Poprawa jakości powietrza, lepszy stan zdrowia i oszczędności to efekty wprowadzania ekologicznych rozwiązań w energetyce, które odczuje każda i każdy z nas. To jednak nie wszystko, bo innowacyjne rozwiązania w tej branży są kluczowe także dla innych sektorów krajowej gospodarki opartej na wiedzy. Teraz młode polskie firmy działające z myślą o zrównoważonej przyszłości mogą powalczyć o zastrzyk pieniędzy. Rusza konkurs Huawei dla ekologicznych startupów.
Reklama.
Reklama.
Zielona transformacja to wielka szansa dla młodych firm, a teraz myślące ekologicznie startupy mogą liczyć na finansowe i merytoryczne wsparcie na start. Rusza konkurs Huawei Startup Challenge dla autorek i autorów kreatywnych technologicznych rozwiązań, które przyczynią się poprawy jakości życia i do efektywniejszego wykorzystania zasobów energetycznych na Ziemi.
Na stronie HuaweiStartupChallenge.pl mogą już zgłaszać się twórcy innowacyjnych rozwiązań technologicznych z obszaru zielonej energii. Organizatorzy konkursu czekają na biznesy, których pomysły mają potencjał zmiany oblicza branży energetycznej. To już czwarta edycja prestiżowego konkursu organizowanego przez firmę Huawei i Startup Academy.
Innowacje w sektorze zielonej energii dają długofalowe korzyści dla poprawy jakości życia społeczeństwa: zarówno jeżeli chodzi o ochronę klimatu i zdrowie publiczne, jak i warunki ekonomiczne. Nie bez znaczenia jest też całościowy rozwój technologiczny, który stymuluje i "uzielenia" inne branże: rolnictwo, transport, czy nawet sektor mody. Dzięki innowacjom każda firma może stać się bardziej społecznie odpowiedzialna. To właśnie dlatego młodym firmom, które pracują nad przyjaznymi naturze rozwiązaniami, potrzebne jest finansowe wsparcie na start.
Tym razem na rozdanie czekają nagrody o łącznej wartości 200 tys. złotych. Wygrana w konkursie to jednak dla polskich innowatorek i innowatorów okazja do zdobycia nie tylko czeku. Dzięki Huawei Startup Challenge przedsiębiorcy mają możliwość uzyskania wartościowego mentoringu oraz zaistnienia na rynku ze swoją innowacyjną działalnością.
Poszukiwane są zarówno zupełnie nowe rozwiązania umożliwiające pozyskiwanie energii w sposób ekologiczny, jak i te, które usprawniają już działające i obecne na rynku technologie. O pieniądze na rozwój może zawalczyć każdy społecznie odpowiedzialny startup na każdym etapie rozwoju. Zgłoszone projekty będą ocenione przez przedstawicielki i przedstawicieli biznesu, nauki i sektora publicznego.
Zadaniem kapituły będzie wyłonienie najbardziej pomysłowych polskich firm, które dzięki wsparciu Huawei dostaną szansę na przekształcenie się w dobrze prosperujących liderów innowacji.
Firmy, które chcą powalczyć o czeki i wsparcie merytoryczne, mogą zgłaszać się do 14 stycznia. Zwycięzców poznamy w kwietniu: na gali finałowa dziesiątka konkursu zaprezentuje swoje innowacje, a trzy najlepsze projekty otrzymają nagrody główne – czeki o wartości 100, 60 i 40 tysięcy złotych.
To jednak nie jedyna nagroda, na którą mogą liczyć lokalni innowatorzy. Partner konkursu, Nomad Electric, przygotował 15 tys. zł oraz program mentoringu dla biznesu, który w zaproponowanych rozwiązaniach wykorzystuje potencjał data science. To szansa dla wszystkich firm, które pracę na rzecz rozwoju OZE opierają na wykorzystaniu analizy dużych zbiorów danych, uczeniu maszynowym lub AI.
Przypomnijmy, że Huawei Startup Challenge to już czwarta edycja inicjatywy dla młodych polskich biznesów. W poprzednich edycjach poszukiwano innowacyjnych rozwiązań skupiających się m.in. na zdrowiu, zielonej transformacji, i technologiach wspierających walkę z wykluczeniami.
- Zmiany klimatyczne dotyczą nas wszystkich, a nowoczesne rozwiązania energetyczne mogą pomóc w ich spowolnieniu. W tegorocznej edycji Huawei Startup Challenge chcemy wesprzeć interesujące pomysły w obszarze zielonej energii w przekształceniu się w sprawnie operujące biznesy.
Ryszard Hordyński
dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska
Trend eko-energetyczny jest obecnie bardzo silny m.in. ze względu na wzrost zainteresowania tematyką z obszaru ESG. Wiele firm poszukuje innowacji w tym obszarze, aby sprostać wymaganiom wynikających z regulacji unijnych, ale przede wszystkim dlatego, aby zarabiać pieniądze w sposób zrównoważony.