INNPoland_avatar

Tu kupisz najtańszy węgiel. Tak sprawdzisz, gdzie cena za tonę jest najniższa

Maria Glinka

23 listopada 2023, 12:45 · 2 minuty czytania
Rządowa porównywarka cen węgla wskazuje, w którym składzie kupimy najtańszy surowiec. Dzięki temu nie przepłacimy w nadchodzącym sezonie grzewczym, ale trzeba uważać na haczyki. Szukając oszczędności, można też skorzystać z promocji z okazji Black Friday.


Tu kupisz najtańszy węgiel. Tak sprawdzisz, gdzie cena za tonę jest najniższa

Maria Glinka
23 listopada 2023, 12:45 • 1 minuta czytania
Rządowa porównywarka cen węgla wskazuje, w którym składzie kupimy najtańszy surowiec. Dzięki temu nie przepłacimy w nadchodzącym sezonie grzewczym, ale trzeba uważać na haczyki. Szukając oszczędności, można też skorzystać z promocji z okazji Black Friday.
Podpowiadamy, jak znaleźć najtańszy węgiel. Fot. Arkadiusz Ziolek/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Jak działa rządowa porównywarka cen węgla?

Rządowa porównywarka cen węgla została stworzona, aby przeglądać ceny opału w tysiącach punktów sprzedaży. Dzięki niej klienci mogą też uzyskać dane kontaktowe do składów.


Wyszukiwarka jest dostępna dla wszystkich na stronie cieplo.gov.pl i nie trzeba się do niej logować. Do wyboru mamy kilka kryteriów, którymi możemy zawęzić poszukiwania (województwo, powiat, rodzaj węgla, nazwa węgla, cena węgla za tonę – od najniższej do najwyższej).

Rządowa porównywarka cen węgla pozwala jedynie na przeglądanie ofert - nie można ani zarezerwować, ani kupić surowca. W tym celu trzeba skontaktować się bezpośrednio ze sprzedawcą. Państwowy serwis bierze się na siebie weryfikację tożsamości zarejestrowanych podmiotów, których jest prawie 5 tys.

Warto uważać, ponieważ nie każdy surowiec to węgiel – porównywarka wyszukuje także miał czy brykiet torfowy, co na pierwszy rzut oka może być mylące.

Z rządowej porównywarki cen węgla dowiadujemy się, że obecnie najtańszy węgiel kosztuje 385 zł za tonę. To Propal 5–20 mm w woj. lubuskim.

Black Weeks w PGG. Promocyjne ceny węgla

Jednak rządowa porównywarka cen węgla nie uwzględnia promocji, którą niedawno wprowadziła Polska Grupa Górnicza (PGG). Jak już informowaliśmy w INNPoland.pl, od 20 listopada do 8 grudnia na stronie internetowej PGG będą promocje w ramach "black weeks".

W tym okresie, jeśli zakupimy tonę węgla w sklepie internetowym PGG S.A., możemy wpisać kod promocyjny o treści “PGG112023”, który spowoduje obniżenie regularnej ceny węgla o 200 złotych za tonę. Promocja Black Weeks obejmie wszystkie towary dostępne w e–sklepie PGG. 

Z kodem rabatowym można kupić tonę węgla w cenach 900-1070 złotych. Za ekogroszek w promocji na Black Week zapłacimy między 1100-1350 złotych.

Tyle Polska wydała na niepotrzebny węgiel

Prawdziwe szaleństwo na punkcie węgla zaczęło się w wakacje 2022 r., kiedy ludzie rzucili się na składy w obawie, że nie będą mieli czym ogrzewać się zimą. Przed kopalniami ustawiały się kolejki rodem z PRL, mimo że rządzący zapewniali, że surowca nie zabraknie. Wątpliwości w tej sprawie wynikały z embarga na rosyjski węgiel, które premier Mateusz Morawiecki ogłosił w kwietniu ubiegłego roku.

Jak się okazało dopiero w tym roku, Polska zakupiła ponad 20 mln ton węgla z importu za 26 mld zł. Problem w tym, że to za dużo i nie ten rodzaj.

W ramach akcji, którą kierował minister aktywów państwowych Jacek Sasin, zapłaciliśmy krocie za głównie za węgiel drobny. Tymczasem z Rosji ściągaliśmy przede wszystkim węgiel gruby, więc trudno tu mówić o łataniu dziury.