Często chcielibyśmy cofnąć się w czasie i doradzić samym sobie, czego trzymać się w życiu. Możemy jednak korzystać z zawodowego doświadczenia innych. Poradami z własnego życia dzieli się przed świętami Samuel Altman.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
21 grudnia Sam Altman, znany jako ojciec ChatGPT, bohater afery z jego zwolnieniem i ponownym zatrudnieniem w roli dyrektora OpenAI, umieścił na swoim osobistym blogu spis porad zatytułowany "Chciałbym, żeby ktoś mi to powiedział". W celu zmotywowania innych dzieli się radami, które uznał w swojej karierze za cenne.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia", "Po ludzku o ekonomii" i "Koszyka Bagińskiego" możesz oglądać TUTAJ
Życiowe mądrości Sama Altmana
Optymizm, obsesyjność, wiara w siebie, surowa siła napędowa i osobiste koneksje to sposób na rozpoczęcie projektów.
Spójne zespoły, odpowiednie połączenie spokoju i pilności oraz nieuzasadnione zaangażowanie to sposób na skończenie projektów. Długoterminowej orientacji zawsze brakuje; staraj się nie martwić tym, co ludzie myślą krótkoterminowo, co z czasem stanie się łatwiejsze.
Dla zespołu łatwiej jest zrealizować trudne zadanie, które ma rzeczywiste znaczenie, niż łatwe zadanie, które nie ma prawdziwego znaczenia; śmiałe pomysły motywują ludzi.
Incentywy [korzyści ekonomiczne, dop. red] są super-mocami; ustawiaj je starannie.
Skoncentruj swoje zasoby na niewielkiej liczbie przekonujących zakładów; łatwo to powiedzieć, ale oczywiście trudno zrobić. Możesz usunąć więcej rzeczy, niż myślisz.
Komunikuj się jasno i zwięźle.
Walcz z bzdurami i biurokracją za każdym razem, gdy je zobaczysz, i namów innych do walki z nimi. Nie pozwól, aby schemat organizacyjny przeszkadzał ludziom w produktywnej współpracy.
Liczą się wyniki; nie pozwól, aby dobry proces tłumaczył złe rezultaty.
Spędź więcej czasu na rekrutowaniu. Zaryzykuj ze zdolnymi ludźmi, z szybkim tempem rozwoju. Oprócz inteligencji, szukaj dowodów na ich efektywność.
Supergwiazdy są jeszcze cenniejsze, niż się wydaje, ale musisz oceniać ludzi pod kątem ich wpływu netto na wyniki organizacji.
Szybka iteracja [przekształcenie – red.] może wiele naprawić; zazwyczaj nie ma problemu popełnić błąd, jeśli szybko się iteruje. Plany powinny być mierzone w dziesięcioleciach; wykonanie - w tygodniach.
Nie walcz z biznesowym odpowiednikiem praw fizyki.
Inspiracja jest ulotna, a życie szybko mija. Bierność to szczególnie podstępny rodzaj ryzyka.
Skala często ma zaskakujące emergentne właściwości.
Złożone wykładnicze to magia. Warto zbudować biznes, który zyskuje złożoną przewagę wraz z rosnącą skalą.
Wstań i idź dalej.
Pracowanie ze wspaniałymi ludźmi to jedno z najlepszych doświadczeń życiowych.
Altman podsumowuje rok
"Mam nadzieję, że przyda się to ludziom, którzy spędzają święta myśląc o tym, nad czym pracować w 2024 roku; to zawsze jeden z moich ulubionych momentów w roku" – napisał Altman na X.
Dodaje później, że ten rok był szalony w jego karierze. Zauważa również, że w tym roku świat na poważnie dostrzegł możliwości, jakie daje technologia AI.
"Wznowiliśmy skupienie na naszej misji do budowy bezpiecznego AI, która wspomaga ludzi; mamy do podzielenia się wyjątkowymi osiągnięciami w 2024 roku. Nigdy nie czułem się lepiej z naszymi badawczymi/produktowymi planami i wyczekuję momentu, gdy skupimy się bardziej nad tym, jak zarządzanie taką technologią może wyglądać" – napisał na X prezes OpenAI.
Czym jest OpenAI?
OpenAI, czyli "Open Artificial Intelligence", to organizacja zajmująca się badaniami nad sztuczną inteligencją (SI). Została założona w grudniu 2015 roku przez grupę przedsiębiorców i naukowców, w tym Elona Muska, Sama Altmana, Grega Brockmana, Ilyę Sutskevera, Johna Schulmana i Wojciecha Zarembę. Celem OpenAI jest rozwijanie i promowanie SI w sposób, który przynosi korzyści całemu społeczeństwu.
OpenAI jest znane z projektów badawczych w dziedzinie głębokiego uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji ogólnej. Jednym z najbardziej znanych produktów spółki jest seria modeli językowych GPT (Generative Pre-trained Transformer), a GPT-4 to jeden z najnowszych i najbardziej zaawansowanych modeli w tej linii.
Rady od Billa Gatesa
A co do powiedzenia ma twarz Microsoftu? Bill Gates wystąpił na ceremonii rozdania dyplomów Northern Arizona University. Podzielił się jednak kilkoma jego ulubionymi radami i przykładami z życia, które sam chciałby usłyszeć będą studentem. Sam przy tym nie ukończył studiów!