Ruch dla zdrowia, niemałe wyzwania, liczne imprezy i masa atrakcji. Biegowe święto coraz bliżej
Dawid Wojtowicz
25 sierpnia 2023, 17:00·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 25 sierpnia 2023, 17:00
Wielkimi krokami zbliża się w Polsce biegowe święto. W pierwszej połowie września br. rusza 14. odsłona Festiwalu Biegów, jednego z największych wydarzeń sportowych dla rodzin w Polsce, skierowanych zarówno do amatorów biegania, jak i zawodowych biegaczy. Organizatorzy wydarzenia przygotowali ponad 20 tras na różnych dystansach, kilka stref z rozmaitymi aktywnościami oraz atrakcyjne nagrody dla uczestników.
Reklama.
Reklama.
Festiwal Biegowy to jedna z największych imprez biegowych w Polsce. Po raz pierwszy odbyła się w 2009 roku z inicjatywy Fundacji Instytutu Studiów Wschodnich, organizatora Forum Ekonomicznego. Tradycją stało się to, że Festiwal Biegowy startuje właśnie dzień po zakończeniu największej konferencji polityczno-gospodarczej w Europie Środkowej i Wschodniej. W tym roku rozegra się on między 8 a 10 września.
W programie sportowym tegorocznej imprezy dla biegaczy przewidziano 22 biegi i 2 wyścigi nordic walking (szybkie marsze ze specjalnymi kijkami). Trasy biegowe zróżnicowano pod względem długości, aby każdy/a mógł/mogła znaleźć dla siebie odpowiednie wyzwanie. Uczestnicy promującego aktywność ruchową festiwalu będą mogli wziąć udział w biegach na m.in. 1 km, 5 km, 10 km, 61 km, a nawet 100 km. Oto ich rozpiska:
08.09.2023 (piątek): Mila (bieg na klasycznym, anglosaskim dystansie – 1609 m), Bieg na 15 km, Bieg w Krawacie (600 m), Bieg Lachów i Górali oraz Bieg Nocny na 7 km.
09.09.2023 (sobota): Bieg 7 Dolin na 100 km ze statusem PZLA Mistrzostw Polski masters, Bieg 7 Dolin na 61 km, Bieg 7 Dolin na 36 km, Górskie Mistrzostwa Polski w Nordic Walking, Bieg Kobiet, Sądecka Dycha ze statusem PZLA Mistrzostw Polski masters, Bieg Dzieci, Bieg Młodzieży i Kibiców, Bieg Przebierańców, Bieg na 3 km oraz Nocny Bieg Rodzinny na 5 km.
10.09.2023 (niedziela): Koral Maratonu, Bieg Górski na 23 km, Półmaraton śladami św. Kingi (PZLA Mistrzostw Polski masters), Bieg Górski na 11 km, Bieg na Górę Kicarz, Mistrzostwa Polski w HILL Nordic Walking, Bieg Dzieci oraz Bieg na 1 km.
Program tegorocznego Festiwalu zawiera też wyjątkową, bo trwającą przez całą imprezę konkurencję, jaką jest Iron Run z wydzieloną strefą dla zawodników. Podczas tej rozłożonej na trzy dni etapówki zawodnicy przebiegną ponad 100 km. Wyzwanie obejmuje Bieg na 15 km, Milę, Bieg Nocny na 7 km, Ultramaraton na 61 km, Bieg na 3 km, Bieg Nocny na 5 km, Koral Maraton, Bieg na Górę Kicarz oraz Bieg na 1 km.
Wszyscy sportowcy, którzy ukończą choć jedną konkurencję na dystansie 10 km bądź większym, będą mogli wziąć udział w losowaniu zaplanowanym na ostatni dzień festiwalu. Wylosowana osoba odbierze nagrodę ufundowaną przez firmę Koral. Jest nią nowiutki samochód Toyota Aygo X, wszechstronne i kompaktowe auto o nadwoziu typu crossover, które zadebiutowało na polskich drogach w maju 2022 roku.
Festiwalowi Biegowemu towarzyszy też wiele innych imprez. Wydarzeniami towarzyszącymi są Festiwal Lachów i Górali (trzydniowe występy zespołów regionalnych popularyzujących folklor i ludową muzykę na scenie festiwalowej) oraz Festiwal Smaku (regionalne przysmaki oferowane na dziesiątkach stoisk kół gospodyń wiejskich). Ponadto w kilku dużych namiotach zostaną wydzielone tzw. Strefy.
W Strefie Dzieci będzie można wymalować twarz, wykonać malunki na kartkach papieru, pograć w gry planszowe czy posłuchać czytanych bajek. Na miejscu goście znajdą też Strefy EXPO, Chillout i Rowerową. W pobliżu miasteczka namiotowego będzie można popływać kajakiem i pontonem, odbyć 10-kilometrowy spływ Popradem z Piwnicznej do Rytra, pojechać ciuchcią drogową do Łomnicy czy zajść do Pijalni Artystycznej.
14. Festiwal Biegowy odbędzie się 8-10 września 2023 w Miasteczku Biegowym na 7-hektarowym terenie w zakolu Popradu w miejscowości Piwniczna-Zdrój (woj. małopolskie). Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Festiwal Biegów z Chełmca, która na co dzień zajmuje się ochroną i promocją zdrowia oraz upowszechnianiem kultury fizycznej i sportu w rodzinie, a także w różnych grupach zawodowych i społecznych.