INNPoland_avatar

Trzecia Droga chce wydłużyć wakacje kredytowe. Nie wszyscy będą zadowoleni

Maria Glinka

29 listopada 2023, 07:42 · 3 minuty czytania
Trzecia Droga chce, aby z wakacji kredytowych korzystali tylko najbardziej potrzebujący. W projekcie ustawy ugrupowanie zapisało próg dochodowy i możliwość zawieszenia spłaty jednej raty kredytu na kwartał. Inny pomysł na reformę programu mają jego autorzy, czyli PiS.


Trzecia Droga chce wydłużyć wakacje kredytowe. Nie wszyscy będą zadowoleni

Maria Glinka
29 listopada 2023, 07:42 • 1 minuta czytania
Trzecia Droga chce, aby z wakacji kredytowych korzystali tylko najbardziej potrzebujący. W projekcie ustawy ugrupowanie zapisało próg dochodowy i możliwość zawieszenia spłaty jednej raty kredytu na kwartał. Inny pomysł na reformę programu mają jego autorzy, czyli PiS.
Trzecia Droga przedstawiła własny projekt wydłużenia wakacji kredytowych na 2024 r. Fot. Bartlomiej Magierowski/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Wakacje kredytowe 2024 według Trzeciej Drogi

Na stronie internetowej Sejmu pojawił się nowy projekt ustawy, który wydłuża wakacje kredytowe na 2024 r. Jego autorami są posłowie Trzeciej Drogi (Polska 2050 i PSL).


Dokument zakłada wprowadzenie ostrzejszego kryterium dochodowego. Z zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego będą mogły skorzystać te osoby, których rata będzie przekraczała 40 proc. średniego miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego.

W ciągu roku będzie można zawiesić w sumie cztery raty – po jednej na każdy kwartał.

W efekcie część osób wypadnie z programu, ale w ocenie posłów to krok w dobrą stronę. "Wprowadzenie takiego ograniczenia jest społecznie sprawiedliwe, gdyż wsparcie powinno trafiać do osób naprawę go potrzebujących i zgodnie z postulatami ekonomistów" - czytamy w projekcie.

Takich zmian w wakacjach kredytowych chce PiS

W związku z wygaśnięciem wakacji kredytowych wraz z końcem tego roku własny pomysł na reformę programu przedstawili jego inicjatorzy, czyli rząd PiS. W połowie listopada rządowy projekt został skierowany do Sejmu.

W odróżnieniu od propozycji Trzeciej Drogi dokument przygotowany przez PiS zakłada wprowadzenie katalogu osób uprawnionych do skorzystania z zawieszenia spłaty raty kredytu.

Jak już informowaliśmy w INNPoland.pl, w myśl rządowej propozycji kryterium dochodowe nie będzie obowiązywało tych kredytobiorców, których kwota udzielonego kapitału nie przekraczała 400 tys. zł.

W przypadku osób, które pożyczyły od banków między 400 a 800 tys. zł, zawieszenie spłaty rat kredytu również będzie możliwe, ale pod warunkiem, że koszt obsługi kredytu (rata kapitałowa i odsetkowa) przekroczy 50 proc. dochodu gospodarstwa domowego.

W 2024 r. kredytobiorcy będą mogli zawiesić kredyt łącznie na cztery miesiące (po jednym miesiącu w każdym kwartale). To od nich zależy, ile miesięcy wakacji kredytowych wykorzystają oraz kiedy.

– Na dwa mln osób, które skorzystało z wakacji, 1,7 mln–1,75 mln z pewnością z nich skorzysta w 2024 r. – przekonywał były minister rozwoju i technologii Waldemar Buda na antenie radiowej Trójki.

Tuż po złożeniu projektu premier Mateusz Morawiecki apelował o jak najszybsze procedowanie. "Mamy do czynienia z poważnym wyzwaniem społecznym. Nie mamy czasu do stracenia, musimy działać, bo tysiące polskich rodzin nie może czekać" – napisał w mediach społecznościowych.

O co chodzi w wakacjach kredytowych?

Przez wysoką inflację Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podnosiła stopy procentowe kilkanaście razy z rzędu i rósł też WIBOR, od którego zależy wysokość raty. W związku z tym w 2022 r. rząd wprowadził wakacje kredytowe.

Zasady programu dawały możliwość zawieszenia spłaty rat kredytu mieszkaniowego w złotych przez cztery miesiące w 2022 r. i przez cztery miesiące w 2023 r.

Z wakacji kredytowych mogły korzystać osoby, które zaciągnęły kredyt na własne cele mieszkaniowe. Tym samym z programu wykluczono m.in. kredytobiorców, którzy płacą raty za lokale pod wynajem. Dodatkowym warunkiem było zaciągnięcie kredytu przed 1 lipca 2023 r. Obecnie wakacje kredytowe nie są ograniczone kryterium dochodowym.