Jesteś kobietą i często boli cię głowa? A może jesteś mężczyzną i narzekasz, że twoją żonę, partnerkę czy inną bliską osobę płci przeciwnej podejrzanie często nękają bóle głowy? Naukowcy szukają przyczyn kobiecych bólów głowy. Oto ich wnioski.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Jak pisze "New York Times", kobiety faktycznie częściej cierpią na bóle głowy niż mężczyźni. Naukowcy zapytali uczestników niedawnego ogólnokrajowego badania w USA, czy w ciągu ubiegłych trzech miesięcy "trochę", "dużo", "pośrednio" lub "w ogóle" nie dokuczał im ból głowy lub migrena. Kobiety niemal trzy razy częściej niż mężczyźni deklarowały, że dokuczały im takie dolegliwości.
Chociaż prawdopodobnych czynników może być wiele, badania sugerują, że jedną z wyraźnych przyczyn rozbieżności między płciami są hormony. Nie wyjaśnia to jednak zagadki wszystkich bólów głowy u kobiet. A także tego, że są typy bólu głowy, które częściej dotykają mężczyzn niż kobiety.
Kobiety i migrena
Jednym z głównych rodzajów bólu głowy jest migrena. Charakteryzuje się umiarkowanym lub silnym pulsowaniem, zwykle po jednej stronie głowy i jest jedną z najczęstszych przyczyn czasowej niezdolności do pracy czy nauki wśród kobiet w wieku od 15 do 49 lat. Te bóle głowy mogą trwać od 4 do 72 godzin.
Według dr Anne MacGregor, specjalistki ds. bólów głowy w Barts oraz London School of Medicine and Dentistry w Wielkiej Brytanii, przed okresem dojrzewania chłopcy i dziewczęta są równie narażeni na migrenowe bóle głowy. Kiedy nadchodzi okres dojrzewania, migrenowe bóle głowy stają się znacznie częstsze u kobiet i dziewcząt.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia", "Po ludzku o ekonomii" i "Koszyka Bagińskiego" możesz oglądać TUTAJ.
Jak pisze "NYT" kobiety są dwa do trzech razy bardziej narażone na migrenę niż mężczyźni. Ten typ bólu głowy zwykle najsilniej dotyka kobiety po trzydziestce.
Jedną z możliwych przyczyn tej rozbieżności jest to, że kobiety zwykle mówią o większym stresie związanym z obowiązkami "zawodowymi, społecznymi lub rodzinnymi". Panie również częściej niż mężczyźni mają problemy ze snem, a zmęczenie może powodować z kolei bóle głowy.
Kobietą rządzą hormony?
Jak pisze "NYT", niektóre migrenowe bóle głowy są natomiast wywoływane przez hormony – w szczególności nagłe zmiany w poziomie estrogenu, który jest wytwarzany głównie przez jajniki.
Wiele kobiet doświadcza migrenowych bólów głowy przed i w trakcie menstruacji, zaraz po spadku poziomu estrogenów. Badania cytowane przez "NYT" wykazały, że kobiety cierpiące na migrenowe bóle głowy zwykle doświadczają silniejszych spadków estrogenów niż kobiety, które z mniejszą huśtawką hormonów.
Kobiety mogą również doświadczać zmian w częstotliwości migreny w czasie ciąży, kiedy poziom estrogenów ma tendencję do zwiększania się i zmniejszania. Migrenowe bóle głowy zwykle nasilają się również w okresie okołomenopauzalnym, ponownie z powodu wahań poziomu estrogenów.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Kiedy nadchodzi menopauza, poziom hormonów stabilizuje się i wiele kobiet zauważa, że migrenowe bóle głowy stają się rzadsze. Problem w tym, że nie jest jasne, dlaczego wahania estrogenów wywołują migrenowe bóle głowy.
Jak pisze "NYT", oprócz migrenowych bólów głowy, u kobiet około 1,5 razy częściej niż u mężczyzn występują napięciowe bóle głowy, które mają charakter łagodny do umiarkowanego i dotyczą obu stron głowy. Są nieprzyjemne, porównuje się je do ściskania głowy ciasną opaską, ale zazwyczaj nie są wyniszczające.
Facetów też boli głowa
Jak pisze "NYT", mężczyźni z kolei częściej od kobiet doświadczają klasterowych bólów głowy. To rzadkie, ale niezwykle bolesne bóle, które dotyczą tylko jednej strony głowy i zwykle pojawiają się codziennie lub prawie codziennie przez kilka tygodni lub miesięcy.
Naukowcy nie są pewni, czemu to mężczyźni są na nie bardziej narażeni. Sugerują jednak, że ten rodzaj bólów głowy występuje częściej u osób, które nałogowo palą lub piją. A w tej kategorii przodują jednak mężczyźni.
Jak sobie radzić z bólami głowy? Amerykańska National Headache Foundation radzi, by zapisywać swoje bóle i szukać w nich wzorców. Oprócz stresu, jakości i ilości snu oraz sytuacji hormonalnej należy wziąć pod uwagę inne potencjalne czynniki wyzwalające, takie jak odwodnienie, zmiany pogody, leki i alkohol. Dzięki temu lekarz będzie mógł dostosować leczenie na podstawie zarejestrowanych przez nas informacji.