Przypominający piramidę Hotel Gołębiewski w Pobierowie miał być wisienką na inwestycyjnym torcie Tadeusza Gołębiewskiego. Jednak z ustaleń money.pl wynika, że baseny powstały bez pozwolenia na budowę. Sprawa już trafiła do sądu, ale przedstawiciele hotelu zapewniają, że zostanie otwarty na czas.
Reklama.
Reklama.
Potężny Gołębiewski bez pozwolenia na budowę basenów
Marmurowa podłoga, ogromne żyrandole i miejsca dla co najmniej 2,2 tys. gości – tak ma wyglądać pięciogwiazdowy Hotel Gołębiewski w Pobierowie, który już lata temu wyśnił sobie Tadeusz Gołębiewski. Otwarcia obiektu nie doczekał, a prace nad stworzeniem największego hotelu na wybrzeżu nadal trwają.
Jednak jak donosi money.pl, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Gryficach nakazał wstrzymanie prac w sprawie budowy kompleksu pięciu basenów zewnętrznych hotelu. Baseny stanęły bez pozwolenia na budowę.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia" i "Po ludzku o ekonomii" możesz oglądać TUTAJ.
W kwietniu 2023 r. inspekcja wydała pięć oddzielnych decyzji dla każdego basenu. W każdej z nich stwierdziła samowolę budowlaną. Inwestor (Gołębiewski Holding sp. z o.o.) odwołał się od nich, ale w czerwcu 2023 r. Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Szczecinie utrzymał postanowienia w mocy.
W związku z tym inwestor złożył skargę i zapadł już pierwszy wyrok. Jak argumentuje Agnieszka Gawińska-Rucińska, radca prawny i członek zarządu Gołębiewski Holding, "kompleks basenów nie jest samodzielnym zamierzeniem inwestycyjnym, lecz stanowi składnik inwestycji, dla której zostało wydane pozwolenie na budowę budynku hotelu Gołębiewski".
WINB nie przystał na tę argumentację i podtrzymał decyzję. Uzasadnia to faktem, że "obiekty wchodzące w skład kompleksu basenowego nie są wymienione z decyzji o pozwoleniu na budowę budynku hotelowego". Co więcej, baseny nie znalazły się ani w projekcie budowy, ani w projekcie zagospodarowania terenu.
Gołębiewski zmuszony do opłaty legalizacyjnej
Jednak w tej samej decyzji inspekcja wyjaśnia, że inwestor może zalegalizować samowolę budowlaną. W tym celu należy złożyć wniosek i uregulować opłatę legalizacyjną. Inwestor przekazał już stosowne dokumenty, ale nadal nie wie, ile ma zapłacić, bo "sprawa jest w toku".
– Jesteśmy przekonani, że proces ten nie wpłynie na tempo budowy hotelu i będziemy mogli zaprosić pierwszych gości do naszego obiektu w połowie 2024 r. – przekonuje Gawińska–Rucińska. Termin oddania budynku do użytku był już dwukrotnie przekładany. Nie udało się otworzyć hotelu ani w połowie 2022 r, ani przez sezonem letnim 2023.
Poza tym Gołębiewski Holding i tak postanowił zaskarżyć postanowienia wydane przez szczeciński WSA. Jedna ze spraw rozpatrywana 16 listopada 2023 r. przyniosła niekorzystny wyrok– skarga inwestora została oddalona.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Imperium Gołębiewskiego w rękach żony słynnego inwestora
Prace nad budową hotelu w Pobierowie ruszyły w 2018 r., a więc jeszcze za czasów Tadeusza Gołębiowskiego. Znany inwestor, cukiernik i hotelarz zmarł 22 czerwca 2022 r. w wieku 79 lat.
Jak już informowaliśmy w INNPoland.pl, zarządzanie biznesem – zarówno hotelowym, jak i wytwórnią ciastek TAGO – na zasadzie sukcesji przejęła żona przedsiębiorcy, Grażyna Gołębiewska. Placówki działają w dotychczasowym trybie.