Nowe szczepionki dla seniorów. Jest odpowiedź na wyzwania starzejącego się społeczeństwa
Redakcja INNPoland
08 września 2023, 10:22·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 08 września 2023, 10:22
W ciągu 45 lat swojej obecności w Polsce, firma GSK przeszła znaczącą transformację. Rozmawialiśmy z Krzysztofem Kępińskim, członkiem zarządu, dyrektorem relacji zewnętrznych GSK Poland, aby zrozumieć, jak zmieniały się obszary inwestycji firmy i potrzeby pacjentów, jakie są dziś priorytetowe kierunki rozwoju GSK w Polsce oraz dlaczego firma zdecydowała się na rozwijanie produktów dla pacjentów w dojrzałym wieku.
Reklama.
Reklama.
Przez lata działalności w Polsce, GSK dokładała wszelkich starań, aby dostarczać innowacyjne rozwiązania terapeutyczne. Krzysztof Kępiński podkreśla, że zmieniały się zarówno obszary inwestycji, jak i potrzeby pacjentów.
W początkowych latach działalności GSK koncentrowała się na produkcji leków na receptę. W miarę rozwoju rynku farmaceutycznego i edukacji zdrowotnej społeczeństwa, firma skierowała swoje inwestycje także w obszar profilaktyki i zdrowego stylu życia. Wspierając programy edukacyjne, GSK stara się podnosić świadomość zdrowotną Polaków.
Obecnie GSK w Polsce skupia się na kilku priorytetowych obszarach rozwoju. Jednym z nich jest rozwijanie działań związanych z produkcją szczepionek. Pandemia COVID-19 jeszcze bardziej podkreśliła znaczenie szczepień, a firma GSK jest gotowa na dostarczanie innowacyjnych rozwiązań w tym obszarze.
Nowe szczepionki. Ukłon do osób w dojrzałym wieku
W bieżącym roku, portfolio produktowe GSK zostało wzbogacone o dwie nowe szczepionki skierowane do pacjentek i pacjentów w dojrzałym wieku. Pierwsza z nich przeznaczona jest do stosowania w profilaktyce półpaśca oraz neuralgii popółpaścowej u osób dorosłych w wieku co najmniej 50 lat oraz u osób w wieku 18 lat i starszych o zwiększonym ryzyku zachorowania na półpasiec. Według polskich ekspertów, ponad 99 proc. dorosłych po 50. roku życia przebyło ospę wietrzną w dzieciństwie, dlatego można oszacować, że w Polsce na rozwój półpaśca może być narażonych corocznie kilkadziesiąt tysięcy osób.
Z kolei w czerwcu 2023 roku europejskie pozwolenie na dopuszczenie do obrotu uzyskała rekombinowana szczepionka skierowana do osób dorosłych w wieku 60 lat i starszych przeciwko syncytialnemu wirusowi oddechowemu (RSV). Nowe szczepionki wzmacniają długą historię innowacji GSK w obszarze szczepień i wspierają promowanie zdrowego starzenia się orazi profilaktykę wśród osób dorosłych.
Pomysł ten wiąże się z coraz starszą populacją społeczeństwa. Polacy żyją dłużej, a opieka zdrowotna musi dostosować się do rosnących potrzeb tej grupy pacjentów. Szczepionki stanowią ważny element prewencji wielu chorób, które mogą być szczególnie niebezpieczne dla osób starszych.
Jak podkreślił w rozmowie z INNPoland Krzysztof Kępiński, dzięki innowacyjnym rozwiązaniom i odpowiednim szczepieniom można mówić nie o starzejącym się a długowiecznym społeczeństwie.
Nowe wyzwania
W kontekście przyszłości, GSK i inne firmy farmaceutyczne muszą przygotować się na dalsze zmiany w środowisku biznesowym i administracyjnym. Przykłady to rosnące wymagania regulacyjne i zmiany w modelach dostarczania opieki zdrowotnej.
GSK, przechodząc wiele zmian, dostosowała się do ewoluujących potrzeb pacjentów i dynamicznego środowiska biznesowego. Obecnie skupia się na produkcji szczepionek, terapiach onkologicznych i dostarczaniu innowacyjnych rozwiązań terapeutycznych, z uwzględnieniem potrzeb pacjentów w dojrzałym wieku.
Przyszłość farmacji i opieki zdrowotnej w Polsce niesie ze sobą wyzwania, ale GSK jest gotowe na kontynuowanie swojej misji poprawy zdrowia i jakości życia Polaków.