Nowe progi mają dotyczyć wszystkich darowizn łącznie otrzymanych w ciągu pięciu lat (licząc od 1 lipca 2023 r.) i mają wynosić:
Z całkowitego zwolnienia z podatku (niezależnie od kwoty darowizny) nadal będą mogły natomiast skorzystać osoby z tzw. "zerowej" grupy podatkowej należące do najbliższej rodziny spadkodawcy, czyli:
Aby uzyskać zwolnienie, konieczne jest zgłoszenie otrzymanej darowizny lub spadku do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, najczęściej w miejscu zamieszkania. Należy to uczynić w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Zgłoszenia dokonuje się na druku SD-Z2.
Jest jednak jeden haczyk. Jeśli darowizna to środki pieniężne, to obdarowany musi udokumentować ich przekazanie dowodem przekazania "na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo–kredytowej lub przekazem pocztowym".
Oznacza to, że zwolnieniu nie podlegają darowizny otrzymane w gotówce. Aby skorzystać z możliwości zwolnienia z opodatkowania darowizny środków pieniężnych, należy udokumentować ich otrzymanie przelewem na rachunek bankowy.
Niezgłoszenie w terminie otrzymanej darowizny lub spadku skutkuje koniecznością zapłaty podatku w stawkach właściwych dla I grupy podatkowej.
Warto dodać, ile wynosi podatek od darowizn w przypadku, kiedy musimy go zapłacić podatek od darowizn. To zależy, do której grupy podatkowej się zaliczamy. Stawki wynoszą:
Podatek płacimy od nadwyżki od kwoty wolnej. A zatem, jeśli będąc w trzeciej grupie obdarujemy swoją narzeczoną kwotą 6 tys. złotych, podatek zapłacimy jedynie od 267 złotych, co stanowi różnice między 6 tysiącami a 5 733 zł kwoty wolnej. Wyniesie on zatem 267*12%, a zatem 32,04 zł.