Już od jutra (17 listopada 2023) będzie można zastrzec swój PESEL, albo w urzędzie, albo w aplikacji mObywatel. Dzięki temu będziemy mogli zabezpieczyć się przed oszustami, którzy chętnie wykorzystują cudze dane do wyłudzania kredytów, pożyczek i zaciągania zobowiązań. Ale nie od jutra: problem w tym, że przepisy są na razie w połowie martwe.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
W lipcu 2023 roku weszła w życie ustawa o ograniczeniu skutków kradzieży tożsamości. Zgodnie z jej zapisami, każda instytucja finansowa przed wykonaniem jakiekolwiek operacji, do której potrzebny jest PESEL będzie musiała sprawdzić, czy numer znajduje się w rejestrze zastrzeżonych numerów.
Czyli przed udzieleniem kredytu, bank lub instytucja pożyczkowa będą musiały zajrzeć do rejestru. Jeśli dany numer PESEL się w nim znajdzie, operacja finansowa nie może dojść do skutku. A jeśli ma dojść, to instytucja (na przykład udzielająca pożyczki), będzie musiała dokładniej zweryfikować klienta.
Uwaga: co prawda PESEL będzie można zastrzec od 17 listopada, ale firmy i instytucje będą musiały sprawdzać rejestr dopiero od czerwca przyszłego roku. Właśnie taki mają termin graniczny na wdrożenie przepisów do swoich działań. Nowe prawo wchodzi więc na pół gwizdka. Mimo wszystko zastrzeżenie numeru PESEL może już od jutra w pewien sposób pomóc. Ale o tym za chwilę.
Co daje zastrzeżenie PESEL?
Zastrzeżenie własnego numeru PESEL ma sprawić, że nie będzie on mógł być wykorzystywany bez dalszej weryfikacji. Firmy oraz urzędy, które będą chciały przetwarzać nasz PESEL, będą zobowiązane sprawdzić, czy znajduje się on w Rejestrze Zastrzeżeń Numerów PESEL.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia" i "Po ludzku o ekonomii" możesz oglądać TUTAJ.
Jeżeli nasz numer w tym rejestrze będzie, będzie konieczna dodatkowa weryfikacja. Jej celem będzie potwierdzenie, że to właśnie my wnioskujemy o kredyt czy pożyczkę. Dopiero po potwierdzeniu tego faktu, czynności ze strony np. banku będą mogły być dalej procedowane.
Co więcej: zastrzeżenie numeru PESEL to tylko jedna ze zmian. Na stronie obywatel.gov.pl i w aplikacji mObywatel po aktualizacji 17 listopada pojawi się nowa zakładka. W niej będzie kilka funkcji dla użytkowników:
sprawdzenie historii weryfikacji numeru PESEL przez instytucje i firmy,
podgląd historii zmian statusu.
Co one oznaczają? Zastrzeżenie – już wiemy. Zastrzeżenie możemy cofnąć, kiedy na przykład idziemy do banku po pożyczkę albo chcemy kupić telewizor na raty. Można to zrobić ręcznie, albo automatycznie. Wszystko będzie można ustawić co do sekundy. Nie będzie można dokonać zgłoszenia zastrzeżenia numeru PESEL przez 30 minut od chwili, w której dokonano cofnięcia zastrzeżenia numeru PESEL.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Bardzo ciekawa jest możliwość sprawdzenia, kto weryfikował lub próbował weryfikować nasz numer. Jeśli znajdziemy tam jakąś instytucję, której nie znamy, będziemy wiedzieć, że prawdopodobnie ktoś próbował wyłudzić pożyczkę na nasze dane. I to powinno działać już od jutra. Posiadacze aplikacji będą więc wiedzieć, że ktoś próbuje ich okraść.
Tym bardziej że w aplikacji można włączyć opcję powiadomień o każdej zmianie statusu. Więc gdy ktoś będzie sprawdzał nasz PESEL, od razu będziemy o tym powiadomieni.
Jak zastrzec PESEL?
Można to zrobić na kilka sposobów. Od piątku w aplikacji mObywatel znajdziemy specjalną zakładkę, która to umożliwi. Aplikacja zaoferuje także możliwość wysyłania nam powiadomień w momencie, gdy nasz numer PESEL jest weryfikowany.
Zastrzeżenie numeru PESEL będzie możliwe także poprzez stronę obywatel.gov.pl. Do uwierzytelnienia wystarczy e-Dowód lub Profil Zaufany. Osoby, które nie mają aplikacji albo Profilu Zaufanego, muszą stawić się osobiście w dowolnym urzędzie gminy i złożyć wniosek o wpisanie w rejestrze zastrzeżenia swojego numeru identyfikacyjnego lub cofnięcie takiego zastrzeżenia.
Przepisy przewidują, że zastrzeżenie ma także zadziałać po zgłoszeniu zgubienia dowodu osobistego. Będą je mogli także zlecać opiekunowie lub kuratorowie.