INNPoland_avatar

Górnicy dostaną więcej pieniędzy i dodatkowe urlopy. Rząd przyjął ustawę

Paweł Orlikowski

11 lipca 2023, 19:43 · 2 minuty czytania
Rząd przyjął projekt ustawy dla sektora energetycznego i górnictwa. Pracownicy dostaną pieniądze i dodatkowe urlopy. Minister Jacek Sasin poinformował o zmianach. Na co jeszcze mogą liczyć?


Górnicy dostaną więcej pieniędzy i dodatkowe urlopy. Rząd przyjął ustawę

Paweł Orlikowski
11 lipca 2023, 19:43 • 1 minuta czytania
Rząd przyjął projekt ustawy dla sektora energetycznego i górnictwa. Pracownicy dostaną pieniądze i dodatkowe urlopy. Minister Jacek Sasin poinformował o zmianach. Na co jeszcze mogą liczyć?
Nowa ustawa osłonowa dla górników. Rząd przyjął projekt. Fot. P.Dziurman/Reporter/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

"Prawo do urlopu energetycznego i urlopu górniczego, świadczenie socjalne w okresie tych urlopów i jednorazowa odprawa pieniężna. Rząd przyjął projekt ustawy osłonowej sektora elektroenergetycznego i górnictwa węgla brunatnego" – poinformował minister Jacek Sasin.


Jak czytamy w komunikacie, proponowane rozwiązania mają zminimalizować "negatywne skutki społeczno-gospodarczej transformacji sektora elektroenergetycznego i branży węgla brunatnego".

Dodatkowe urlopy i pieniądze dla górników

Rząd w komunikacie zapewnia, że ustawa będzie też "podstawą do zrównoważonego przebiegu transformacji, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Polski".

Jak dodano, osłony socjalne będą obejmować urlopy energetyczne i  górnicze oraz jednorazowe odprawy pieniężne. Skorzystanie z tych rozwiązań będzie dobrowolne.

Z projektu ustawy wynika, że jednorazowa odprawa pieniężna będzie wypłacana w wysokości 12 miesięcznych pensji i ma się należeć pracownikowi, z którym rozwiązana została umowa o pracę w związku z procesem transformacji przedsiębiorstwa.

Przy czym musi on mieć co najmniej pięcioletni staż pracy w tym zakładzie i jednocześnie nie może skorzystać z prawa do urlopu górniczego lub energetycznego.

Zaś urlopy energetyczne i górnicze mają być wypłacane pracownikowi, któremu ze względu na wiek i łączny staż pracy brakuje nie więcej niż 4 lata do nabycia prawa do emerytury.

W tym czasie będzie zwolniony z obowiązku wykonywania swoich obowiązków i otrzyma świadczenie w wysokości 80 proc. miesięcznej pensji obliczanej jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy.

Nowe przepisy ustalą zasady:

  • nabycia prawa do urlopu energetycznego i urlopu górniczego;
  • wypłaty świadczenia socjalnego w okresie korzystania z urlopu energetycznego i górniczego;
  • wypłacania jednorazowej odprawy pieniężnej.

Rozwiązanie będą zastosowane dla:

  • przedsiębiorstw energetycznych,
  • przedsiębiorstw górniczych węgla brunatnego,
  • spółek serwisowych przedsiębiorstw górniczych węgla brunatnego.

"Świadczenia pieniężne, tzn. świadczenia socjalne wynikające z urlopów energetycznych i urlopów górniczych oraz jednorazowe odprawy pieniężne będą mogły być przyznane pracownikowi tylko raz, bez względu na zmiany zatrudnienia" – zaznaczono w rządowym komunikacie.

Dodano, że system wypłat świadczeń socjalnych oraz jednorazowych odpraw pieniężnych podlegać będzie notyfikacji do Komisji Europejskiej. Oznacza to, że unijny organ musi wyrazić zgodę na takie wsparcie dla górników.