Program Akceleracyjny TeenCrunch skierowany jest do nie tylko młodych ludzi, którzy mają już jakiś pomysł na swój biznes w obszarze nowych technologii. Również ci, którzy jedynie zastanawiają się, czy chcą udać się poprzez start-up w podróż ku przedsiębiorczości, mogą się do niego zgłosić. Do tej pory jego dorobek to 56 alumnów i 15 start-upów, którzy skorzystali z ponad 150 godzin warsztatów i ponad 500 godzin mentoringu.
– TeenCrunch był dla mnie unikatową szansą sprawdzenia się w procesie budowania własnego start-upu. Najbardziej podobała mi się możliwość ciągłego weryfikowania pomysłu przez ekspertów, a wykrystalizowana idea przedstawiona na konferencji była skutkiem zespołowego przezwyciężenia wielu wyzwań – komentuje Adam Wilczyński, alumni III edycji Programu Akceleracyjnego TeenCrunch.
– TeenCrunch to dla mnie miejsce, w którym uzyskasz odpowiedzi na wszelkie pytania, rozwiniesz skrzydła, odkryjesz, w jakim kierunku podążać, a przede wszystkim dowiesz się, jak zacząć budować swój start-up! Tutaj znajdziesz odpowiedzi na nurtujące cię pytania i zaczniesz działać na swoją przyszłość już dziś – dodaje Kamila Matuk, która również brała udział w zeszłorocznej odsłonie programu dla start-upów.
W czwartym wydaniu programu przewidziano 25-30 miejsc dla uczestników, ponad 60 godzin warsztatów online prowadzonych przez ekspertów oraz 10 godzin mentoringu zespołów pod okiem doświadczonych przedsiębiorców. Jak będzie wyglądać tegoroczna edycja start-upowego akceleratora, która rozpoczęła się 1 września 2023 i potrwa przez najbliższe 8 miesięcy aż do finału zaplanowanego na 5 kwietnia 2024?
Program składa się z pięciu części. Pierwszy to trzyetapowa rekrutacja obejmująca wysłanie drogą internetową formularza rekrutacyjnego do 28 września 2023, a następnie udział w dwóch rozmowach z komisją rekrutacyjną. Zakwalifikowanych uczestników czeka druga faza, czyli 3-dniowy, wprowadzający do programu stacjonarny wyjazd networkingowy z serią warsztatów. Odbędzie się on w dniach 3-5 Listopada 2023.
Po zakończonym wyjeździe uczestnicy będą mieli 3 tygodnie na uformowanie zespołów do kontynuacji prac nad swoimi projektami start-upowymi. Od listopada 2023 teamy będą mogły wziąć udział w trzeciej części programu – bootcampach start-upowych i technologicznych. Dzięki interaktywnym warsztatom online poznają szereg metodologii start-upowych oraz praktyczne wykorzystanie nowoczesnych technologii.
Wszystkie internetowe warsztaty poprowadzą doświadczeni przedsiębiorcy oraz topowi eksperci w takich dziedzinach jak biznes, technologia, marketing i finanse. Będą to m.in. Szymon Paluch, Mick Griffin, Borys Musielak, Tymon Kokoszka, Magdalena Wojtera, Łukasz Cieśla i Marcin Szymański, Bartek Janowicz, Paweł Leśniakiewicz i Radosław Kulesza, Konrad Latkowski, Magdalena Jabłońska, Marcin Pindral, Katarzyna Piasecki, Anna Jurgaś i Nina Wieretiło.
Czwartym krokiem dla uczestników programu TeenCrunch będzie mentoring. Od stycznia 2024 grupy czekają cykliczne spotkania z doświadczonymi mentorami. Mają być oni specjalnie dobrani do nisz, w których zespoły rozwijają swoje start-upy, a więc zapewniać im indywidualne wsparcie i ekspertyzę. Ostatnią przygodą z akceleratorem dla start-upowców będzie zaplanowana na 5 kwietnia 2024 konferencja Future Crunch.
Podczas oficjalnego wydarzenia kończącego Program Akceleracyjny TeenCrunch zespoły zaprezentują swoje pitchdecki. To rodzaj prezentacji, która ma na celu przekonanie potencjalnych inwestorów do danego produktu/usługi w jak najbardziej przejrzysty, zwięzły i rzeczowy sposób. Na podstawie przedstawionych pitchdecków jury wyłoni zwycięski zespół. Otrzyma on dodatkowe wsparcie i nagrody rzeczowe.
Przykładowo, dzięki akceleracji pod szyldem TeenCrunch pasjonatka biologii i działaczka społeczna Oliwia Myczkowska oraz jej team BeeHealthyHoney trafili pod skrzydła Young InCredibles, młodzieżowej odnogi InCredibles, najbardziej wszechstronnego i długofalowego programu budowy kompetencji oraz promocji dla polskich start-upów. W jego ramach będą doskonalili ultradźwiękowe narzędzie do ochrony uli przed warrozą.
Z kolei studentka prawa Karolina Stasica za pośrednictwem programu TeenCrunch z 2022 roku została zauważona przez jednego z jego parterów – Nextrope z siedzibą w Gdyni. Firma zajmująca się produkcją dedykowanego oprogramowania dla instytucji finansowych oraz rozwojem technologii blockchain zaproponowała jej staż, po którym otrzymała pracę na stanowisku Web3 Business Developer.
Niezależnie od tego, kto ostatecznie wygra Demo Day, każdy zespół wyniesie z programu konkretne korzyści: ekspercką wiedzę (dostęp do najlepszych mentorów i specjalistów w różnych dziedzinach), możliwość rozwoju swojego pomysłu oraz sieć kontaktów. I to nie tylko z innymi uczestnikami, ale także z utalentowanymi przedsiębiorcami, co może prowadzić do partnerstw biznesowych, współpracy i inspirujących projektów.
Na zgłoszenia online do tegorocznego Programu Akceleracyjnego TeenCrunch organizatorzy ogólnopolskiej akcji biznesowo-technologicznej czekają do 28 września 2023. Więcej informacji na temat perspektyw, jakie oferuje młodym i ambitnym osobom z żyłką przedsiębiorczości i pasją do nowych technologii Fundacja Future Crunch, można znaleźć na jej oficjalnej stronie internetowej – teencrunch.org.