją Sądownictwa do spraw Prywatności, Technologii i Prawa.
Podczas wystąpienia Altman apelował, aby podjąć globalną współpracę w obszarze sztucznej inteligencji. W jego ocenie należy także wdrożyć zachęty do przestrzegania norm bezpieczeństwa w tym obszarze.