Według "Tygodnika Gospodarczego" PIE około 60 proc. Polaków zamierza wyjechać na urlop. Wśród zagranicznych kierunków przodują Chorwacja (18 proc.), Grecja (14 proc.) i Hiszpania (12 proc.). Jednak nie wszyscy urlopowicze zdają sobie sprawę, że między innymi do tych państw warto zabrać ze sobą gotówkę.
Z badania Study on the payment attitudes of consumers in the euro area (SPACE) – 2022 wynika, że w Hiszpanii gotówka stanowi aż 66 proc. wszystkich płatności pod względem liczby transakcji realizowanych w punktach sprzedaży (POS). Z kolei w Grecji płatności gotówkowe to 62 proc., w Portgualii – 64 proc., a we Włoszech – 69 proc. Na Malcie ten odsetek jest jeszcze wyższy (77 proc.).
W gotówkę powinni zaopatrzyć się także wszyscy, którzy planują odpocząć w coraz bardziej popularnej Jordanii. Terminale można co prawda spotkać w miejscach turystycznych np. na straganach w Petrze, ale jest to wyjątek od "gotówkowej reguły".
Abstrahując od zwyczajów sprzedawców, zabranie gotówki na wyjazd to także kwestia bezpieczeństwa. Dzięki temu zapewnimy sobie możliwość płacenia w dowolnej sytuacji.
Dane dowodzą bowiem, że w 2022 r. gotówka była najczęściej używaną metodą płatności w punktach sprzedaży w strefie euro (była wykorzystywana w 59 proc. wszystkich transakcji).
– W krajach lubiących fizyczny pieniądz istnieje szansa, że w mniejszych miejscowościach na lokalnych targach czy w sklepikach nie będziemy mogli zapłacić kartą – tłumaczy Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex.
– Pamiętajmy również, że wypłacanie dużych kwot z bankomatów za granicą najczęściej jest dla nas mało opłacalne ze względu na duże prowizje. Dlatego cieszy nas fakt, że Polacy wybierając się na urlop, mają ze sobą gotówkę – dodaje.
Z najnowszego badania Opinia24 dla firmy Tavex wynika, że podczas swojego ostatniego urlopu zagranicą 40 proc. Polaków płaciło wyłącznie gotówką. Na płatności wyłącznie bezgotówkowe zdecydowało się 14 proc. ankietowanych, a z obu metod płatności korzystało 46 proc. osób.
Co ciekawe, jedynie fizyczny pieniądz wybierały również osoby młode – 16 proc. w grupie wiekowej 18–24 lat i 42 proc. w grupie wiekowej 25–34 lat. Zaletą gotówki jest bowiem anonimowość i poczucie większej świadomości własnych wydatków.
Wcale nie trzeba wyjeżdżać daleko, aby przekonać się, że gotówka podczas urlopu jest niezbędna. Jak już informowaliśmy w INNPoland.pl, schroniska po czeskiej stronie Karkonoszy nie przyjmują płatności kartą. Wyłącznie gotówkę przyjmuje np. Labska Bouda czy Hanczova Bouda. Kart nie akceptuje też wiele restauracji i gospód w Szpindlerovym Mlynie.
Właściciele przekonują, że domagają się płatności gotówką, ponieważ nie chcą wspierać systemu bankowego. Zdaniem niektórych w ten sposób pogłębia się szara strefa, a budżet traci miliardy.