Fot. materiały prasowe
REKLAMA

Auto na abonament – podstawowe informacje

Auto na abonament, czyli inaczej długoterminowy wynajem samochodu, to coraz popularniejsze rozwiązanie tuż obok leasingu. Umożliwia ono użytkowanie wybranego pojazdu przez określony czas w ramach comiesięcznej opłaty abonamentowej – nie należy jednak mylić jej z ratą leasingową. Najczęściej umowa wynajmu trwa 48 miesięcy. Z usługi mogą korzystać zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Do jedynych obowiązków osoby wynajmującej auto – oprócz regularnego opłacania abonamentu – należy dbanie o odpowiedni poziom paliwa czy wizyty na myjni samochodowej. W przypadku wyboru zaawansowanego pakietu abonamentu, to firma wynajmująca auto zajmuje się takimi kwestiami jak:

  1. zakup czy wymiana opon;
  2. serwisowanie pojazdu;
  3. koordynacja likwidacji szkód;
  4. udostępnienie auta zastępczego w razie kolizji.

Dużą zaletą długoterminowego wynajmu jest brak konieczności dopełniania wielu skomplikowanych formalności i wnoszenia opłaty własnej. Warto jednak mieć na uwadze, że może ona znacząco obniżyć wysokość miesięcznej opłaty abonamentowej.

W przypadku samochodu na abonament można regularnie zmieniać pojazd na nowszy, a on sam zawsze jest gotowy do jazdy. W celu wynajęcia samochodu wystarczy:

  1. podać liczbę pokonywanych rocznie kilometrów;
  2. określić czas trwania umowy;
  3. wybrać pakiet wynajmu spośród oferowanych przez daną firmę opcji.

Po zakończeniu umowy istnieje możliwość jej przedłużenia lub wymiany samochodu na inny model. Wykup samochodu na własność nie jest obowiązkowy.

Co ciekawe!

W przypadku auta na abonament i leasingu samochodowego nawiązanie umowy jest znacznie łatwiejsze niż uzyskanie kredytu na samochód.

Leasing auta – kluczowe cechy

W przypadku leasingu samochodowego klient korzysta z wybranego auta w ramach comiesięcznej opłaty leasingowej, a umowa może być zawarta na kilka lat. Po jej zakończeniu leasingobiorca ma kilka możliwości:

  1. wykup samochodu na własność;
  2. przedłużenie umowy z tym samym modelem;
  3. zmiana na inny model i kolejna umowa leasingu;
  4. zwrócenie pojazdu do firmy leasingowej.

Istnieje kilka rodzajów leasingu – operacyjny, finansowy, konsumencki oraz zwrotny. To usługa finansowania przeznaczona przede wszystkim dla przedsiębiorców, jednak osoby prywatne też mogą z niej korzystać. Właściciele firm, którzy zdecydowali się na leasing, mogą podatek VAT doliczany do każdej raty. Samochód w leasingu pozwala ponadto przewidzieć ogólne koszty użytkowania auta na kolejny miesiąc.

Warto wiedzieć!

Ratę leasingową oraz opłatę abonamentową można wliczać do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Auto na abonament a leasing – podobieństwa i różnice

Wynajem długoterminowy i leasing to bardzo podobne rozwiązania – występuje jednak między nimi kilka różnic. W przypadku auta na abonament wynajmujący nie musi sam ubezpieczać pojazdu – pełne ubezpieczenie zawarte jest już w opłacie za wynajem. Decydując się na samochód w leasingu, należy już ubezpieczyć go wraz z doradcą.

Kolejna różnica dotyczy odstąpienia od umowy, które w przypadku auta na abonament jest możliwe w dowolnym momencie. Co więcej, wynajmując auto długoterminowo, należy zgłaszać każdy wyjazd za granicę. W przypadku leasingu, nie zawsze jest to konieczne – choć np. firma Automarket wymaga tego od swoich klientów.

A co z kosztami tych dwóch rozwiązań? W większości przypadków raty leasingu są nawet o kilkaset złotych niższe niż w przypadku wynajmu długoterminowego. Co więcej, kwota wykupu wynajmowanego pojazdu też najczęściej jest wyższa. Różnice widoczne są także w długości trwania umów – w przypadku leasingu zazwyczaj są to dłuższe okresy niż przy wynajmie. Ostateczny wybór konkretnego rozwiązania zależy wyłącznie od osobistych preferencji. Wiele polskich firm – m.in. Automarket – oferuje swoim klientom obie możliwości. Bez względu na to, czy mowa o leasingu, czy o wynajmie długoterminowym, użytkowane auto pozostaje własnością firmy wynajmującej przez cały okres obowiązywania umowy. Planując wykup pojazdu na własność, lepiej postawić na umowę leasingu. Jeżeli jednak większe znaczenie ma uproszczenie rozliczeń i brak konieczności obsługiwania floty firmowych samochodów, korzystniejszy może się okazać abonament.