INNPoland_avatar

Tak drogich mieszkań jeszcze nie było. Eksperci o "eksplozji" cen

Maria Glinka

26 września 2023, 15:29 · 3 minuty czytania
Ceny mieszkań wymknęły się spod kontroli. Najnowsza analiza Expandera i Rentier.io wskazuje, że tak drogich mieszkań nie było w 10 z 17 przebadanych miast. Za te rekordy cenowe poszukujący mieszkań mogą obwiniać Bezpieczny Kredyt 2 proc.


Tak drogich mieszkań jeszcze nie było. Eksperci o "eksplozji" cen

Maria Glinka
26 września 2023, 15:29 • 1 minuta czytania
Ceny mieszkań wymknęły się spod kontroli. Najnowsza analiza Expandera i Rentier.io wskazuje, że tak drogich mieszkań nie było w 10 z 17 przebadanych miast. Za te rekordy cenowe poszukujący mieszkań mogą obwiniać Bezpieczny Kredyt 2 proc.
Ceny mieszkań osiągnęły rekordowe poziomy. Fot. NewsLubuski/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Tak rosną ceny mieszkań. Rekordy w 10 miastach

Coraz więcej osób zaczęło interesować się zakupem własnego mieszkania po tym, jak w lipcu 2023 r. wszedł w życie Bezpieczny Kredyt 2 proc. Zamrożony przez kilka miesięcy popyt nagle wybuchł, co dostrzegli sprzedawcy. Zaczęli więc podnosić ceny i to do rekordowych poziomów.


Analiza przygotowana przez Expander i Rentier.io wskazuje, że w sierpniu 2023 r. ceny mieszkań wzrosły o 2 proc. w porównaniu do lipca.

Mieszkania podrożały najbardziej w:

  • Toruniu – 6,3 proc.,
  • Gdyni – 5,7 proc.,
  • Poznaniu – 5,4 proc.,
  • Krakowie – 5 proc.

"Takie podwyżki są znaczące w skali roku, a tu mowa przecież o jednym miesiącu. Po raz ostatni tak wysokie wzrosty miesięcznie obserwowaliśmy w lutym 2022 r." – wskazują eksperci w raporcie cytowanym przez TVN24 Biznes.

W 10 z 17 przebadanych miast ceny mieszkań wzrosły najbardziej w historii. Rekordy padły w takich miastach jak: Gdynia, Katowice, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Toruń, Warszawa oraz Wrocław.

W Toruniu przeciętna cena to 8,5 tys. zł/mkw., a w Gdyni – 11 392 zł/mkw. W Poznaniu trzeba zapłacić 10,5 tys. zł/mkw., a w Krakowie – 13,3 tys. zł/mkw. W stolicy średnia cena za mkw. dobrnęła do poziomu 14 482 zł.

Analitycy zwracają uwagę, że poprzednie szczyty cenowe obserwowaliśmy w maju 2022 r. Od tamtego czasu ceny wzrosły średnio o 4 proc. Największe różnice widać w Katowicach (+17 proc.), Krakowie (+11 proc.) i Rzeszowie (+10 proc.). Ceny spadły w Gdańsku (–5 proc.), Szczecinie (–4 proc.), Radomiu (–1 proc.) oraz Częstochowie (–0,4 proc.).

Tylko w czterech miastach ceny mieszkań spadły. To Sosnowiec, gdzie lokale potaniały o 8 proc., Częstochowa – o 3 proc., Białystok – o 2 proc. oraz Radom – o 0,4 proc.

Coraz mniejszy wybór mieszkań na rynku pierwotnym

Jednak rosnące ceny mieszkań to niejedyny problem dla osób, które szukają nowego lokum. Jak już informowaliśmy w INNPoland.pl, na rynku jest też coraz mniej ofert.

– Szczególnie dramatyczna jest sytuacja w Krakowie, gdzie wg danych BIG DATA RynekPierwotny.pl pod koniec sierpnia w ofercie firm deweloperskich było aż o 44 proc. mniej mieszkań niż jeszcze osiem miesięcy temu. We Wrocławiu oferta lokali skurczyła się w tym okresie o 37 proc., w Warszawie – o 34 proc., a w Trójmieście – o 37 proc. – przekazał redakcji INNPoland.pl Marek Wielgo, ekspert portali RynekPierwotny.pl i Gethome.pl.

Przykładem trudniej sytuacji na rynku nieruchomości jest Kraków, gdzie oferta lokali z ceną poniżej 10 tys. zł/mkw. zmniejszyła się z 21 proc. do 6 proc.

– Z danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii wynika, że przeciętna wysokość udzielonych do tej pory Bezpiecznych Kredytów 2 proc. nie przekracza 400 tys. zł. Dysponując taką kwotą, można wprawdzie kupić kawalerkę lub dwupokojowe mieszkanie, w którejś z największych metropolii. Jednak w większości z nich wybór jest niewielki (często na obrzeżach), a na dodatek bardzo szybko się kurczy – zwraca uwagę ekspert rynku nieruchomości – dodał ekspert.