Transakcje firmowe w jednym miejscu. Utrzymaj porządek w finansach z kontem firmowym
Artykuł sponsorowany Credit Agricole
22 czerwca 2023, 11:39·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 22 czerwca 2023, 11:39
Dzisiaj rachunek bankowy jest niezbędny przy prowadzeniu firmy. Przedsiębiorcy często zastanawiają się, czy muszą w tym celu zakładać dodatkowe konto firmowe, czy prywatne im wystarczy. Okazuje się, że w niektórych sytuacjach będzie to obowiązkowe.
Reklama.
Reklama.
Konto firmowe – czy to rozwiązanie dla Ciebie?
Firmowy rachunek w banku będzie konieczny w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, jeśli:
świadczysz usługi dla polskiej firmy, a wartość transakcji przekracza 15 000 zł brutto lub
świadczysz usługę dla innej firmy, która została wymieniona w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, a wartość faktury przekracza 15 000 zł brutto.
Jeśli prowadzisz spółkę handlową, wówczas potrzebujesz rachunku firmowego bez względu na wysokość obrotów.
Nawet jeśli nie dotyczą Cię żadne z powyższych regulacji, rozważ założenie konta firmowego. To rozwiązanie o wielu zaletach, które:
pozwoli Ci oddzielić majątek prywatny od firmowego,
zwiększy kontrolę nad przychodami i wydatkami,
zagwarantuje bezpieczne zarządzanie finansami.
Takie konto umożliwia wykonywanie i przyjmowanie płatności typu split payment, gdzie podatek VAT trafia od razu na dedykowane subkonto, a należność netto jest księgowana na głównym rachunku[1]. Jako właściciel konta firmowego jesteś wiarygodnym partnerem biznesowym – zwłaszcza gdy kontrahenci mogą sprawdzić Cię na białej liście podatników VAT.
Przejrzystość w finansach z kontem firmowym
Jedno konto do prowadzenia rozliczeń prywatnych i firmowych utrudnia kontrolowanie wydatków i przychodów. Wyobraź sobie, że chcesz znaleźć ostatni przelew do ZUS, ale musisz przebrnąć przez historię rachunku, w której zaksięgowane są wydatki w sklepie osiedlowym, na stacji paliw czy w kinie, opłaty za prąd i gaz, przedszkole i wiele innych.
Jeśli masz dwa oddzielne konta – prywatne i firmowe – ten problem znika. Od razu po wejściu w szczegóły danego rachunku widzisz, ile wydałeś w danym okresie, ile zostało Ci po opłaceniu składek zdrowotnych, podatków i wypłat dla pracowników. Znasz kondycję finansową swojej firmy i wiesz, na jakie inwestycje możesz sobie pozwolić.
Pod kątem finansowym to także się opłaca. Jest duża szansa, że znajdziesz konto, które będzie bezpłatne. A co jeśli po okresie promocyjnym zaczną się naliczać opłaty? Wydatki ponoszone na utrzymanie konta, karty czy z tytułu przelewów możesz zaksięgować do kosztów firmowych.
Wreszcie ewentualne kontrole skarbowe. Jeśli będzie taka w Twojej firmie, udostępnisz organom historię rachunku biznesowego, a finanse osobiste pozostaną „poza zasięgiem”. W razie egzekucji (np. z tytułu niepłacenia podatków), urząd skarbowy blokuje środki na koncie firmowym, a nie prywatnym.
Firmowe wydatki z kartą dla pracowników
Do konta firmowego może zostać wydana karta. I to nie jedna! Jeżeli masz pracowników, którzy w ramach obowiązków zawodowych jeżdżą autem czy nocują w hotelu, za te wydatki zapłacą kartą powiązaną z rachunkiem biznesowym.
Taki sposób płacenia oznacza większą kontrolę nad wydatkami i łatwiejsze rozliczenie na koniec miesiąca. Jest to wygodne dla Ciebie i dla pracowników, którzy w podróży służbowej nie muszą płacić własnymi środkami, a potem czekać na ich zwrot.
Banki oferują różne rodzaje kart, wśród których popularne są standardowe imienne karty debetowe lub karty przedpłacone (bez imienia i nazwiska, powiązane z rachunkiem technicznym, który pracodawca zasila konkretną sumą pieniędzy).
Bezpieczne transakcje dzięki białej liście VAT
Wspomnieliśmy o białej liście VAT, która jest „wykazem podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT”[2].
Lista obejmuje wyłącznie rachunki firmowe, które można sprawdzić na stronie Ministerstwa Finansów. Twój kontrahent może dowiedzieć się, czy jesteś rzetelnym partnerem, może też potwierdzić numer rachunku, którym się posługujesz.
Ta transparentność zdecydowanie poprawia jakość relacji biznesowych oraz daje poczucie bezpieczeństwa każdej ze stron transakcji.
Dodatkowe korzyści z kontem dla firm w Credit Agricole
Nie zawsze rachunek firmowy jest potrzebny, ale nawet przedsiębiorcy zwolnieni z obowiązku jego posiadania powinni rozważyć otwarcie konta dla swojej firmy. Pozwoli to rozdzielić majątek przedsiębiorstwa od środków własnych i lepiej zarządzać budżetem. Ponadto konto firmowe to dodatkowe możliwości, np. kredyt odnawialny, karty debetowe dla pracowników czy możliwość przyjmowania płatności kartą.
Oprócz tych zalet możesz jeszcze zarobić, jeśli zdecydujesz się otworzyć konto biznesowe w banku Credit Agricole: https://www.credit-agricole.pl/male-i-srednie-firmy/konta. Bank przewiduje wypłatę premii nowym klientom firmowym sięgającej nawet 2400 złotych po spełnieniu kilku warunków. Uwaga! Promocja ograniczona czasowo – skorzystaj z oferty do 30.06.2023 r. i odbierz bonus!
Wraz z kontem możesz zawnioskować o terminal płatniczy, odnawialną linię kredytową czy rachunek walutowy. Po zarejestrowaniu się otrzymujesz też dostęp do przejrzystej aplikacji mobilnej. W ten sposób masz dostęp do swoich pieniędzy zawsze i wszędzie tam, gdzie występuje połączenie z internetem.