Bardziej znanymi twórcami broni byli chyba tylko Samuel Colt i Michaił Kałasznikow. Nie żyje Gaston Glock, konstruktor pistoletu nazwanego jego nazwiskiem. To narzędzie pracy policjantów i sił porządkowych w 48 krajach. Tylko w USA Glocki są na wyposażeniu... dwóch trzecich funkcjonariuszy.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Wczoraj zmarł Gaston Glock, austriacki inżynier, który wynalazł pistolet Glock. Jego dzieło życia stało się ulubioną bronią sił policyjnych w wielu krajach. Jak to w życiu bywa, trafia też w ręce przestępców. Glock miał 94 lata.
Firma Glock powiadomiła o jego śmierć na swojej stronie internetowej. Nie podano bliższych szczegółów.
Gaston Glock w ostatnich latach był dosłownie miliarderem-samotnikiem. Właściciel koncernu produkującego broń mieszkał w swojej austriackiej posiadłości nad jeziorem i prawie nie pokazywał się publicznie. Jego prywatności chronili strażnicy i prawnicy. Rok temu jego żona wrzuciła na Facebooka zdjęcie z mężem z okazji jego urodzin.
Na łamy prasy trafił zaledwie kilka razy. Było to m.in. w roku 1999 r., kiedy wspólnik biznesowy próbował go zabić. 70-letni Glock wyszedł z opresji, pozbawiając napastnika przytomności. W 2011 roku w wieku 82 lat rozwiódł się z żoną i poślubił kolejną (31-letnią). Z kolei w roku 2012 r. ukazała się książka "Glock: The Rise of America’s Gun" Paula M. Barretta.
Broń dała mu miliardy
W 2017 roku "Forbes" oszacował światową sprzedaż Glocka na ponad 500 milionów dolarów, przy 65-procentowym udziale w rynku broni krótkiej sprzedawanej w Stanach Zjednoczonych. W 2021 r. "Forbes" oszacował majątek osobisty Glocka na 1,1 miliarda dolarów.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia", "Po ludzku o ekonomii" i "Koszyka Bagińskiego" możesz oglądać TUTAJ.
Gaston Glock urodził się 19 lipca 1929 roku w Wiedniu jako syn austriackiego kolejarza. Uczęszczał do szkół publicznych i po krótkiej służbie wojskowej ukończył instytut techniczny. Z wykształcenia był inżynierem. Pracował m.in. w firmie produkującej wiertarki ręczne.
Przed latami 80. XX wieku był inżynierem. Gaston Glock zarządzał fabryką chłodnic samochodowych pod Wiedniem i wraz z żoną prowadził w swoim garażu małą firmę produkującą zawiasy do drzwi, karnisze i noże. W ogóle nie zajmował się tematem broni. Z jego biografii wynika, że od czasu, gdy był nastoletnim poborowym w hitlerowskim Wehrmachcie pod koniec II wojny światowej, nie trzymał w rękach broni.
Ale pewnego dnia w 1980 roku podsłuchał rozmowę dwóch oficerów armii austriackiej na temat potencjalnego nowego kontraktu wojskowego na pistolet. Glock poradził się ekspertów i sam zaprojektował i opatentował lekki 9-milimetrowy pistolet półautomatyczny. Tak powstał pierwszy pistolet znany jako Glock.
Zapoczątkował on całą rodzinę pistoletów opartej na identycznej filozofii: miały być lekkie, częściowo wykonane z wytrzymałych tworzyw sztucznych, łatwe w przeładowaniu, szybko gotowe do otwarcia ognia.
Glock uzbroił świat
Gaston Glock wygrał przetarg i jego pistolet znany wtedy jako P-80 przyjęto do uzbrojenia wojska i policji austriackiej. Wkrótce broń wprowadzono również do uzbrojenia armii holenderskiej, norweskiej i szwedzkiej. Zalety Glocka szybko doceniły armie i policje wielu krajów. Zyskał też nazwę – Glock 17. Dlaczego? Podobno był to 17. wynalazek Gastona Glocka.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Pistolet Glock jest prosty i wytrzymały, tani w produkcji, dokładny i niezawodny. Wbrew niektórym opiniom nie jest niewykrywalny przez bramki bezpieczeństwa. Z kompozytów wykonana jest tylko jego część. Lufa ciągle jest metalowa.
Sprzedaż Glocka szybko rosła. Biznesmen założył zakłady produkcyjne w USA, Europie i Azji. Stał się bogaczem. Kupował samoloty i jachty, zbudował ośrodek jeździecki, aby oddać się swojej pasji do koni. Unikał jednak rozgłosu i cenił swoją prywatność.
Pierwszą żonę Helgę poślubił w roku 1962. Doczekali się trójki dzieci: Brigitte, Gastona Jr. i Roberta. Gaston i Helga Glock mieszali w Deutsch-Wagram na przedmieściach Wiednia. On był kierownikiem fabryki chłodnic samochodowych, ale w garażu produkował też karnisze i mosiężne okucia do drzwi i okien.
Później małżeństwo Glocków zdobyło kontrakt na produkcję noży i bagnetów dla armii austriackiej. To właśnie podczas wizyty w Ministerstwie Obrony Gaston Glock podsłuchał rozmowę, która doprowadziła do podpisania kontraktu na broń.
Gaston i Helga rozwiedli się w 2011 roku w atmosferze skandalu. Przez wiele lat toczyli spory sądowe o majątek. W 2011 r. Gaston Glock poślubił Katherine Tschikof, która była jego pielęgniarką. Opiekowała się nim, gdy w 2008 r. doznał udaru.