Reklama.
Reklama.
Choć pompa ciepła to wciąż nowa technologia, to wokół niej zdążyło już powstać wiele mitów. Warto obalić te najważniejsze, ale też pokazać zalety, które nie są tak oczywiste, a płyną z instalacji takiego systemu ogrzewania. Stąd też powstał nowy cykl podcastów pt. “Moja pompa ciepła”.
“Moja pompa ciepła” to najnowszy cykl podcastów INNPoland. Gościem pierwszego odcinka był ekspert firmy Viessmann Dawid Pantera. Nie tylko obalał mity wokół pomp ciepła, ale również w niezwykle przystępny sposób przedstawił wszelkie zalety związane z montażem takiego systemu grzewczego, który można zamontować niemal w każdej nieruchomości.
Co ciekawe, pompy ciepła to urządzenia, które jako jedyne dostępne na rynku zarówno zapewniają zapewniają ogrzewanie budynku, dostarczają ciepłą wodę użytkową, jak i umożliwiają chłodzenie pomieszczeń latem.
Szczególnie ten ostatni aspekt jest faktem, o którym wiele osób może nie wiedzieć, a sprawia, że pompa ciepła – choć ma ciepło w nazwie – jest w stanie nie tylko grzać zimą, ale i chłodzić pomieszczenia latem, a także utrzymuje stałą temperaturę wewnątrz nawet pomimo nagłych zmian temperatury na zewnątrz. To niezwykle istotne w dobie zmian klimatycznych i ekstremalnych zjawisk – w tym ekstremalnych upałów i mrozów.
Wracając do mitów, wciąż spotkać się można z przeświadczeniem, że starsze budynki, wyposażone dotąd w kotły na paliwa stałe, nie mogą lub nie powinny być ogrzewane pompą ciepła, chociażby z uwagi na nieprzystosowanie instalacji, czy z obawy o wysokie koszty eksploatacji.
Tymczasem obecnie stosowane technologie i rozwiązania sprawiają, że pompy ciepła mogą być z powodzeniem wykorzystywane nie tylko w nowopowstałych, ale również modernizowanych domach. Pompy ciepła zapewniają przy tym nie tylko komfort cieplny, ale też niezwykle ważne, szczególnie w dobie wzrastających w szybkim tempie cen energii, bezpieczeństwo energetyczne oraz redukcję kosztów ogrzewania.
Według ostatnich badań Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (Port PC) dwa na trzy nowe budynki w Polsce wyposażane są w pompy ciepła. Również w przypadku istniejących budynków obserwuje się wyraźny ruch w kierunku tych urządzeń. Inwestycja w pompę ciepła pozwala ograniczyć koszty związane z przygotowaniem infrastruktury ogrzewania, a także umożliwia lepsze wykorzystanie przestrzeni.
Co ważne, pompy ciepła mogą być zasilane energią z fotowoltaiki, którą sami bezpłatnie wyprodukujemy i będziemy mogli stosunkowo łatwo ją magazynować oraz wykorzystywać w momentach największego zapotrzebowania. Dodatkowo, ze względu na swoją specyfikę pracy, cechują się one mniejszą awaryjnością, a przy tym dłuższą żywotnością, co pozytywnie przekłada się na środowisko. Stanowią dzięki temu bezpieczne rozwiązanie w instalacji elektrycznej, względem zbiorników olejowych, czy nienowoczesnych zbiorników gazu.
Ponadto decydując się na takie rozwiązanie możemy liczyć na wsparcie finansowe. Programy dofinansowujące instalacje z pompą ciepła w nowych oraz modernizowanych budynkach zakładają także dotacje do fotowoltaiki. Montaż tych dwóch technologii ma bardzo duży sens i może przynieść wymierne oszczędności w eksploatacji budynku.
Chcesz dowiedzieć się dlaczego przejście z paliw stałych na pompę ciepła jest najlepszym rozwiązaniem, jakie możesz zafundować nie tylko sobie i swojemu domowemu budżetowi, ale przy okazji również środowisku? Zobacz pierwszy odcinek z cyklu “Moja pompa ciepła”, w której o tym i wielu więcej aspektach opowiada ekspert firmy Viessmann Dawid Pantera.