W 1992 roku w Krynicy-Zdroju pod hasłem "Trzy lata po Rewolucji Solidarności" zorganizowano spotkanie, na które przyjechało ok. 100 uczestników: polityków, przedsiębiorców, naukowców i menedżerów, głównie z Polski. Podsumowanie, jakiego dokonały osoby biorące udział w dyskusji, zachęciło organizatorów nie tylko do kontynuacji tej inicjatywy dialogu, ale także rozszerzenia jej formuły o tematy międzynarodowe.
W 1993 roku Zygmunt Berdychowski, polityk i działacz społeczny, który wpadł na pomysł organizacji ów podsumowującej debaty, postanowił stworzyć pozarządową instytucję, która organizowałaby cykliczne spotkania przedstawicieli kręgów politycznych, gospodarczych i naukowych z Polski i bliskiego jej regionu. Założona przez niego Fundacja Instytut Studiów Wschodnich skoncentrowała się na tym właśnie celu.
Kolejne wydarzenie, już pod szyldem świeżo powołanej do życia fundacji, odbyło się pod inną nazwą. Do gości wysyłano zaproszenia z podpisem "Forum Polska-Wschód". Kiedy ówczesne władze Litwy zwróciły uwagę, że ich kraj nie leży na Wschodzie, a na Północy Europy, organizatorzy konferencji uznali, że należy dokonać zmiany jej nazwy na bardziej inkluzywną. Tak oto narodziło się Forum Ekonomiczne.
Pod istniejącą do dzisiaj nazwą event po raz pierwszy odbył się w 1995 roku. Z roku na rok przedsięwzięcie Fundacji rozrastało się, przyciągając coraz większą liczbę znamienitych gości, a także relacjonujących eksperckie dyskusje mediów. Tak z małej konferencji dla setki wyewoluowało odwiedzane przez tysiące największe i najważniejsze forum polityczno-gospodarcze w Europie Środkowo-Wschodniej.
Od 1999 roku Rada Programowa Forum Ekonomicznego zaczęła przyznawać Nagrody Człowieka Roku i Firmy Roku. Otrzymują je ci, którzy z determinacją, poświęceniem i sukcesami zajmują się przebudową Europy Środkowej i Wschodniej, tak aby jej mieszkańcom żyło się lepiej, a jej znaczenie na świecie rosło. Nagrody, które można otrzymać tylko raz i trzeba odebrać osobiście, wypromowały coroczną konferencję.
Przez ponad 30 lat swojego istnienia Forum stało się miejscem, gdzie padają ważne deklaracje dotyczące polityki gospodarczej, a opinie uczestników cytowane są przez światowe media oraz omawiane przez środowiska eksperckie. Tak było chociażby ze spotkaniem na szczycie Grupy Wyszehradzkiej (2001), deklaracją o przyjęciu przez Polskę euro (2008) czy inauguracją projektu Europa Karpat (2009).
Lata 2005-2006 rozpoczęły tradycję organizowania poza granicami Polski dodatkowych wydarzeń. Odbywały się one w np. Wilnie, Wiedniu, Pradze, Rzymie, Bukareszcie, Budapeszcie, Kijowie czy Tbilisi. Do najbardziej znanych należą Forum Europa-Ukraina, Forum Europa-Rosja i Forum Europy Środkowej. Natomiast "wewnętrzne" spotkania to m.in. Forum Regionów (od 2007) czy Forum Ochrony Zdrowia (od 2010).
Od 2005 roku we współpracy Forum Ekonomicznego i Szkoły Głównej Handlowej powstaje jedna z najbardziej wyczekiwanych publikacji ekonomicznych. Publikowany co rok unikalny dokument stanowi kompendium wiedzy o tym, jak nasz region radzi sobie z wyzwaniami współczesnego świata. Raport Forum Ekonomicznego i SGH trafia na biurka najważniejszych polityków, naukowców i biznesmenów.
Dzięki bogatemu programowi wydarzeń i prestiżowym nagrodom, a także obecności głów państw, szefów rządów, najwyższych przedstawicieli instytucji Unii Europejskiej czy menedżerów największych firm polskie Forum Ekonomiczne zaczęto określać mianem "środkowoeuropejskie Davos". Dla przypomnienia – Davos to położone w Alpach szwajcarskie miasto, w którym co roku odbywa się Światowe Forum Ekonomiczne.
W latach 1992–2019 Forum Ekonomiczne odbywało się w Krynicy-Zdroju, małopolskim mieście i jednym z największych polskich uzdrowisk. W 2020 roku pandemia koronawirusa COVID-19 doprowadziła jednak do przeniesienia miejsca konferencji do Karpacza. Od tego czasu do dzisiaj Forum odbywa się w tej dolnośląskiej miejscowości, która jest jednym z najpiękniejszych karkonoskich miast.
Przez te wszystkie lata w międzynarodowej konferencji jedno nie uległo zmianie – misja, jaką jest promowanie współpracy pomiędzy państwami europejskimi i wyrażanie europejskiego głosu w debacie nad sprawami kontynentu i świata. Dlatego gościli i goszczą tu premierzy, ministrowie, unijni komisarze, prezesi firm i ludzie nauki. O tegorocznej edycji Forum można dowiedzieć się więcej na stronie www.forum-ekonomiczne.pl.