INNPoland_avatar

To rządowe rozwiązanie bije rekordy popularności. Tak wyrobisz paszport tymczasowy

Maria Glinka

13 lipca 2023, 15:23 · 3 minuty czytania
Polacy rzucili się na nowe punkty, aby wyrobić paszporty błyskawiczne. Nazwa mówi sama za siebie – wydanie tymczasowego dokumentu zajmuje około 15 minut. Podpowiadamy, jak wyrobić nowy dokument, który uratuje nagłe podróżnicze plany.


To rządowe rozwiązanie bije rekordy popularności. Tak wyrobisz paszport tymczasowy

Maria Glinka
13 lipca 2023, 15:23 • 1 minuta czytania
Polacy rzucili się na nowe punkty, aby wyrobić paszporty błyskawiczne. Nazwa mówi sama za siebie – wydanie tymczasowego dokumentu zajmuje około 15 minut. Podpowiadamy, jak wyrobić nowy dokument, który uratuje nagłe podróżnicze plany.
Podpowiadamy, jak wyrobić paszport tymczasowy. Fot. Stanislaw Bielski/Reporter/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Tysiące osób zgłosiło się po paszport tymczasowy

Pod koniec kwietnia na Lotnisku Chopina w Warszawie uruchomiono punkt wyrabiania paszportów tymczasowych. Po dwóch miesiącach od debiutu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) przekonuje, że paszport błyskawiczny okazał się strzałem w dziesiątkę.


Podsekretarz stanu w MSWiA Bartosz Grodecki przekazał PAP, że zainteresowanie nowym dokumentem jest duże. Liczby mówią same za siebie. Paszporty tymczasowe wyrobione przez nasz punkt na lotnisku w czasie trochę ponad dwóch miesięcy liczymy już nie w setkach, a w tysiącach – przyznał.

W pierwszym pełnym miesiącu działania punktu, czyli w maju, wydano 1019 paszportów tymczasowych. Z kolei w marcu ta liczba wzrosła o prawie 50 proc. - do poziomu 1451.

– Średnio w czerwcu wyrabialiśmy 70 paszportów dziennie. Rekordowym dniem był 19 czerwca, kiedy udało się pomóc 92 osobom – wyliczał Grodecki. Jego zdaniem "popularność tego rozwiązania wśród Polaków pokazuje, jak potrzebna była ta usługa".

Tym Polakom pomogła nowa usługa

Użyteczność paszportu błyskawicznego widać na konkretnych przykładach. Ten dokument pomógł m.in. nastoletniemu sportowcowi, który w ostatniej chwili otrzymał powołanie do reprezentacji.

Po paszporty tymczasowe zgłosili się także rodzice – bez nich nie mogliby wziąć udziału w obronie pracy doktorskiej syna. Z nowej usługi skorzystała też kobieta, która leciała za granicę na ślub przyjaciółki.

Jak wyrobić paszport tymczasowy?

Paszport tymczasowy to dokument przygotowany z myślą o osobach, które muszą pilnie wyjechać za granicę. Kto może się po niego zgłosić? Jest to rozwiązanie dla osób, które przebywają poza granicami Polski i czekają na odbiór paszportu biometrycznego. Z tego rozwiązania mogą także skorzystać obywatele, od których tymczasowo nie można pobrać odcisków palców.

Poza tym paszport tymczasowy można wyrobić w nagłych sytuacjach, które są związane z: koniecznością powrotu do miejsca stałego pobytu, chorobą, chorobą lub pogrzebem członka rodziny, pracą, a także nauką dzieci, rozwojem ich indywidualnych umiejętności lub koniecznością świadczenia na nimi opieki.

W celu jego wyrobienia należy przygotować jedno kolorowe zdjęcie, które powinno być jak najbardziej aktualne (wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku). Można je wykonać u fotografa lub samodzielnie, według rządowych wytycznych.

Poza tym do wniosku paszportowego należy dołączyć dowód opłaty za jego wyrobienie oraz ważny dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo. Jednak urzędnik może poprosić o dodatkowe dokumenty, jeśli będzie miał wątpliwości co do tożsamości lub obywatelstwa. Może zażądać np. odpisu polskiego aktu stanu cywilnego czy dokumentu potwierdzającego polskie obywatelstwo.

Dokumenty składamy w dowolnym punkcie paszportowym. Osoby przebywające za granicą powinny zgłosić się do polskiego konsulatu.

Ile kosztuje paszport tymczasowy? Nie wszędzie cię z nim wpuszczą

Wyrobienie paszportu tymczasowego kosztuje 30 zł dla osób, które składają wniosek w Polsce. W przypadku osób wnioskujących za granicą informację na temat opłaty można znaleźć na stronie internetowej konkretnego polskiego konsulatu.

Na stronie rządowej czytamy, że każdy wnioskodawca otrzyma paszport tymczasowy "najszybciej jak to możliwe". Procedura zazwyczaj trwa nie więcej niż 15 minut. Taki dokument jest ważny przez 365 dni od jego wydania.

Jest jednak pułapka. Jak czytamy na stronie gov.pl, niektóre państwa mogą nie wpuścić na swoje terytorium obywateli, którzy posługują się paszportem tymczasowym. Przed wylotem można sprawdzić wymagania konkretnych państw pod tym linkiem lub skontaktować się z konsulatem wybranego kraju.

Nadchodzi mObywatel 2.0.

Możliwość wyrobienia paszportu tymczasowego to nie jedyna nowość. Jak już informowaliśmy w INNPoland.pl, od jutra będzie dostępna nowa wersja rządowej aplikacji – mObywatel 2.0.

W aplikacji będzie dostępny nowy dokument tożsamości – mDowód. Ten cyfrowy dowód osobisty będzie traktowany jako trzeci, obok fizycznego dowodu i paszportu, dowód tożsamości. Pojawi się także nowa funkcja – weryfikacji kryptograficznej mDowodu.