Elektronika z drugiej ręki - na tym można dobrze zarobić
Dawid Wojtowicz
29 września 2023, 09:06·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 29 września 2023, 09:06
Re-commerce dla wielu konsumentów stał się codziennością. Trend ten, zwyczajowo kojarzony z modą, czy motoryzacją, dzisiaj odważnie wkracza w nowe kategorie produktów. Jedną z nich jest elektronika. Wzrost zainteresowania używanymi laptopami, czy smartfonami, doskonale ilustrują dane OLX. W drugim kwartale 2023 roku liczba transakcji z przesyłką OLX w kategorii elektronika wzrosła o 11 proc. (r/r). Co istotne w tym samym czasie dodano również o 14 proc. więcej ogłoszeń w tej kategorii, a to najlepszy dowód na to, że coraz więcej firm i osób prywatnych dostrzega rosnący potencjał biznesowy tego typu działalności.
Reklama.
Reklama.
Re-commerce, zwany też reverse commerce, a po polsku jako handel wtórny lub handel ponowny, to wszelkiego rodzaju aktywności polegające na sprzedawaniu i kupowaniu używanych towarów, również za pośrednictwem internetu. Coraz częściej przedmiotami tych transakcji są urządzenia elektroniczne, takie jak komputery desktopowe, laptopy, smartfony, tablety, telewizory, monitory, odtwarzacze multimedialne i tym podobne.
Trend ten niewątpliwie wpisuje się w obecną sytuację rynkową. Jak wynika z danych Gfk, w samym tylko lipcu wartość rynku elektroniki skurczyła się o 3 proc. rok do roku, w maju i kwietniu malała jeszcze mocniej, bo niemal o 4 proc.
Co sprawia, że rośnie popularność re-commerce w kategorii elektronika użytkowa? Dlaczego dobrym pomysłem na biznes staje się firma oferująca używany sprzęt elektroniczny (np. poleasingowy, odnowiony, outletowy), a klientów z zapotrzebowaniem na RTV z drugiej ręki przybywa? Czynniki, które mają stymulujący wpływ na rozrost tego rynku, można zasadniczo podzielić na dwa: ekonomiczne i ekologiczne.
Wśród tych pierwszych największe znaczenie ma wysoka inflacja, niepewna sytuacja gospodarcza z widokami na recesję, przejawiana przez konsumentów chęć oszczędzania oraz zmiana motywacji zakupowych (ocena produktu bardziej w oparciu o cenę i gwarancję, a nie o efekt nowości). Te drugie to głównie dążenie do zmniejszania śladu węglowego oraz ograniczania zużycia surowców w ramach troski o środowisko.
Wzrost popularności rzeczy używanych widać po deklaracjach zakupowych badanych. W 2022 roku 39 proc. Polek i Polaków kupowało je częściej niż wcześniej. Na pytanie o przyszłość 50,5 proc. odpowiedziało, że będzie to robić z taką samą częstotliwością, a 31 proc. planuje kupować produkty z drugiej ręki. Równocześnie spada sprzedaż nowych komputerów osobistych na świecie – w I kwartale 2023 roku o 29 proc. [1].
Ten sam trend spadkowy na globalnym rynku pierwotnym dotyczy sprzedaży inteligentnych telefonów. W tym roku spada ona drugi rok z rzędu. W pierwszym półroczu 2023 r. producenci dostarczyli o ponad 11 proc. mniej nowych smartfonów niż w tym samym okresie 2022 r. [2]. Tę niszę częściowo wypełnia re-commerce – firmy z używanym asortymentem, ale również sprzedawcy indywidualni.
Wzmożoną aktywność sprzedawców elektroniki użytkowej z drugiej ręki, a więc i większe zainteresowanie konsumentów używanym sprzętem elektronicznym, można obserwować również w serwisie OLX, co potwierdza kilkunastoprocentowy wzrost liczby ogłoszeń w tej kategorii. A ponieważ, jak wynika z badania OLX i Mindshare, 61 proc. Polaków, zwłaszcza tych młodszych (w grupie wiekowej 18-34 rzeczy z drugiej ręki kupuje lub sprzedaje blisko 80 proc. respondentów), jest gotowych kupować rzeczy z drugiej ręki, rynek w przyszłości będzie nadal rósł.
Obrót elektroniką z drugiej ręki może być zatem doskonałym pomysłem na biznes, zwłaszcza jeśli skierujemy go do młodszej grupy konsumentów, bo to wśród jej przedstawicieli popyt na używany sprzęt jest największy. Model biznesowy, zależny jest oczywiście od możliwości i pomysłowości przedsiębiorcy.
Może opierać się o skupowanie używanego sprzętu od użytkowników indywidualnych, a następnie odsprzedawanie go osobom poszukującym okazji. Może być też formą rozszerzenia działalności przez osoby, które już prowadzą sprzedaż elektroniki. Może opierać się również o wprowadzanie do ponownego obiegu sprzętu poleasingowego. Jednak bez względu na model działalności istotne jest, aby ze swoją ofertą pojawić się w miejscach, które chętnie odwiedzają potencjalni klienci. A takim bez wątpienia jest OLX.
Natomiast od strony klienta warto rozważyć zakup używanej elektroniki i to niekoniecznie z przyczyn jedynie cenowych. Niektóre oferty pozwalają bowiem "złapać" sprzęt naprawdę dobrej jakości, który trafił na rynek wtórny z subiektywnych powodów (premiera nowego modelu, zmiana potrzeb użytkownika, designerskie trendy). Tym bardziej że za wydłużony cykl życia danego urządzenia podziękuje nam również planeta.
Przypisy:
1. "IDC Quarterly Personal Computing Device Tracker, April 9, 2023". Dane firmy badawczej International Data Corporation (IDC) za I kwartał 2023 roku.
2. IDC Worldwide Quarterly Mobile Phone Tracker. Dane firmy badawczej International Data Corporation (IDC) za I półrocze 2023 roku.