INNPoland_avatar

Polska mennica odleciała... w kosmos. To pierwsza taka moneta na świecie

Sebastian Luc-Lepianka

11 lutego 2024, 08:03 · 3 minuty czytania
Mieliśmy już złote banknoty, a teraz Mennica Polska proponuje, by płacić za pomocą... latającej monety UFO. Jako pierwsza na świecie stworzyła unoszący się magnetyczny nominał. Zobaczcie to cudo!


Polska mennica odleciała... w kosmos. To pierwsza taka moneta na świecie

Sebastian Luc-Lepianka
11 lutego 2024, 08:03 • 1 minuta czytania
Mieliśmy już złote banknoty, a teraz Mennica Polska proponuje, by płacić za pomocą... latającej monety UFO. Jako pierwsza na świecie stworzyła unoszący się magnetyczny nominał. Zobaczcie to cudo!
Pierwsza na świecie lewitująca moneta. Fot. Mennica Polska/YouTube.
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

To nie dzieło kosmitów ani nadprzewodnik, a polskie rzemiosło. Międzynarodowa premiera monety miała miejsce podczas Forum Technicznego w Berlinie, a projekt nazywa się UFO MP-1766, jest całkiem spory jak na pieniądz i lewituje na podstawce. Z pewnością będzie się wyróżniać w numizmatycznej kolekcji, ale na jej zakup trzeba będzie jeszcze poczekać.


Magnetyczna moneta

– Nasza moneta to efekt wytężonej pracy szerokiego grona ekspertów Mennicy Polskiej, którzy potrafią realizować najbardziej ambitne koncepty. UFO wprawiamy w ruch dzięki silnikowi ukrytemu w jego wnętrzu. Pole elektromagnetyczne wytwarzane między specjalną podstawką a wspomnianym silnikiem tworzy swego rodzaju tunel, w którym nasz statek kosmiczny unosi się w powietrzu – wyjaśnia Łukasz Karda, Dyrektor Działu Planowania Technicznego i Produkcyjnego w Mennicy Polskiej. UFO MP-1766 została wykonana z siedmiu uncji srebra.

Moneta UFO świeci się również w ciemności. Efekt ten został uzyskany dzięki wykorzystaniu farby fluorescencyjnej utwardzanej światłem UV. Żeby było jeszcze ładniej, w procesie produkcji zastosowano druk cyfrowy i selektywne powlekanie miedzią. 

Kiedy kupimy monetę UFO?

Moneta, którą widzimy na zdjęciach i filmie jest prototypem. Kolekcjonerzy będą mogli ją nabyć prawdopodobnie w drugim kwartale tego roku. Jej nazwa odnosi się do 260 lat doświadczenia w produkcji Mennicy Polskiej, czyli od 1766 roku właśnie.

– Ponad dekadę temu jako pierwsi na świecie wyprodukowaliśmy monetę przestrzenną. Potem systematycznie zaskakiwaliśmy kolejnymi ambitnymi projektami w niestandardowej formie. Teraz na nowo zapisujemy się na kartach historii mogąc pochwalić się wykorzystaniem naszego know-how do stworzenia pierwszej na świecie latającej monety – powiedziała Katarzyna Budnicka-Filipiuk, Prezes Zarządu Mennicy Polskiej. Dodaje, że ich projekt podbił międzynarodową branżę menniczą.

Będzie można nią płacić tak jak każdą okolicznościową monetą. Sądząc po rewersie, jest ona środkowoafrykańskim frankiem CFA. Jak podała nam Mennica, będzie kosztować 3900 złotych.

Przyszłość jest teraz - płatności pierścieniem

W numizmatycznej kolekcji świecące się UFO, na głowie gogle do rzeczywistości VR a zamiast karty pierścień? Tak może wyglądać przyszłość, której próg dosłownie przekraczamy dzięki nowym technologiom. Jest szansa, że w Polsce już wiosną będziemy mogli zapoznać się z inteligentnym pierścieniem Helio Ring od Amazfit.

Można o nim pomyśleć jako o miniaturyzacji smartwatchy, choć jest to pewne uproszczenie. Urządzenie wykonano ze stopu tytanu, jest wodoodporne, grube na 2,6 mm, a waga nie przekracza 4 g. Helio Ring zmierzy tętno, saturację krwi, poziom stresu i będzie rejestrował nasz sen. Promowany jest jako produkt dla "wyjątkowych atletów".

Helio Ring ma być kompatybilny z systemem Zepp Pay, co ma umożliwiać wygodne płatności. Zamiast kart i telefonów, będziemy mogli dokonać tego ruchem dłoni.

Czytaj także: https://innpoland.pl/203483,kiedy-bedzie-w-sprzedazy-helio-ring-pierscien-amazfit-posluzy-do-platnosci